POLITIČNE OBLJUBE

Pečečnik utišal politike: »Naša država je ugrabljena, vlada ji mafija«

Na soočenju so uspešni gospodarstveniki politikom SD, SDS, LMŠ, NSi, Desusu, SMC in Združene levice, navajali konkretne probleme, s katerimi se ubadajo v Sloveniji.
Fotografija: Soočenje na Pop TV. FOTO: Pop TV
Odpri galerijo
Soočenje na Pop TV. FOTO: Pop TV

LJUBLJANA – Eno zadnjih soočenj parlamentarnih strank pred nedeljskimi volitvami zaznamujejo politiki in gospodarstveniki, ki jih je Pop TV povabil v svoj studio.


Ugrabljena država

Voditelj Uroš Slak krmari med temami, ki so pomembne za razvoj Slovenije, gospodarstvo in državljane. In zakaj država še po toliko letih ni dala soglasja za prenovo bežigrajskega stadiona? Poslovnež Joc Pečečnik, ki se že dolgo zaman trudi izpeljati projekt, a vedno znova naleti na birokratske ovire, pravi takole: »Boli me srce, ko se peljem mimo stadiona. Rad bi ga obnovil, mu dal dušo,« je dejal Pečečnik. »Naša država je ugrabljena, vlada ji mafija.«


Erjavec o lobijih

Prvak Desusa Karl Erjavec se je na Pečečnikovo izjavo odzval takole: »Tudi mene srce boli, ko se peljem mimo Plečnikovega stadiona in propada. Ministrstvo za zdravje daje neke zahteve, ki niso v skladu z zakonom. Pritiskali smo, da bi dali pozitivno soglasje, a se to ni zgodilo. Res pa je, da so zadaj tako močni lobiji, ki odnesejo celo ministra. S Pečečnikom sva sodelovala pri tem projektu, a so venomer vplivale civilne iniciative in poskušale zrušiti projekt.«


Janša: Premier ne more odstaviti ministra, ministri si ne upajo zamenjati direktorja

Janez Janša (SDS) razlaga, kaj je po njegovem največja težava: »Ovire obstajajo. A ministri si ne upajo predlagati zamenjave npr. direktorja Arsa. Jaz ne morem zamenjati ministra za okolje. Zato je treba popraviti zakonodajo, da lahko predsednik vlade sam menjuje ministre in treba je spremeniti volilni sistem.«  
Ivo Boscarol. FOTO: Pop TV
Ivo Boscarol. FOTO: Pop TV

Luka Mesec iz Združene levice ima malce drugačno mnenje. »To, da pride Magna in z vlado baranta ter dobiva subvencije, ni dobro. V Anhovem je bila cementarna, ki je povzročila 2000 azbestnih bolnikov. Ker Arso dopušča cementarno, ti bolniki zbolevajo za rakom. Ne, niso vse le birokratske ovire. Država mora imeti določene standarde.«

Janez Janša FOTO: Pop Tv
Janez Janša FOTO: Pop Tv

Tretjerazredni uradniki

Marjan Šarec (LMŠ) je bil kratek in jedrnat: »To državo vodijo uradniki tretjega reda!«, podjetnik Igor Akrapovič pa je tudi razkril lastno neprijetno izkušnjo z našo birokracijo: »Devet let smo poskušali dobiti gradbeno dovoljenje za Ivančno Gorico, a ga nismo dobili. In o tem odločajo tretjerazredni upravniki. Selitev v Črnomelj je bila za nas velik problem. Podjetje mora za prevoze plačati štiri milijone evrov, če bi bili v Ivančni Gorici, bi privarčevali približno dva milijona, kar bi lahko vložili v razvoj ali kaj drugega. In tudi zaposleni trpijo, vsak dan se vozijo dve uri na delo in z dela.«
Miro Cerar. FOTO: Pop TV
Miro Cerar. FOTO: Pop TV

Ivo Boscarol iz podjetja Pipistrel je dejal, da je bila odločitev o selitvi v Italijo pred 15 leti prava: »Vsi so me strašili pred italijansko birokracijo, pa moram povedati, da smo v štirih mesecih dobili vsa dovoljenja in začeli graditi. Dandanes je čas denar, to je pomembno za gospodarstvenike. Drugi nas ne čakajo in potem smo mi tisti, ki lovimo.« K temu je Erjavec dodal: »Pri nas se preveč preučuje, se ne odloči in potem je prostor za korupcijo. Dajmo odpreti podjetniško iniciativo in relaksirati postopke.« Na to je Matej Tonin iz NSi odvrnil: »Včasih je težko poslušati politike, ki so imeli 15 let priložnost, pa tega niso presekali«, 
Šarec pa je ponudil svojo rešitev: »Uradnike, ki zavirajo, je treba sankcionirati!«
Gospodarstveniki na soočenju s politiki. FOTO: Pop Tv
Gospodarstveniki na soočenju s politiki. FOTO: Pop Tv

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije