KORONAVIRUS

Nismo še v oranžnem: pediater staršem, kako prepoznati vnetje pri otroku

Vlada bo v sredo razpravljala o morebitnem sproščanju ukrepov.
Fotografija: Kdaj se bo Slovenija obarvala oranžno? Trenutno smo še v rdečem, a podatki so spodbudni. FOTO: Gov.si
Odpri galerijo
Kdaj se bo Slovenija obarvala oranžno? Trenutno smo še v rdečem, a podatki so spodbudni. FOTO: Gov.si

Po poročanju sledilnika covida 19 so na praznični ponedeljek po Sloveniji opravili 1493 PCR-testov na koronavirus, 204 osebe so bile pozitivne (13,7 %). Precej več je bilo HAT-testov, kar 9760, delež pozitivnih je bil 1,6 odstotka (153 primerov). V bolnišnicah se zaradi covida-19 zdravi še 945 ljudi, od tega na intenzivni negi je 162 pacientov. V ponedeljek je umrlo 19 bolnikov. 


Trenutno je pri nas 14.437 aktivnih primerov. Delež pozitivnih testov je v upadu, zato smo bili v ponedeljek blizu oranžne faze.   Kot so povedali na novinarski konferenci, je 14-dnevna incidenca na ravni države 682,6, sedemdnevna okuženost na 100.000 prebivalcev pa  280,5. Še vedno smo v rdeči fazi, vlada pa bo v sredo pregledala razmere in trende (sedemdnevno povprečno število okuženih po informacijah NIJZ 842, 945 pa je to število glede ljudi, ki potrebujejo bolnišnično oskrbo).

FOTO: Delo
FOTO: Delo

Nujen ukrep: pozitivne hitre teste bo treba potrjevati s PCR

Na novinarski konferenci je državna sekretarka na ministrstvu za zdravje Marija Magajne rekla »Hitri testi so pomemben ukrep, saj tako v populaciji hitro najdemo in izoliramo posameznike, ki sicer ne kažejo znakov ali pa so ti tako blagi, da jih spregledajo.« 

O hitrih testih je sicer veliko polemik, saj so predvsem delavci v vzgojno-izobraževalnih ustanovah bili množično pozitivni, kasneje pa se je s PCR-testi pokazalo, da so negativni. Magajnetova je povedala, da HAT-testi niso tako zanesljivi. »Še bolj pa se v strokovnih krogih bojimo negativnega občutka lažnosti. Vsak negativen rezultat pomeni rezultat takrat in upoštevanje ukrepov je nujno.« Pravi, da različne države HAT-teste uporabljajo za različne namene. Ponekod potrjujejo pozitiven rezultat s PCR-testom. »To je smiselno, kar je pojavnost virusa v populaciji nizka in glede na to, da se v Sloveniji zmanjšuje, bo seveda smiselno tako potrjevanje s PCR-metodo vseh pozitivnih testov uvesti kmalu.« Dodala je, da so nekatere azijske države poročale, da so s HAT-testi močno omejili epidemijo. Ostalo pa naj bi le še 20 % HAT-testov. Kaj bo, ko jih zmanjka? Dejala je, da je v pripravi nov razpis, da pa izvajalci te teste naročajo tudi sami. 


Če se epidemiologom zdi čudno, pošljejo še na PCR-test

Magajnetova pravi, da niso vsi učitelji in vzgojitelji, ki so bili pozitivni na HAT-testih, odšli še na PCR teste, ampak tisti, za katere se je epidemiologom zdelo, da bi lahko bil izid testa napačen. Če je s PCR-testom zavrnjen pozitiven HAT-test, lahko gre učitelj v šolo. 

Množično testiranje za splošno populacijo, za učitelje, vzgojitelje itd. sodi v splošne in posebne presejalne programe in je zato brezplačno. Za testiranje za podjetja pa ni denarja od države. Zato je v nekaterih zdravstvenih domovih to treba plačati. V ZD Sežana bodo od srede naprej vsi HAT-testi plačljivi. »Zdravstveni domovi morajo zagotoviti potrebe za splošno in posebno presejanje. Če tega ne zmorejo, morajo zagotoviti tiste mobilne enote, ki so na razpolago.« Pojasnila je tudi, da na cepljenje čaka še kar nekaj prebivalcev v starostni skupini nad 80 let. Kaj pa cepivo AstraZenece? »Zaradi pomanjkanja informacij o učinkovitosti cepiva pri starejših, se cepijo mlajši od 65 let. Točno opredelitev bo posredoval NIJZ v tem tednu.«


Le štirje potrjeni primeri angleške različice

Direktorica Nacionalnega laboratorija za zdravje, okolje in hrano Tjaša Žohar Čretnik je povedala, da so s češkimi testi odkrivali angleško različico virusa. »Ostajamo na štirih potrjenih primerih te različice virusa., ki smo jih ugotovili skozi s sekvenciranjem, izvedenim na podlagi epidemiološke indikacije.« Ta varianta v Sloveniji po njenem verjetno ni močno razširjena. 

Verifikacija HAT-testa za okužbo s sars-cov2 je dokončna. »Test se je v vseh skupinah izkazal za dovolj specifičnega. Glede občutljivosti test zahteve WHO izpolnjuje v celotni skupini simptomatskih preiskovancev, nacionalna priporočila pa v skupini tako simptomatskih kot brezsimptomnih preiskovancih, pri katerih je veliko virusa.« Žohar Čretnikova pravi, da ob primerjavi rezultatov verifikacij HAT različnih proizvajalcev, izvedenih po protokolu WHO, ugotavljajo, da daje HAT primerljive rezultate z drugimi, že verificiranimi HAT. O lažnih rezultatih govori specifičnost testa: pri 100 testiranjih bomo imeli enega lažnega specifičnosti testa 99 %.« Je pa dejala, da jo skrbijo lažni rezultati v gručah, k čemur lahko pripelje napačno shranjevanje, ne dober reagent itd., zato je pri takšnih gručah ključno potrjevanje s PCR-testi. Meni pa, da nakup PCR-testov, ki jih je prek razpisa vzela država, ni bil slab. 


Zapleti pri otrocih

Pediater Tadej Avčin iz UKC Ljubljana je povedal, da je vedno več avtoimunskih stanj oziroma zapletov po okužbi s sars-cov-2 pri otrocih, ki pred tem niso imeli nič težav. »Zdi se da imunski sistem otrok lažje obvlada akutno okužbo, ima pa več težav kasneje. Najpogostejša sta večorganski vnetni sindrom in vnetje drobnih žil po prebolelem covidu.« Prvega otroka z večorganskim vnetnim sindromom so sprejeli sredi septembra, številnejši pa so bili po oktobru (skupaj 26).

»Od naših bolnikov so imeli štirje prediagnosticirano okužbo s koronavirusom, vsi pa so imeli visoke vrednosti protiteles za sars-cov-2. Delež otrok s sars-cov-2, ki bo imelo težji zaplet, je zelo majhen.« Zgodnji simptomi so: visoka temperatura, slabost, bolečine v trebuhu (ne pa driska), bruhanje, prizadetost kože in sluznice (izpuščaji, rdečine na koži). Kot je poudaril, med tretjim in petim dnem pride do prizadetosti srca (zmanjšanje krčljivosti srčne mišice). Takrat postanejo izrazito utrujeni in lahko naglo napreduje, lahko pride do življenjske ogroženosti. Lahko pa je prizadet tudi kakšen drug organ (jetra, trebušna slinavka, žolčnik, ledvice). V Ljubljani so imeli tri takšne otroke v intenzivni terapiji. Drugod po svetu, kjer nimajo tako hitre prepoznavnosti, je veliko več otrok s težkim potekom. Do zapletov pride približno dva do šest tednov po preboleli okužbi. 

Mojca Juriševič s pedagoške fakultete v Ljubljani je poudarila, da ne smemo posploševati razlag o izgubi motivacije otrok ob šolanju na daljavo. Da pa je logično, da po štirih mesecih doma padec motivacije ni nenavaden.


Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije