Po odločitvi o odpoklicu veleposlanika Pahor jasen: To je nesorazmeren ukrep
Kot smo že poročali, se je predsednik republike Borut Pahor po torkovem telefonskem pogovoru s predsednikom vlade Robertom Golobom odločil, da podpiše ukaz o odpoklicu veleposlanika Toneta Kajzerja. Kot je znano, je Pahor izrazil nezadovoljstvo, ker z namero vlade za sprejetje sklepa o njegovem odpoklicu ni bil predhodno seznanjen.
Danes pa se je predsednik republike oglasil še enkrat in dodatno pojasnil ozadje svoje odločitve.
V postopku imenovanja veleposlanika je določeno, da minister za zunanje zadeve predsednika republike seznani s predlogom, ki ga namerava poslati vladi, predsednik republike pa podpiše izjavo, da se je minister z njim posvetoval. Takega dokumenta v primeru odpoklica praksa odpoklica ne pozna.
Toda vse do zadnjega so, čeprav predsednik republike ni podpisal izjave o seznanitvi, o tem potekala ustrezna posvetovanja, kot to določa 17. člen Zakona o zunanjih zadevah.
Glede na vse predsednik Pahor meni, da bi bilo poslej primerno, da predsednik republike podpiše izjavo tudi v primeru odpoklica veleposlanika, še preden odločitev o tem sprejme vlada.
Ne gre le za formalnosti, odpoklic je bil nesorazmeren ukrep
Pri tem poudarja, da ne gre samo za formalnosti, temveč za takšno ureditev postopka, ki bi omogočala predsedniku republike, da ministrstvo in vlado seznani s svojim stališčem, še preden o tem odloča vlada. Kot je predsednik pojasnil v včerajšnji utemeljitvi svoje odločitve, gre v primeru odpoklica veleposlanika Kajzerja za vprašanje sorazmernosti ukrepa.
Predsednik republike Borut Pahor meni, da je šlo pri odločitvi za odpoklic veleposlanika Kajzerja za nesorazmeren ukrep, saj kršitev predpisa ni imela neposrednega škodljivega vpliva na slovenske zunanjepolitične interese.