Premogovnik Velenje: še vedno poteka reševanje, možnosti za preživetje skoraj nične (V ŽIVO)
Preostala dva pogrešana rudarja Premogovnika Velenje, kjer je v ponedeljek zvečer prišlo do vdora mulja in vode, reševalne ekipe še vedno iščejo, so danes povedali v rudniku. Tretjega so v ponedeljek našli mrtvega, nesrečni 50-letnik je bil tik pred upokojitvijo. Kot je dejal generalni direktor rudnika Marko Mavec, je malo možnosti, da bi rudarja preživela nesrečo. Vzrok za nesrečo še ni znan. Nesreča naj bi se zgodila takoj pri začetku rova, kjer se opravlja odkop.
Več podrobnosti o nesreči, reševalni akciji in nesrečnih rudarjih preberite v jutrišnji tiskani izdaji Slovenskih novic.
Dogajanje spremljamo v živo
10.55 Proizvodnjo v Premogovniku Velenje so po ponedeljkovi hudi nesreči, v kateri je umrl en rudar, dva pa še rešujejo, ustavili. Država bo vzpostavila poseben program pomoči za družine ponesrečenih, je v izjavi za medije danes v Velenju dejal premier Robert Golob. »Računamo, da se bomo danes ali v naslednjih dneh uspeli prebiti skozi material, po ocenah ga je vdrlo med 500 in 700 kubičnih metrov, ga odstranili in prišli še do preostalih pogrešanih. Upamo sicer sicer na najboljše, bojimo se najslabšega,« je dejal Mavec.
Premier Golob je povedal, da so se z vodstvom premogovnika dogovorili, da se vsaj v času trajanja reševalne akcije ustavi proizvodnja na vseh preostalih odkopnih poljih. Poleg tega bo vzpostavljen poseben program pomoči za družine preminulih. Vodstvo premogovnika in država bosta poskrbela za to, da družine ne ostanejo same, je dejal Golob.
Premogovnik sicer sistemskega postopka za zagotavljanje pomoči svojcem ponesrečenih po Mavčevih besedah nima, gre za individualen pristop. »Poskrbeli bomo, da družine ne bodo materialno prikrajšane. Za otroke bomo poskrbeli s štipendijami in da bodo imeli službe, če bodo imeli tako izobrazbo, da bodo lahko delali pri nas,« je povedal. Premier je zagotovil, da bo tudi v prihodnje Premogovniku Velenje, kjer skladno s predpisi od ponedeljka že teče tudi inšpekcijski nadzor, na voljo dovolj sredstev za varnostna vlaganja. Mestna občina Velenje je medtem do nadaljnjega odpovedala vse prireditve, je povedal župan Peter Dermol.
10:51 Še vedno v jami poteka reševanje dveh rudarjev, starih 32 in 33 let, prav tako domačinov. Možnosti, da bi ju našli živa, so skorajda nične, mešanica mulja in vode, ki je trojico zasula, je namreč izjemno težka, kot bi jih pod seboj pokopal beton, so nam povedali poznavalci. Prav tako obstaja možnost, da pogrešanih ne bodo našli danes, saj je iskanje izredno zahtevno, ekipe se po mulju prebijajo počasi, material večinoma odkopavajo ročno, posamezna ekipa pa je lahko v jami zgolj štiri ure, nato se morajo zamenjati, smo še izvedeli v Velenju.
10:36 Truplo 50-letnega rudarja so našli čisto na drugem koncu, kot naj bi se nahajala njegova kolega, je za Slovenske novice povedal vir in dodal, da se je moški, sicer domačin, najverjetneje poskušal rešiti in je iskal izhod. Žal se do njega ni prebil pravočasno.
9.30 Nekdanji predstavnik Sindikata delavcev rudarstva in energetike Slovenije, ki je kot rudar v podjetju delal skoraj 25 let, Asmir Bećarević:
»Vsem tistim, ki ne veste, kaj pomeni biti knap!
Biti rudar oziroma knap ne more biti vsak. Preživeti 8 ur vsak sleherni dan 400 metrov pod površjem je nekaj posebnega, nekaj, kar težko opišem z besedami. Vsak dan, ko se odpraviš od doma, se zavedaš, da morda zadnjič objemaš svojega otroka, zadnjič poljubiš svojo drago. Prav vsak sleherni dan je enak.
Ko stopiš v šalo in se spuščaš v temno jamo, se zavedaš, da si morda trenutek nazaj zadnjič zrl v ta svetli dan. Prav vsak dan je poseben, saj ne veš, kaj ti mati narava pokloni ravno tisti dan. Lahko se prav tisti sleherni dan zgodi stebrni udar, lahko prav vsak dan izbruhne plin na plan in prav vsak dan ti lahko takrat pomaga le kamerad.
Ko se izmena konča in ko knap stopi v beli dan, je to zanj najsrečnejši trenutek, saj se takrat odpravi k svoji družini in z njimi preživi morda zadnji dan, kajti že jutri ga zopet čaka prav ta isti sleherni dan. Srečno, kameradi!«
8.40 Premier Robert Golob je prispel v Velenje, kjer ga je vodstvo Premogovnika Velenje seznanilo s trenutnimi razmerami in potekom reševalne akcije. Premiera spremljata ministra Bojan Kumer in Jože Novak.
8.30 Oglasila se je predsednica Nataša Pirc Musar:
»Ob tragični nesreči v Premogovniku Velenje izrekam globoko sožalje družini, bližnjim in sodelavcem. Slovenija je v teh težkih trenutkih v mislih z vami.
Hvala vsem reševalcem, ki nesebično sodelujete v reševalni akciji. Vaša predanost in pogum sta neprecenljiva. Pristojne institucije pa pozivam, naj temeljito preiščejo vzroke za to nesrečo, da bi v prihodnje preprečili podobne tragedije in zagotovili varnost vseh rudarjev.«
8.00 Minister Bojan Kumer:
»Z globoko žalostjo in neizmerno bolečino sem izvedel za včerajšnjo nesrečo v Premogovniku Velenje, ki je za vedno spremenila življenja treh mladih fantov in njihovih družin. Eden od njih, žal, ni preživel, dva še vedno pogrešamo.
Težko je najti besede za opis izgube, ki je prizadela našo skupnost. Poznal sem vse tri fante. To niso bili samo rudarji – bili so sinovi, prijatelji, sosedje. Poznal sem njihove družine, ljudi, ki so jih vzgojili z ljubeznijo in upanjem za prihodnost.
Danes je moj rodni kraj ovit v žalost. V tem težkem času stojim ob strani družinam, ki so izgubile toliko. Njihova bolečina je tudi moja bolečina, njihova izguba tudi naša skupna izguba.
Vsem svojcem izrekam iskreno sožalje. Verjemite, da v teh trenutkih niste sami – celotna skupnost je z vami, v mislih in srcu. Upanje, da bosta dva pogrešana fanta najdena, še ostaja.
V tej tišini in žalosti, ki nas je preplavila, pa ostajamo povezani in skupaj iščemo moč.«
V času nesreče je bilo na odkopu 14 ljudi
Iz Premogovnika Velenje so danes sporočili, da je bilo v času nesreče na tem odkopu 14 ljudi. Trenutno reševanje še vedno poteka z reševalno četo Premogovnika Velenje, proizvodnja na odkopih pa je že od ponedeljka zaustavljena.
Glavna rudarska inšpektorica, ki je v premogovnik prišla takoj po nesreči, bo pregled nadaljevala tudi danes. »Kljub vsem varnostnim ukrepom se takih dogodkov ne da predvideti niti jih napovedati. Tragični dogodek globoko obžalujemo in svojcem izrekamo globoko in iskreno sožalje ter jim nudimo tudi vso pomoč,« so še zapisali v Premogovniku Velenje.
Po besedah Mavca se je večina prisotnih rudarjev pravočasno umaknila na varno, trem pa to ni uspelo. Reševalci so v jami, vzpostavili so zračenje, kar jim je omogočilo, da so lahko začeli odkopavanje mulja, čeprav je reševanje izjemno težavno, saj mulj in voda skupaj tvorita zelo trdo zmes. Gre tudi za ročno odkopavanje, reševalne ekipe se morajo izmenjevati, s posebnimi dihalnimi aparati pa lahko rešujejo le po štiri ure naenkrat. Ker se je del jame porušil, je intervencija tvegana tudi za reševalce. Nesreča naj bi se zgodila takoj pri začetku rova, kjer se opravlja odkop.
Ogled kraja nesreče opravljajo kriminalisti in policisti
Rudarji in njihovi prizadeti svojci pred Premogovnikom Velenje čakajo na informacije o poteku reševanja. Danes prihaja tudi predsednik vlade Robert Golob, ki je v ponedeljek zvečer na družbenem omrežju X zapisal, da ga je globoko pretresla vest o tragični smrti v premogovniku.
V rudnik so že v ponedeljek zvečer prišli okoljski minister Bojan Kumer, ki je že napovedal, da bo država prevzela skrb za družine ponesrečenih rudarjev, notranji minister Boštjan Poklukar in v. d. generalne policije Damjan Petrič. Vsi trije so družini umrlega rudarja izrekli sožalje.
Ogled kraja nesreče opravljajo kriminalisti in policisti, kraj sta si ogledali tudi preiskovalna sodnica in državna tožilka, so sporočili s Policijske uprave Celje.