OBLETNICA

Odšel pred 5 leti, a Janša ga ni pozabil: Pogrešamo te, David ...

David Tasić je bil glas upora v času, ko je bilo resnico nevarno izreči na glas.
Fotografija: David Tasič leta 1989 FOTO: Igor Modic
Odpri galerijo
David Tasič leta 1989 FOTO: Igor Modic

Pred petimi leti se je na današnji dan poslovil novinar, urednik, založnik  in publicist David Tasić. Ob tem se je na omrežju X oglasil Janez Janša in zapisal: »Pogrešamo te, David«. Objavil je tudi njegovo fotografijo s pripisom, da je bil glas upora v času, ko je bilo resnico nevarno izreči na glas. 

David Tasič leta 1989 FOTO: Igor Modic
David Tasič leta 1989 FOTO: Igor Modic

David Tasić se je rodil leta 1962 v Kruševcu v Srbiji. Med leti 1981 in 1989 je bil novinar in urednik pri časopisu Mladina. Poleg spremljanja politične scene v Sloveniji in Jugoslaviji ter odpiranja tedaj tabuiziranih tem - objavil je znameniti feljton o Golem otoku -, je spremljal tudi glasbeno novovalovsko rock in punk sceno. 

image_alt
PREGLED: Znani Slovenci, ki so za vedno zaprli oči

Afera JBTZ

31. maja 1988 so uslužbenci Službe državne varnosti priprli Janšo, vojaški varnostni organi pa pripadnika JLA Ivana Borštnerja. Obtožili so ju izdaje vojaške skrivnosti oziroma objave dokumenta Centralnega komiteja Zveze komunistov Jugoslavije, ki je govoril o aretacijah problematičnih članov Zveze socialistične mladine Slovenije. Štiri dni pozneje, 4. junija 1988, so zaradi izdaje tajnih vojaških dokumentov priprli še Tasića, vojaški tožilec pa je obtožil tudi tedanjega urednika Mladine Francija Zavrla.

Od leve proti desni Igor Bavčar, David Tasić, Franci Zavrl in Janez Janša ob odkritju spominske plošče ob 25-letnici dogodkov na Roški ulici. FOTO: Jože Suhadolnik, Delo
Od leve proti desni Igor Bavčar, David Tasić, Franci Zavrl in Janez Janša ob odkritju spominske plošče ob 25-letnici dogodkov na Roški ulici. FOTO: Jože Suhadolnik, Delo

Konec julija tistega leta je senat vojaškega sodišča Borštnerja obsodil na štiri leta zapora, Janšo in Zavrla na poldrugo leto zapora, Tasića pa na pet mesecev. Sredi oktobra 1988 je vrhovno vojaško sodišče v Beogradu potrdilo sodbo ljubljanskega vojaškega sodišča, Tasiću pa kazen zvišalo na deset mesecev zapora. Četverico so pogojno izpustili v začetku avgusta 1989. Ustanovil je eno prvih neodvisnih zasebnih založb v Sloveniji, Založbo Karantanija.

Od leta 1999 se je Tasić ukvarjal s preučevanjem odlikovanj in njihove zgodovine. Ustvaril nekaj zgodovinskih zbirk odlikovanj iz obdobja socialistične Jugoslavije, Kraljevine SHS, Kraljevine Jugoslavije, Kraljevnine in Kneževine Srbije, Kraljevine in Kneževine Črne Gore ter Avstro-Ogrske monarhije, evropskih odlikovanj in sokolskih značk z območja bivše Jugoslavije.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije