Naša sodelavka o sanaciji v Črni: Neverjetno, kaj se da narediti v enem dnevu, ko ljudje združijo moči
S Črne na Koroškem se nam je oglasila naša sodelavka Tina Božiček. Tako je opisala trenutno dogajanje: »Sanacija v Črni je v polnem teku. Domačini so se samoorganizirali, vojaki in gasilci so pomagali na nekaterih lokacijah. Razlika od včeraj je enormna. Neverjetno, kaj se da narediti v enem dnevu, ko ljudje združijo moči. V naravnih nesrečah se še pokaže, da je v slogi moč.«
Po besedah županje zmagovalci
Razmere v Črni na Koroškem se po besedah županje Romane Lesjak umirjajo. Vode se vračajo v svoje vodotoke, še vedno pa so zalite štiri hiše v Spodnjem Javorju, hkrati grozi zrušitev ene hiše na Pristavi. Prav tako še nimajo stika z vsemi v posameznih zaselkih.
Črno na Koroškem, ki je bila od petka zjutraj prometno in telekomunikacijsko odrezana od sveta, je ujma z naraslima Mežo in Javorskim potokom ter zemeljskimi plazovi popolnoma razdejala. Uničene je ogromno infrastrukture in premoženja, k sreči ujma po dosedanjih podatkih tam ni terjala žrtev.
»Zmagovalci smo v tem, da ni bilo nobene človeške žrtve,« je županja dejala v izjavi medijem ob obisku državnega sekretarja na ministrstvu za obrambo Damirja Črnčeca in načelnika Generalštaba Slovenske vojske Roberta Glavaša v Črni.
Po besedah županje si najprej želijo vzpostaviti stik z zaselki, kjer še vedno nimajo informacij o posameznih družinah. Medtem se mobilni signal počasi vrača, odvisno od operaterja.
V občini so po umiku vode začeli odpravljati posledice ujme, številne naplavine pa se kopičijo, tako da trenutno po besedah županje najbolj potrebujejo težko mehanizacijo in pridne roke. Vojska je oskrbovalne poti, ki še vedno potekajo predvsem s helikopterji po zraku. V Črni pri odpravi posledic ujme prav tako pomagajo pripadniki vojske, še več jih skupaj z mehanizacijo pričakujejo v prihodnjih dneh.
Odprli so tudi račun za zbiranje denarnih sredstev, ki jih bodo razdelili med prizadete občane. »Denarno pomoč za prizadete v občini Črna na Koroškem lahko nakažete na TRR: SI56 0110 0010 0007 227, sklic: 00 2393, koda namena: CHAR,« je županja sporočila prek družbenega omrežja.
Tako je bilo dopoldan
Po ujmi in poplavah je večji del Koroške še vedno odrezan od sveta. »Razmere so še vedno precej kaotične,« opisuje dogajanje naša sodelavka Tina Božiček.
Elektroslužbam je sicer uspelo vzpostaviti električno napeljavo na večjem delu območja, določeni zaselki pa so še brez elektrike. Korošci so brez vode, pove nam tudi, da so številne ceste neprevozne in nevarne. Pristojni civilno prebivalstvo opozarjajo, naj ne odhajajo na pot in naj dajo prednost intervencijskim vozilom.
NUJNO! To je razpored razdeljevanja hrane na Koroškem.
Hrana se bo razdeljevala po naslednjem razporedu:
- Rudarjeva zadruga 13.30,
- center Črne pri župnišču 13.45,
- Pristava na stadionu 14.00,
- Lampreče, igrišče osnovne šole 14.15,
- žerjav pri delavskem domu 14.45.
Na lokacijah Koprivna, Podpeca, Šmelc, Ludranski Vrh, Jazbina in Topla bo hrano pripeljal helikopter čez dan.
Ta razpored velja za vse dni naprej, do nadaljnjega.
Poleg številnih prostovoljcev, gasilcev in druge delovne sile so danes na terenu geologi, ki pregledujejo območje pri Matozu, kjer grozi plaz, in ocenjujejo nevarnost. Sodelavka pove, da so prve informacije spodbudne. »S stroji, ki so jih včeraj pripeljali iz Novega mesta, jim je uspelo očistiti strugo v središču Črne. Odstranili so material iz struge in avtomobile, ki so se zagozdili pod most. Zaradi tega se je tudi razlila Meža.«
Pridnim rokam je danes uspelo v strugo speljati Javorski potok. Ob stran so naložili material, da se potok ne bo več razlival. »Akcija je stekla, v Črno so prišli gasilci iz severnogoriške regije. Vojake Slovenske vojske še čakamo. Ko pridejo, se bodo lotili sanacije ceste proti Slemenu.«
Pozivi civilnemu prebivalstvu
Številni prebivalci, ki so bili evakuirani v Center za usposabljanje, delo in varstvo (CUDV), so se včeraj vrnili domov ali odšli k sorodnikom v druge kraje. Nekaj jih še ostaja v CUDV. Sodelavka pove, da velja opozorilo pristojnih, naj se tisti, ki so na dopustu, še ne vračajo domov, naj raje počakajo dan ali dva, da se razmere umirijo, saj do svojih domov ne bodo prišli.
»Ceste v Črno so neprevozne za civilni promet. Velja opozorilo, naj se ljudje ne vozijo po teh cestah, saj je nevarno, da se porušijo. Občina bo sporočila, ko bodo varne. Tisti, ki so na dopustu in se želijo vrniti domov, naj se ne vračajo v Črno, ker z avtom ne bodo mogli do doma. Razen v Zgornje Javorje. Ceste iz Črne proti Mežici, Prevaljam, Ravnam pa niso varne, na njih je tudi ogromno naplavin. Pozivamo, naj jih civilno prebivalstvo ne uporablja za ogled situacije, saj jih bodo morda potrebovali za intervencije.«
Pove nam še, da je Črna z okoliškimi dolinami (Koprivna, Podpeca, Bistra, Topla in Jazbina) še vedno odrezana od sveta, ker je odneslo mostove. S hrano jih oskrbujejo s helikopterjem, tudi s krmo za živali, ki jo počasi zmanjkuje.
Zdravstvena pomoč deluje 24 ur na dan. Vse pozivajo, naj dajo prednost na cesti in naj poskrbijo, da bodo lahko nemoteno prihajali na pomoč. Zdravstvena pomoč deluje 24 ur na dan. Tja se lahko gre tudi po zdravila. Hrane je trenutno dovolj, najbolj potrebujejo orodje, motike, lopate, krampe, vedra, samokolnice, delovna oblačila, rokavice, škornje. Pitne vode še vedno ni. Prebivalcem jo dostavljajo ali pa gredo ponjo k lokalnim izvirom.
Po aktivaciji načrta za zaščito in reševanje ob poplavah se je na ministrstvu za zdravje vzpostavila operativna skupina, ki ves čas spremlja situacijo, nudi podporo zdravstvenim ustanovam in sodeluje s štabom civilne zaščite ter dispečersko službo zdravstva, prek katere so v stalnem stiku z zdravstvenimi domovi in bolnišnicami, ki delujejo na najbolj prizadetih območjih.
Pri tem je ključno izvajanje dializne dejavnosti, saj veliko pacientov zaradi razmer ni moglo priti pravočasno do storitev.