SRBEČA NADLOGA

Oh, te uši! Tudi pri vas? Strokovnjaka smo vprašali, kako je to mogoče v 21. stoletju

Je povezano s higieno? Uši se preprosto razvijejo in potrebujejo le enega gostitelja.
Fotografija: Otrokovo lasišče je modro preventivno pregledati enkrat tedensko, sploh med šolskim letom. FOTO: Getty Images/istockphoto
Odpri galerijo
Otrokovo lasišče je modro preventivno pregledati enkrat tedensko, sploh med šolskim letom. FOTO: Getty Images/istockphoto

»Nič se ne pojavi iz nič,« pravi Tomi Trilar, vodja Kustodiata za nevretenčarje v Prirodoslovnem muzeju Slovenije, ko smo se nanj obrnili z vprašanji glede naglavnih uši. Poudaril je, da je človek naravni gostitelj dveh vrst uši, sramnih uši in belih uši (naglavna uš). »Zanimivo je, da tudi vrste, ki živijo na človeku podobnih opicah, danes štejejo kot belo uš.«


Ušivost po slovenskih vrtcih in šolah

Uši. FOTO: NIJZ
Uši. FOTO: NIJZ
Zadnje tedne starši iz vrtcev in šol množično poročajo o obvestilih iz vzgojno-izobraževalnih institucij o pojavu ušivosti med otroki. Pri tem prosijo starše za doslednost, da vsak dan ob prihodu domov otrokom pregledajo lasišče in izvedejo vse ukrepe, da jih odstranijo in uničijo. Trilar pravi: »Individualna se jih da z lahkoto uničiti in iztrebiti z nekaj preprostimi ukrepi. Če ne gre drugače, se pobriješ, sicer pa se v lekarnah in trgovinah dobi kar nekaj učinkovitih šamponov, ki uničijo uši in glive.« Na planetarnem nivoju, kot se je izrazil, pa je to skoraj nemogoče: »Človek drugemu ne bo pustil živeti v tako dobrih razmerah, v katerih živi  sam. Vedno bodo vojne, konflikti, nekateri bodo živeli v slabih razmerah in se skrivali in to omogoča razvoj in širjenje uši.«



Izbruh, ko pridejo otroci delavcev z Balkana s počitnic

Dejstvo je, da belo uš prenesemo s kontaktom, ko na primer stikamo glave in gredo uši z ene na drugo. Je pa tudi dejstvo, da zelo pogosto na laseh najdemo gnide, ne pa tudi odraslih živali. In od kod pridejo uši? »Običajno pride do večjega izbruha, ko gredo otroci naših delavcev iz drugih držav Balkana na počitnice, nato pa se vrnejo.«

NIJZ pa piše (nelektorirano): »Tesni življenjski bivalni pogoji predstavljajo pomembno tveganje za širjenje ušivosti, ni pa ta več pokazatelj pomanjkanja higiene.«


Detergenti, sredstva za pranje

Triler dodaja, da ima uš nepopolno preobrazbo, zato je njen razvoj lažji in hitrejši. Bolh smo se denimo bolj ali manj znebili, predvsem zato ker imajo popolno preobrazbo in morajo vedno znova iskati gostitelja. »Pravzaprav je problem, da danes uporabljamo toliko detergentov, strupov za zatiranje, da so populacije belih uši razvile odpornost. Če bi takšna sredstva učinkovito uporabljal na beli uši pred 200 leti, bi jo že iztrebili.«
Iskanje uši. FOTO: Triocean Getty Images/istockphoto
Iskanje uši. FOTO: Triocean Getty Images/istockphoto

Bolhe se sicer še najdejo v urbanih središčih, na primer na podzemni železnici, ali pa v pristaniščih. Pri ušeh pa gre predvsem za hitro razmnoževanje: »Ko je izbruh v enem razredu, je okuženih pet do šest otrok in uši zatrejo, potem pa jih spet nekdo prinese od doma, ker jih niso učinkovito zatrli. Najde pa se populacija ljudi, ki živi v ekstremnih razmerah, in to so recimo begunci v begunskih centrih.« Torej je težava higiena, ga vprašamo? »Bolj je povezano s tem, da niso izpolnjeni higienski pogoji, ni denimo prh s toplo vodo, ni možnosti prati oblek z vročo vodo v pralnem stroju.«

Za preživetje odraslih uši in jajčec sta pomembni tudi zunanja temperatura, ki mora biti 25 do 30 stopinj Celzija, in vlažno okolje. Zato imajo uši za preživetje zunaj lasišča malo možnosti, pa še to le za kratek čas. Zaradi tega glavniki, krtače, kape, klobuki, posteljnina in drugi predmeti pri širjenju uši niso bistveni in za njihovo očiščenje nikakor niso potrebna pršila z insekticidi.

In kako odstranimo uši? Navodila NIJZ

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije