Padec za vlado in SDS, SMC z višjo podporo

Po začetnem navdušenju so ocene za delo vlade padle.
Fotografija: Ministri in ministrice vlade, ki jo vodi Janez Janša FOTO: Uroš Hočevar, Delo
Odpri galerijo
Ministri in ministrice vlade, ki jo vodi Janez Janša FOTO: Uroš Hočevar, Delo

Vlada pod vodstvom premierja Janeza Janše je v prvem mesecu na oblasti dobila visoko povprečno oceno, maja pa kaže, da se je delež zadovoljnih zmanjšal. Padla je tudi podpora SDS, ki z manjšo razliko še vedno vodi pred LMŠ. SMC pa je edina stranka s statistično značilno višjo podporo kot v aprilu, je pokazala anketa Mediane za časnik Delo.

V anketi je delo vlade kot zelo pozitivno ocenilo 14,2 odstotka vprašanih (aprila 16,3 odstotka), kot pozitivno 17,4 odstotka (aprila 27,3 odstotka), kot srednje ga ocenjuje 30,2 odstotka (aprila 31,9 odstotka), negativno oceno ji je dalo 20,9 odstotka vprašanih (aprila 13,3 odstotka), zelo negativno pa 15,3 odstotka (aprila sedem odstotkov).

Če bi bile parlamentarne volitve jutri, bi 16,3 odstotka anketiranih najverjetneje volilo SDS, kar je 2,4 odstotne točke manj kot aprila. Največjo opozicijsko stranko LMŠ bi podprlo 14 odstotkov vprašanih in je v zadnjem mesecu pridobila 2,5 odstotne točke. Sledijo SD z 8,4 odstotka podpore (0,3 odstotne točke manj kot aprila), Levica s 7,9 odstotka (1,3 odstotne točke več), NSi s 5,3-odstotno podporo (1,4 odstotne točke več) in Desus s 3,4 odstotka (0,3 odstotne točke več).


SMC trikrat bolj priljubljen

Čeprav se je zmanjšala priljubljenost predsednika SMC Zdravka Počivalška, je ta stranka edina, ki je maja dobila statistično značilno večjo podporo kot aprila. Njena priljubljenost se je z 0,8 povečala skoraj za trikrat na 2,3 odstotka. Sledijo ji SNS z 1,8 odstotka podpore (1,4 odstotne točke manj kot aprila), Piratska stranka z 1,3 odstotka (0,9 odstotne točke manj), Dobra država, ki ostaja na 1,1 odstotka, in SAB z 0,9 odstotka (1,7 odstotne točke manj). Zadnji sta Andrej Čuš in Zeleni s pol odstotka (0,6 odstotne točke manj) ter SLS z 0,2 odstotka podpore (1,3 odstotne točke manj).

Ta mesec se je zvišal delež tistih, ki so odgovorili, da ne bi volili nikogar, in sicer za tri odstotne točke na 10,1 odstotka vprašanih. Obenem je bilo 24,1 odstotka anketirancev neopredeljenih, 1,4 odstotka pa jih ni želelo odgovoriti. Skupno je tako skoraj 35 odstotkov nerazporejenih volivcev.


Padec priljubljenosti Janše in Hojsa

Prva trojica na lestvici priljubljenosti ostaja v maju enaka kot v aprilu, to so predsednik republike Borut Pahor, predsednica Desusa in ministrica za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Aleksandra Pivec ter minister za zdravje Tomaž Gantar. Razkritje domnevnih nepravilnosti pri nakupu zaščitne opreme pa je vplivalo na priljubljenost obeh najbolj izpostavljenih ministrov. Obrambnemu ministru Mateju Toninu je podpora zrasla in se je uvrstil na peto mesto, gospodarskemu ministru Počivalšku pa je podpora padla in se je znašel na repu lestvice. Na lestvici sta zdrsnila tudi Janša s 4. na 13. mesto in notranji minister Aleš Hojs s 7. na 18. mesto.

Inštitut za raziskovanje trga in medijev Mediana je anketo izvedel med 4. in 8. majem na reprezentativnem vzorcu 712 polnoletnih prebivalcev Slovenije.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije