Plače pomočnic vzgojiteljic sramotno pod minimalno. S peticijo zbirajo podpise za dvig prihodka
»V vrtcu delam, ker me delo z otroki dejansko veseli, seveda ne delam tega zaradi denarja. Po 10 letih zaposlitve imam še vedno doplačilo do minimalne plače. Večina potem pravi, pa zamenjaj službo. Ja, včasih bi jo najraje res, vendar me to delo izpolnjuje. Lahko bi zamenjala poklic, našla delo z dobro plačo, ampak, vprašajte se: Če naredi to večina vzgojiteljic, kdo bo vzgajal vaše sončke? Velikokrat z njimi preživimo več ur v dnevu kot starši,« je zapisala ena izmed pomočnic vzgojiteljic, to pa so objavili v Inštitutu 8. marec. Ta v podporo njihove boju za dvig plač s peticijo zbira podpise.
Kot smo poročali, so pomočnice vzgojiteljic napovedale protest, s katerim so želele vlado pozvati, naj uredi njihove plače. Te ostajajo pod minimalno plačo. Svoje delo začnejo v 22. plačnem razredu. To je manj kot zakonsko zagotovljena minimalna plača – ta je za zdaj okoli 670 evrov neto, se bo pa kmalu zvišala. Njihova povprečna plača je za več kot 20 odstotkov nižja od povprečne plače zaposlenih v javnem sektorju z enako stopnjo izobrazbe in za skoraj 50 odstotkov nižja od tiste, ki jo prejema vojak s srednješolsko izobrazbo. Več kot 22 tisoč delavk in delavcev v javnem sektorju prejema dodatek do minimalne plače.
Delo pomočnic vzgojiteljic je razvrednoteno in izrazito nepravično plačilno ovrednoteno. »Odnos države do dela vzgojiteljev predšolskih otrok in pomočnikov je ciničen. Ministri, ki prihajajo iz izobraževanja v tujini, hvalijo, da imamo res kakovostne javne vrtce in da so primerljivi s skandinavskimi, delo pomočnic pa je plačano manj kot minimalna plača. Zato smo protestni shod naslovili z 'Moja odgovornost ni minimalna', da bi pokazali, kako podcenjeno je sicer zahtevno in odgovorno delo pomočnic vzgojiteljic,« je na eni izmed konferenc ta teden povedal tajnik Sviza Branimir Štrukelj.
Na pogajanjih je vlada pomočnicam ponudila zvišanje za od 12 do 13 odstotkov oziroma za od tri do štiri plačne razrede, kar bi zapisali tudi v kolektivno pogodbo. Vendar se jim to ne zdi dovolj. Več o tem preberite tukaj. Pogajanja se bodo še nadaljevala.
»Pomočnice skupaj z vzgojiteljico skrbijo za higieno otrok, prostorov in načrtovanje vzgojnega dela. Pomagajo pri organizaciji popoldanskih aktivnosti, pri komunikaciji in sodelovanju s starši, pri pisanju poročil in skrbi za administracijo. Pomočnice in pomočniki so z otroki v jutranjem varstvu, popoldanskih čakanjih na zadnjega starša, so zamenjava za čistilke, ko te zbolijo, so prva pomoč pri poškodbah, so sodelavke pri dodatni učni pomoči, so opazovalke, pravljičarke, glasbenice, športnice, znanstvenice in naročje za crkljanje. Pomočnice prevzemajo naloge vzgojiteljic, ko so te bolniško ali drugače odsotne. A plačilo za to odgovorno delo je ponižujoče nizko. S plačo, nižjo od minimalne, je težko plačati položnice, nemogoče dobiti kredit, težko živeti dostojno življenje,« opozarjajo v Inštitutu.