Pirc Musar: To je vojna, ki so si jo želeli posamezniki pod vodstvom Putina (FOTO)
Vojna v Ukrajini je poraz človeške družbe in izraz nesposobnosti reševanja sporov po mirni poti, kar je eno od temeljnih načel mednarodnega prava, je v predsedniški palači na osrednjem dogodku pred obletnico ruske agresije nad Ukrajino izpostavila predsednica republike Nataša Pirc Musar.
Slovenija ostaja zavezana Ukrajini
»Med hude vsesplošne posledice pandemije se je lani vmešala tudi vojna v Ukrajini. Vojna, ki ni bila izzvana. Vojna, ki je nihče, ki je dober človek, ni želel. Vojna, ki ne posega v mladino le tako, da jo prikuje v njihove sobe, temveč jo prežene z domov in jemlje njihova življenja,« je danes dejala Pirc Musar.
Poudarila je, da si vojne niso želeli tisti, ki so pribežali iz Ukrajine v Slovenijo. »To je vojna, ki so si jo želeli posamezniki pod vodstvom ruskega predsednika Vladimirja Putina in njegovega režima, prepričani, da s tem branijo interese svoje države,« je nadaljevala.
Vojno v Ukrajini je označila za poraz človeške družbe in izraz nesposobnosti reševanja sporov po mirni poti, kar je eno izmed temeljnih načel sodobnega mednarodnega prava. V tej vojni pa po njenem mnenju mirno reševanje sporov še ni dobilo priložnosti.
Oglasila je tudi žena ukrajinskega predsednika
Zbrane je v predsedniški palači nagovoril veleposlanik Ukrajine v Sloveniji Andrij Taran, prek video nagovora pa tudi žena ukrajinskega predsednika Olena Zelenska.
Spoštovana gospa predsednica, dragi gostje, dragi Ukrajinci in Ukrajinke!
Dragi slovenski prijatelji.
Rada bi vam osebno povedala, kako smo vam v Ukrajini hvaležni zato, ker nas podpirate v vsem tem težkem letu.
Takoj ste začutili, da ko se na svetu pojavi agresor, ki pobija civilno prebivalstvo, se enostavno ne smeš obrniti stran, ker lahko krivico doživi prav vsak.
Dobro veste iz lastnih izkušenj, kako je, če se upreš močnejšemu napadalcu.
In ste nam stali ob strani v vseh naših izzivih, predvsem pa pri reševanju ljudi.
Slovenija je nudila zaščito za več kot osem tisoč Ukrajincev in sprejela naše otroke – sirote.
Prav vi ste poslali v Ukrajino vozila nujne medicinske pomoči za reševanje novorojenčkov.
Prav vi ste pomagali organizirati in izvajati šolanje za ukrajinske otroke in urediti kotičke z ukrajinskimi knjigami v knjižnicah v Celju, Mariboru in Ljubljani.
Prav vi ste bili med prvimi, ki so poslali pomoč v Bučo, pobrateno mesto vaše občine Kočevje.
To je le nekaj primerov.
Vsak Ukrajinec, ki je danes tukaj, doživlja svojo toplo slovensko zgodbo, tako kot ima vsak Slovenec svojo zgodbo pomoči.
To je prav tisto, kar ne bo ostalo v nagovorih in izjavah, temveč bo ostalo v srcih.
»Kaj je mogoče storiti za Ukrajino?« – me pogosto vprašajo med intervjuji.
Slovenija je, torej, že odgovorila na to vprašanje: ne smemo biti brezbrižni.
In prav takšni ste vi.
To je vaš prispevek k zmagi pravičnosti in človečnosti.
K naši skupni zmagi.
Hvala vam, prijatelji, v imenu celotne Ukrajine!
»Zdržali smo zaradi moči ukrajinskega naroda, pa tudi zaradi mednarodne pomoči,« je poudaril in se skupaj z Zelensko zahvalil Sloveniji za vso pomoč Ukrajini. Pri tem je Zelenska izpostavila dobavo reševalnih vozil, šolanje ukrajinskih otrok in projekte za njihovo rehabilitacijo ter organizacijo kotičkov z ukrajinskimi knjigami v številnih knjižnicah. Prav tako je bila Slovenija po njenih besedah med prvimi, ki je priskočila na pomoč v Buči.