NAGRAJUJEMO

Pirhe zbiramo le še do ponedeljka

V uredništvo je že prispelo na desetine paketov z umetninami. Najlepše bomo razglasili in nagradili v sredo, 17. aprila, v BTC.
Fotografija: Pisanke Otilije Podgornik FOTO: Igor Mali
Odpri galerijo
Pisanke Otilije Podgornik FOTO: Igor Mali

LJUBLJANA – V uredništvo smo prejeli na desetine paketov velikonočnih pisank, ki ste nam jih poslali. Nekateri so tudi včeraj sami prinesli svoje velikonočnice, ki si jih bo etnolog prof. Janez Bogataj v torek dopoldne s preostalimi člani komisije pozorno ogledal in izbral najboljše.

Na 23. natečaj za naj pirhe Slovenskih novic je prispelo največ pirhov, ki jih bomo uvrstili v sodobno kategorijo, kjer ni omejitve tako glede materiala kot načina oziroma tehnike izdelave.

Zares veliko pirhov spada tudi v tradicionalno kategorijo. Te pisanke so iz kokošjih ali gosjih jajc, ki so okrašena s prastarimi tehnikami. Take nam je v uredništvo prinesla Nevenka Brajdič Grušovnik iz Ljubljane, ki že leta krasi pisanke v batik tehniki. V prvem paketu je imela črno-rdeče pirhe, okrašene v belokranjski maniri. Osnovno orodje sta lij in leseno pisalo, s katerim na lupino jajca mirna roka nanaša stopljeni vosek in oblikuje vzorce.

Grušovnikova nam je povedala, da je prav letos zelo veliko ur prebedela ob barvanju. »Problem je bil v tem, da barve niso dobro prijele, a na koncu mi je le uspelo.«

V drugem paketu je prinesla pisanke, prav tako okrašene v batik tehniki, a drugačne: »Tu pa sem si vzela nekaj svobode in si izmišljevala vzorce.« Temno modro jajce je videti, kot da bi nanj prilepila čipko. Spet na drugem so si med vijugasto belo pikčasto črto sledili rumeni cvetovi.


Velikonočni pirhi varovancev Zavoda Dom Marije in Marte FOTO: Igor Mali
Velikonočni pirhi varovancev Zavoda Dom Marije in Marte FOTO: Igor Mali
Grušovnikovo je spremljala Nataša Tozon, prav tako iz Ljubljane, ki pa se je krašenja pirhov lotila na samosvoj način, s finim flomastrom: »Nihče ne verjame, da je to flomaster, pa vendarle se da.« Ko smo jo vprašali, koliko potrpežljivosti je potrebne za eno jajce, je zmajala z glavo: »Ne vem, bala sem se prešteti ure.« V eni roki je pridržala belo jajce s črnimi vzorci, v drugi roki pa drsanko: »Jajce sem okopala v čebulnem perju, nato pa izpraskala vzorce z olfa nožem.« Ključ celotnega motiva je miniaturna čebelica, pri kateri lahko natančnost izdelave samo občudujemo.

Tudi letos nam je svojo izvirno pisanico poslala Otilija Podgornik iz Nove Gorice, ki nas je tokrat presenetila s tehniko luknjičastih vzorcev, ki jih ustvarja z natančno izvrtanimi luknjicami v lupino.

Stara znanka našega natečaja Ivanka Štupica iz Ljubljane nas je po šestih letih znova razveselila s košarico umetelnih praskank. Letos se je močno poglobila v simboliko ornamentov. Na s čebulo pobarvane pirhe je vpraskala podobe slovenskih kulinaričnih posebnosti, potice in kruha, pa tudi nageljnov in drugih tipično slovenskih motivov.

Ivica Cerjak iz Ljubljane je našo zbirko pirhov obogatila z nojevim jajcem in dvema gosjima, pobarvanima v posebni tehniki, ki se je je domislila sama. Osnova je barvanje s čebulo, pozneje pa del pirha pobarva še s svetlo modro. Kako nekdanji laboratorijski tehnici uspe, da se barvi ne prekrivata, ostaja skrbno varovana skrivnost. Pirhe izdeluje že več kot 20 let. K temu jo je spodbudila delavnica pri priznani strokovnjakinji Mileni Starešinič iz Bele krajine. Letošnje pirhe krasijo vzorci, ki jih sicer najdemo na vezeninah. Ustvarjanje največjega pirha iz nojevega jajca je trajalo kar en teden.


Nataša Tozon je pripravila pisanke drsanke v kopeli čebulnega perja. FOTO: Dejan Javornik
Nataša Tozon je pripravila pisanke drsanke v kopeli čebulnega perja. FOTO: Dejan Javornik
Prave papirnate umetnine, pirhe v tehniki origami, je na naše uredništvo prinesla Ivana Koder iz Bohinjske Bele. Še bolj osupljiva kakor čudovite zgibanke, ki jih izdeluje iz papirja, pa je zgodba, ki jo je spodbudila, da je začela ustvarjati v tehniki, v kateri je danes prava mojstrica. »Leta 1998 sem zbolela. Šestkrat sem bila operirana in nazadnje med obsevanjem sem začela z origamijem. Ustvarjanje mi je bilo blizu že zaradi službe, v šoli sem morala pogosto kaj ustvarjati, takrat v bolnišnici pa sem se tega lotila bolj temeljito,« se spominja 59-letna učiteljica z OŠ Matije Čopa v Kranju. Športna pedagoginja, ki so ji sprva prerokovali le še tri leta življenja, je pozneje na srečo ozdravela, z znanjem origamija, ki ga je pridobila v bolniški postelji, pa še vedno razveseljuje tiste, ki ji kaj pomenijo. Vsako leto pošlje origami čestitko zdravnikom s kliničnega centra v Ljubljani, ki so ji stali ob strani v najtežjih trenutkih, kranjske šolarje pa razveseljuje z razstavami origami umetnin, ki poustvarjajo pravljične zgodbe in junake – Rdečo kapico, Piko Nogavičko, Kekca …

Za konec povejmo še to, da bomo pri izboru za naj pirhe Slovenskih novic 2019 seveda upoštevali tudi zadnje zamudnike in sprejemali tiste pisanke, ki jih boste pobarvali čez vikend in jih do ponedeljka po pošti ali osebno dostavili v uredništvo. Na uredništvu jih sprejemamo tudi v nedeljo od 9. do 15. ure.

Spoštovani bralci, v sredo, 17. aprila, vas vabimo na razglasitev in podelitev nagrad v Varstveno-delovnem centru CUDV Draga na Šmartinski cesti 152 (BTC hala 7) ob 17. uri. Druženje bo nepozabno.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije