DOLGOLETNA DIREKTORICA

Odletela, ker je priganjala zaposlene

Heleni Cvikl po 19 letih vodenja višje šole za gostinstvo in turizem odrekli podporo. Predstavniki turistično-gostinske stroke ministru za šolstvo poslali pismo podpore.
Fotografija: Helena Cvikl je sinonim za visoko kakovost, pravijo poznavalci gostinsko-turistične stroke, nekateri zaposleni pa ji očitajo avtokratsko vodenje. FOTO: Tadej Regent
Odpri galerijo
Helena Cvikl je sinonim za visoko kakovost, pravijo poznavalci gostinsko-turistične stroke, nekateri zaposleni pa ji očitajo avtokratsko vodenje. FOTO: Tadej Regent

MARIBOR – Bila je vizionarka. Poskrbela je, da je Maribor dobil eno najbolj prepoznavnih šol ne samo v Sloveniji, ampak tudi v Evropi. A zatem je bila po devetnajstih letih deležna revolta v lastni hiši. Helena Cvikl, dolgoletna direktorica Višje strokovne šole za gostinstvo in turizem (VSGT) Maribor, ni dobila podpore šolskega sveta za nov mandat.
Helena Cvikl je sinonim za visoko kakovost, pravijo poznavalci gostinsko-turistične stroke, nekateri zaposleni pa ji očitajo avtokratsko vodenje. FOTO: Tadej Regent
Helena Cvikl je sinonim za visoko kakovost, pravijo poznavalci gostinsko-turistične stroke, nekateri zaposleni pa ji očitajo avtokratsko vodenje. FOTO: Tadej Regent

Po devetnajstih letih so se ji njeni najožji sodelavci, meni nič, tebi nič, preprosto odrekli. Čeprav je od tega že skoraj mesec dni, se ogorčenje nad odločitvijo in glasovanjem šolskega sveta še vedno ni poleglo.
»To je nedopustno. Bila sem zgrožena, ko sem to slišala. Čeprav je zdaj že dobrih 20 dni od neimenovanja Helene Cvikl za ravnateljico, pa se moja jeza in bes še nista polegla.

Zgodba na mariborski šoli je povsem enaka, kot če nekdo načrtuje, da bo zgradil ladjo, in jo pozneje naredi, pa mu jo zatem vzamejo in jo dajo krmariti nekomu drugemu,« nam je dejala Mira Šemić, ena najbolj prepoznavnih slovenskih strokovnjakinj na področju kulinarike.
Mira Šemić FOTO: Mediaspeed.net
Mira Šemić FOTO: Mediaspeed.net

Z glavo odkimavajo tudi priznani lastniki restavracij, ki so z veseljem jemali študente mariborske višje šole v svoje vrste, saj so vedeli, da so vrhunsko izobraženi. In zasluge so (povsem upravičeno) pripisovali prav Heleni Cvikl, ki je pred devetnajstimi leti začela graditi svojo zgodbo. Projektom, ki jih je vodila Cviklova, zaposleni na šoli niso slepo sledili. Vedno znova naj bi nastajala nesoglasja, njeno neimenovanje pa bi lahko primerjali z vstajo.
VSGT je postavila visoke standarde v stroki. FOTO: Mediaspeed.net
VSGT je postavila visoke standarde v stroki. FOTO: Mediaspeed.net

»Dve desetletji garanja in tolikšne posvečenosti temu, to je zares neverjetno. Zgrožena sem tudi ob tem, ko sem prebrala komentar ene od zaposlenih, ko je dejala, da je bila Helena Cvikl preveč ambiciozna. Vodila naj bi preveč projektov, da so morali celo delati do večera. Kako pa potem mislite, da se doseže uspeh? Imela sem restavracijo, imela sem vinoteko. Do uspeha se ne pride, da se ob štirih počisti miza in odide domov,« je brez dlake na jeziku nadaljevala Šemićeva.

