GLASOVANJE

Odločitev: starši bodo lahko gledali ocene otrok

Starši polnoletnih dijakov za vpogled v ocene in vzgojne ukrepe več ne bodo potrebovali soglasja dijaka.
Fotografija: Ocene srednješolcev bodo starši lahko gledali brez njihovega dovoljenja. FOTO: Blaž Samec, Delo
Odpri galerijo
Ocene srednješolcev bodo starši lahko gledali brez njihovega dovoljenja. FOTO: Blaž Samec, Delo

LJUBLJANA – Državni zbor je z večino glasov sprejel noveli zakonov o gimnazijah in o poklicnem izobraževanju, ki prinašata spremembe za mladoletne dijake ter predvidevata stopnjevanje vzgojnih ukrepov. Starši polnoletnih dijakov tako za vpogled v ocene več ne bodo potrebovali soglasja dijaka, učitelji pa bodo lahko dijaku ob motenju pouka prepovedali prisotnost.


Za pogled ocen ni potrebno dovoljenje otroka

Noveli zakona o gimnazijah in zakona o poklicnem in strokovnem izobraževanju polnoletne dijake pri opravičevanju izostanka od pouka spet izenačujeta z mladoletnimi dijaki, kar pomeni, da se bodo srednje šole in njihovi starši lahko znova medsebojno obveščali o morebitnih odsotnostih. Starši polnoletnih dijakov bodo od šole lahko tudi znova pridobivali osebne podatke, povezane z izobraževanjem dijaka. To je po navedbah ministrstva pomembno zaradi izvrševanja zakonske dolžnosti staršev preživljanja otrok v času izobraževanja. Po zakonu, ki ureja družinska razmerja, so namreč starši dolžni preživljati polnoletnega otroka do 26. leta, če se ta izobražuje.

Polnoletni dijaki bodo lahko še vedno zahtevali, da šola staršem določenih podatkov ne razkrije, a le, če mu zaradi tega ne grozi izguba statusa dijaka.


Prepoved prisotnosti pri pouku

Noveli spreminjata tudi določbe o vzgojnih ukrepih in o razlogih za izključitev dijakov. Te določajo, da bodo starši polnoletnega dijaka lahko znova vključeni v postopke vzgojnega ukrepanja.

Noveli učitelju tudi dajeta možnost, da dijaku prepove prisotnost pri uri pouka v primeru, ko dijak z neprimernim obnašanjem bistveno ovira izvajanje pouka. Po dosedanji ureditvi je namreč učitelj dijaku lahko prepovedal prisotnost pri pouku le v primeru, če je s svojim ravnanjem ogrožal svoje življenje ali zdravje oziroma življenje ali zdravje drugih oseb.

Na predlog šol so na ministrstvu v noveli obeh zakonov vključili tudi določbe, da lahko gimnazija dijaka izključi, če mu izreče peti ukor, srednja poklicna in strokovna šola pa, če mu izreče četrti ukor. 

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije