Odziv obiskovalcev izjemen: na žlico po srednjeveško na celjski tržnici (FOTO)
Na žlico po srednjeveško so člani Kulturno-umetniškega društva (KUD) Galiarda Celje poimenovali dogodek, ki so ga na celjski tržnici pripravili prvič. Pa zagotovo ne zadnjič, saj je bil odziv obiskovalcev izjemen: v zameno za prostovoljni prispevek so namreč lahko poskusili jedi, ki so jih pred več stoletji uživali vitezi in grajska gospoda.
Prikažemo tudi meče-vanje, kaligrafijo, pečatenje, lokostrelstvo in druge starinske družabne igre, ki pritegnejo tako mlade kot malo starejše obiskovalce.
Eliksir iz ivanjščic
KUD Galiarda Celje je plesna skupina, ki deluje že 22 let. Ima 25 članov, ki organizirajo različne srednjeveško obarvane dogodke, zadnja štiri leta sodelujejo tudi pri prikazovanju žive zgodovine na celjskem Starem gradu. In ker so med člani tudi kuharski mojstri, so se prvič odločili pripraviti kulinarični dogodek, ki so ga popestrili z glasbo, plesom in igrami, vse jedi in tudi pijače so pripravili po izvirnih srednjeveških receptih. »Ponudili smo grajski lonec iz starodavne pire in ječmena pa štruklje z vrtnicami. Zavitek s koprivami je pripravil naš umetniški vodja Alen Kovačič, jaz pa sem skuhala kruhov puding s suhim sadjem in prelivom iz zelenega popra,« nam je povedala Barbara Suša, predsednica KUD Galiarda, ki je dejavna še na več področjih, predvsem kot športnica, saj se s 87-letnim očetom Viktorjem še vedno udeležuje plavalnih tekmovanj, na številnih sta si prislužila medalje. Sicer pa so lahko obiskovalci celjske tržnice, minulo soboto se jih je zbralo več kot sto, pokusili tudi regratovo in poprovo žganje ter zanimive eliksirje, denimo iz ivanjščic in črne detelje. »Pa tudi slan kruhov puding s trpotcem,« še našteva Suševa.
22 let že deluje srednjeveška skupina.
Nikoli ne manjka iger
Člani so se seveda napravili v srednjeveška oblačila, ki so zelo lepa in razkošna pa tudi težka in morda malce prevroča za ta letni čas, zaplesali so ob živi glasbi. Priredili so nekaj iger. »Mislim, da obiskovalci takšne prireditve na celjski tržnici še niso imeli priložnosti videti. Gre za prijetno novost, ki je obogatila sobotno, že tako živahno dogajanje. Vsi so lahko poskusili dobrote, ki jih je pripravil naš grajski kuhar. Kot smo se lahko prepričali, je sicer takšne vrste odprta kuhinja v vseh mestih po Sloveniji zelo velika uspešnica, zato sploh nismo dvomili, da nam ne bo uspelo privabiti ljudi v knežje mesto,« še pove Barbara Suša. To poletje se bodo člani društva predstavili tudi na Starem gradu, kjer običajno kuhajo ob odprtem ognju, prav tako se radi pokažejo v oblekah in obutvi, kakršno so grajske dame in gospoda nosili nekoč. Meščani in vaščani so se tudi nekdaj radi pozabavali po napornem delu, zato nikoli ne manjka iger. Izurili so se celo v kaligrafiji, posebni pisavi, s katero okrasijo starinske ovojnice in kakšno razglednico.
Za prostovoljni prispevek so lahko poskusili jedi, kakršne so pred več stoletji uživali vitezi in grajska gospoda.
»Ljubezen do prikazovanja zgodovine in dozdajšnje izkušnje so nas spodbudile, da prikažemo tudi mečevanje, kaligrafijo, pečatenje, lokostrelstvo in druge starinske družabne igre, ki pritegnejo tako mlade kot malo starejše obiskovalce,« sklene Barbara Suša.