Eden od očitkov, da so Heleni Cvikl šolski svetniki namenili samo dva glasova, preostalih osem pa edini protikandidatki za mesto direktorice dr. Tanji Angleitner Sagadin, je tudi, da Cviklova v predvolilnem boju naj ne bi zadosti lobirala. »Ob teh očitkih, da ni lobirala, me zmrazi. A je treba lobirati, ko pa so vidni rezultati. Kdo ima takšno šolo, kot jo ima Maribor?
Študentje VSGT so cenjeni kot dober kader. Imajo tudi najsodobnejše pogoje izobraževanja. FOTO: Jure Eržen
Študentje VSGT so cenjeni kot dober kader. Imajo tudi najsodobnejše pogoje izobraževanja. FOTO: Jure Eržen

Kdo je vse skupaj postavil na to raven, organiziral in pripeljal denar? Helena Cvikl, ki pa bi zdaj še morala lobirati,« je pikra Mira Šemić.
Naša priznana kulinarična strokovnjakinja in poznavalka vin, sicer sommelierka z diplomo WSET in nazivom vinski akademik, ne more mimo ljudi, ki so odločali o izvolitvi: »Smešno je, da so v tem odboru tudi učenci prvega letnika. Kaj pa oni vedo? Enako bizarno je tudi, da o ravnateljici odločajo ljudje, ki sploh niso iz stroke. Naj čevlje sodi le kopitar.«

Ker bo letos 20. obletnica ustanovitve šole, bo prav zanimivo videti, kdo bo govornik na svečanem odru. Kot marsikatera druga zgodba v deželi na sončni strani Alp bi verjetno lahko tudi farso o izboru direktorice spisali pod rubriko, da je v Sloveniji pač treba vse uničiti, kar je dobrega in uspešnega. »Treba je prepoznati strokovnost. Koliko je Cviklova naredila, ne samo za Maribor, ampak tudi za celotno Slovenijo. Prisotna je v številnih evropskih odborih in komisijah. A so vse te nagrade in priznanja, ki so jih dobili študenti, prišli kar sami?« se sprašuje Mira Šemić in upa na ministrstvo za šolstvo, znanost in šport: »Upam, da bodo prepoznali napako.«

S pismom podpore na šolsko ministrstvo so se oglasili tudi predstavniki turistično-gostinske stroke. Kot pravijo, dobro poznajo razvoj in položaj VSGT Maribor in vpliv te institucije na prepoznavnost slovenske gostinsko-turistične stroke in njen mednarodni razvoj. Velik del zaslug zato pripisujejo prav Heleni Cvikl. Kot so zapisali, je s svojim nepopustljivim zagovarjanjem visokokakovostnega gostinstva občutno vplivala na težnje po dvigu kakovosti gostinsko-turistične infrastrukture in izvajanja storitev v tej stroki.


»V mednarodnem prostoru dviguje ugled in vpliv Slovenije na mednarodni razvoj gostinsko-turistične stroke. Poleg ugleda, ki ga s tem ustvarja Sloveniji, pridobiva dostop do pomembnih smernic, ki jih prenaša v Slovenijo in do nas,« so zapisali v pismu podpore. In še: »Občasna negodovanja zaradi obilice dela so stalnica v tej stroki in tudi mi se dnevno ukvarjamo z njimi, pa zato ne menjavamo vodstvenega kadra.«
Kot smo izvedeli, je zdaj odločitev o usodi Helene Cvikl na ministru za šolstvo, znanost in šport dr. Jerneju Pikalu.

»Zakon o organizaciji in financiranju vzgoje in izobraževanja določa, da, ko svet izmed prijavljenih kandidatov izbere kandidata za ravnatelja, posreduje obrazložen predlog za imenovanje v mnenje ministru. Če minister ne da mnenja v 30 dneh od dneva, ko je bil zanj zaprošen, lahko svet odloči o imenovanju ravnatelja brez tega mnenja,« so nam sporočili z ministrstva. Seveda pa mnenje ministrstva ni zavezujoče, saj lahko, tako na ministrstvu, »svet zavoda v skladu z zgoraj navedenim zakonom odloči tudi brez mnenja ministra, če ga ta ne poda v 30 dneh«.


Glede na to, da so na ministrstvu predlog za imenovanje direktorice Višje strokovne šole za gostinstvo in turizem Maribor prejeli prvega marca, je pričakovati, da bo minister Pikalo svoje podal najpozneje do konca tega tedna ali najpozneje naslednji ponedeljek.

So pa nam na ministrstvu pojasnili, da doslej še ni padla nobena odločitev ne proti ne za Heleno Cvikl ali bolje rečeno za ali proti novoizvoljeni direktorici dr. Tanji Angleitner Sagadin. »Minister še ni podal mnenja,« nam je včeraj na naše posebno vprašanje odgovorila Tina Hrastnik z ministrstva za šolstvo, znanost in šport. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije