Plečnikova cerkev iz lego kock (FOTO)
Pravijo, da se na Bledu, tam, kjer je kazino, skriva sreča. Vendar je v isti stavbi od sobote na voljo drugačna sreča. Taka, na katero se ne stavi, ampak je dobitni nasmeh zagotovljen. Gre za veliko razstavo lego kock oziroma skulptur iz teh izjemno priljubljenih sestavnih delov, ki spremljajo vsakega otroka od leta 1949, ko jih je svetu predstavil danski mizarski mojster Ole Kirk Christiansen.
Za Plečnikovo cerkev sem potreboval dober mesec. Načrt sem sestavil sam, šel sem po knjigah o Plečniku in preštudiral njegove skice.
In še nekaj: poleg klasičnih tovarniških izdelkov, ki so sestavljani ure in ure po podrobnih načrtih, ter igrač, ki jih je moč kupiti v trgovinah, je nekaj stvaritev, ki jih nimajo v nobenem Legolandu ali Lego muzeju na svetu. Gre za unikate, ki so jih ustvarili naši ljubitelji lego kock in so izjemna popestritev.
Duplo tudi za starejše
»Med drugim razstavljam stavbo Slovenske filharmonije, Plečnikove cerkve svetega Mihaela v Črni vasi, koliščarsko naselje na Ljubljanskem barju, in ker sem gost na Bledu, sem sestavil tudi pravo pletno s pletnarjem in potniki, grad in otok,« pove Vedran Šubic iz Ljubljane, ki je pripeljal stvaritve z več kot 100.000 vgrajenimi kockami: »Doma jih imam še okoli pol milijona,« je povedal mojster sestavljanja. »Pot lego navdušenca gre čez otroštvo do srednje šole, nato se zaustavi. Ko dobiš svoje otroke, te znova zagrabi in privlečeš iz kleti svoje kocke iz otroštva.«
Na prostoru, kjer razstavlja, je ikonografija iz filma Yellow Submarine, kjer so v centru pozornosti legendarni The Beatles. Pričakovali bi, da je Šubic porabil veliko časa, a nas preseneti: »Ne, gre za okoli dvajset ur dela, dober teden sem potreboval. Za Plečnikovo cerkev sem potreboval dober mesec. Načrt sem sestavil sam, šel sem po knjigah o Plečniku in preštudiral njegove skice, šel sem poslikat cerkev, pomagal sem si tudi s spletom.« Lego Plečnikova cerkev je res nekaj edinstvenega, Šubic pa je v preteklosti že sestavil Predjamski grad iz lego kock. Leto in pol je bil razstavljen v Narodnem muzeju, potem ga je razdrl in znova uporabil gradbene elemente.
Na razstavi je celotna paleta tematskih figuric, ki jih Lego izdaja omejeno. To sta po dve seriji zbirateljskih figuric na leto, do danes so jih izdali 23 in na Bledu so na ogled postavljene prav vse serije z vsemi figuricami. Okoli 600 jih boste lahko občudovali v posebnih vitrinah, saj gre pri nekaterih za izjemno redkost, in da ne bi koga zasrbeli prsti, so se organizatorji, Društvo za razvoj umetnosti Bled, odločili za varovanje, kot da bi šlo za pravi nakit.
600 figuric je strogo varovanih.
Veliko vrednost imajo tudi lego vozila Maksa Štruklja iz Črnega grabna: »Predstavil bom okoli šestdeset vozil, med njimi pa je eno res redko oziroma takega ni na svetu. To je kultni ameriški tovornjak peterbilt, ki ima prikolico prirejeno v kino, vse pa sem sestavil iz kock drugih kompletov. Zanj se je izvedelo med ljubitelji lego kock in lego navdušenec iz ZDA mi je ponudil 5000 dolarjev, če mu ga prodam.« Matjaž Zupan iz Vižmarij se predstavlja z duplo gusarskim otokom in duplo mestom z živalskim vrtom. »Doma sem se začel igrati s kockami duplo, ki so štirikrat večje kot klasične lego kocke, gre seveda za istega proizvajalca, ki poleg teh dveh vrst izdaja še primo in tehnic. Kocke so bile razvite za majhne otroke v starosti od dveh let, sam pa sem spoznal, da se z njimi da igrati tudi, če si malo starejši. Ladje, ki so na morju pred otokom, gre za osem plovil, so starejše izdelave in jih ni moč več dobiti v redni prodaji. Otok sem v celoti sestavil sam.« Ob vhodu je figura Mighty Bowserja iz kultne igrice Super Mario, ki jo Lego ponuja zagrizenim ljubiteljem, ki so stari več kot 18 let in ima natančno 2807 kock. Sestavil ga je Julijan Rjazancev, ki pa mu do polnoletnosti manjka še debelih šest let.
V posebnem prostoru so razstavni eksponati, ki jih tovarna sama pošilja trgovcem in so kasneje, ko so serije umaknjene iz prodaje, na voljo zbirateljem. Nekaj je mehanskih električnih lego sestavov, recimo vlakec smrti in mehanski sestav, ki nima imena, je pa izjemno kompliciran, ter bi se, če smo iskreni, z vrtilnim efektom lahko uporabljal za hipnotiziranje. In tako, hipnotično, gredo obiskovalci po ogledu iz dvorane ter se, o tem smo prepričani, zapodijo v svoje kleti ali podstrešja in poiščejo magične lego kocke, ki ponesejo vsakega, tako mladega kot starega, v sanjski svet ustvarjanja.