POTRGANE ZASTAVICE

Odziv predsednice republike o splavu razjezil Niko Kovač

Direktorica Inštituta 8. marec je povedala, kaj jo je najbolj zmotilo.
Fotografija: Nika Kovač, Inštitut 8. marec FOTO: Črt Piksi
Odpri galerijo
Nika Kovač, Inštitut 8. marec FOTO: Črt Piksi

Zastavice, ki so v ponedeljek zaplapolale na Kongresnem trgu, ko so organizatorji Pohoda za življenje promovirali svoj dogodek, so razburkale slovensko javnost. Pa ne samo zastavice, temveč tudi aktivistke, ki so zastavice odstranile

Na družbenih omrežjih je završalo, ko se je izkazalo, da je ena izmed aktivistk Sara Štiglic članica Mladinskega posvetovalnega odbora predsednice republike Nataše Pirc Musar. Predsednica je danes sporočila, da so sprejeli odločitev, da Štigličeva po dogodku ta položaj zapusti, kar pa je nekatere očitno razjezilo in spravilo v slabo voljo. 

image_alt
V incident vpletena tudi članica posvetovalnega odbora Nataše Pirc Musar

Ena izmed teh, ki jih je odziv predsednice razburil, je tudi Nika Kovač. Direktorica Inštituta 8. marec, v katerem po javno dostopnih podatkih Štigličeva tudi aktivno sodeluje, je zapisala: 

»Pravica do svobodnega odločanja o rojstvu otrok je ustavno zagotovljena svoboščina.

Je možnost, da se vsak svobodno odloči o rojstvu otrok. Ni zapoved. Ni navodilo o ravnanju posameznice. Je možnost svobodne odločitve.

Pomembno je, da na to odločitev nihče ne vpliva. Pomembno je, da so informacije o splavu dostopne in transparentne. Pomembno je, da na osebe ob sprejemanju te odločitve nihče ne izvaja pritiska.

Neokonservativna gibanja to redno počnejo. Z molitvami pred bolnišnico. Z oglasi.

Vse to so pritiski. Vse to je tiho in sistematično nasilje. Nasilje so tudi zastavice na Kongresnem trgu. Predstavljajte si, da ste ženska, ki se odloča o splavu in vidi to podobo v medijih. Predstavljajte si, da ste oseba na poti v ginekološko kliniko in na Kongresnem trgu vidite ta prizor. Predstavljajte si, da ste študentka prvega letnika, ki se odloča o splavu. Kako na te zastavice gledajo Italijanke, Hrvatice, Poljakinje? Kako na te zastavice gledajo poljske družine žensk, deklet, ki so življenje izgubile zaradi prepovedi splava?

Vse to je pritisk in del jasne agende.

Vse to je nasilje.

Predsednica države pa o tem ne govori. Govori samo o nespoštljivi komunikaciji deklet, ki so zastave s Kongresnega trga umaknile. Ena je zaradi tega celo zgubila mesto v posvetovalnem odboru predsednice. Tiho in sistematično nasilje majhne skupine ljudi pa ostaja.«

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije