NEVARNA SNOV

Po razlitju epoksija so molčali

V begunjskem Elanu je v jaške stekla nevarna snov. Znova zatajilo ustrezno in transparentno obveščanje.
Fotografija: Vpoklicane službe so nekaj ur odstranjevale nevarne snovi. FOTO: KS Begunje
Odpri galerijo
Vpoklicane službe so nekaj ur odstranjevale nevarne snovi. FOTO: KS Begunje

V begunjskem Elanu je 26. septembra ob 13.13 prišlo do izlitja nevarne snovi v jaške. Gasilci so iz jaškov slednjič izčrpali uradno 800 litrov, neuradno pa več kot 1000 litrov izteklega trdilca epoksi smole. V Elanu trdijo, da gre za manjši incident, krajane in civilno iniciativo pa medtem še kako skrbi obravnava tovrstnih nesreč, ki so se oziroma se še bodo zgodile. Zanimajo jih tudi posledice za lokalno prebivalstvo in okolje.

V spomin se jim je namreč v hipu prikradel dogodek izpred 20 let. Tudi takrat se je izlila epoksi smola (premazno sredstvo za plovila). Nastala je tudi precejšnja gmotna škoda. Vzrok zanjo je bil izpad proizvodnje, saj bi bilo ob izliti in tako visoko vnetljivi snovi namreč zelo nevarno, lahko bi nastala celo eksplozija, ekološka katastrofa.

V begunjskem Elanu so se podobne snovi izlile že pred 20 leti. FOTO: Jože Suhadolnik
V begunjskem Elanu so se podobne snovi izlile že pred 20 leti. FOTO: Jože Suhadolnik

V Elanu so se tudi takrat zavili v molk: natančnejših podatkov, zakaj se je to zgodilo, niso imeli, hudo redkobesedni so bili tudi o točnem vzroku izlitja. In toliko let pozneje se ni kaj dosti spremenilo. Znova je zatajilo ustrezno in transparentno obveščanje.

Državljanska nepokorščina

Ker niso bili obveščeni, se je pred dnevi sestala civilna iniciativa in vse pristojne zaprosila za zapisnik posredovanja v begunjskem Elanu. Zmotilo jih je, da je odgovorna oseba ukrepala po njihovem mnenju čisto prepozno, in sicer z zamikom več kot 24 ur, s čimer so, kot pravi Andrej Čufer z Zgoše, neposredno ogrožali okolico, ljudi in njihovo premoženje. »Trdilec je menda ušel v meteorno kanalizacijo, ki pa je v naših krajih združena in vodi v potok Begunjščico, to je pri mostu Gramatex oziroma pri mostu Zapuže pri kovačiji Medved.«

Arhitekta Andreja Čuferja še kako skrbi, kaj je v ozadju zadnje nesreče v Begunjah. FOTO: Blaž Račič
Arhitekta Andreja Čuferja še kako skrbi, kaj je v ozadju zadnje nesreče v Begunjah. FOTO: Blaž Račič

Prosili so tudi za točno lokacijo dogodka, s čimer bi ugotovili, kje je ta smola končala. »Če pa jim jo je uspelo zadržati in odstraniti, tedaj bi prosili za dokaze, ki bi potrdili, kako uspešno so jo odstranili.«

Nakar so krajani še lep čas pogledovali v nebo ter se spraševali, kdo neki je odgovoren, da se te snovi tudi po izlitju še naprej skladiščijo ob cesti v Begunje, pa se po njihovem mnenju tako ali tako ne bi smele.

Ciril Globočnik, župan občine Radovljica FOTO: Blaž Račič
Ciril Globočnik, župan občine Radovljica FOTO: Blaž Račič

»Veste, Elan ima že tako nedopustne vplive na okolico, odkar je v lasti skladov, pa se ta obnaša samo še bolj neprimerno do svoje neposredne okolice!« Krajanom in krajevni skupnosti namreč niso dali prav nobenih konkretnih odgovorov po zamolčanem izlivu. Takole pravijo: če vsi odgovorni, od Elana, občine Radovljica do vseh inšpekcij, policije in gasilcev, ne bodo sposobni seznaniti domačinov z ozadjem te zadnje ekološke nesreče, bo civilna iniciativa primorana podati kazenske ovadbe zoper odgovorne osebe, krajani pa da bodo začeli državljansko nepokorščino!

Konec septembra je bila zabeležena nesreča z nevarno snovjo na območju Begunj na Gorenjskem. FOTO: Spin
Konec septembra je bila zabeležena nesreča z nevarno snovjo na območju Begunj na Gorenjskem. FOTO: Spin

Predsednica KS Begunje je Marija Hrovat: »Nesreča ima prav gotovo negativne posledice za okolje in glede na to, da je prišlo do izlitja trdilca poliestrske smole, jih ima tudi za vodne organizme. V tej zgodbi prihaja do zavajanja in prikrivanja dejstev.« Izvedeli smo tudi to, da je KS za ta dogodek izvedela šele prek klicev zaskrbljenih krajanov, ki so jih hiteli spraševati o dogajanju pri tovarni Elan. »Krajani so bili tudi tisti, ki so nas obvestili, da so ob glavni cesti proti Begunjam opazili odprte jaške na parkirišču, prisotnost gasilcev, policije in vozilo podjetja Ekol.« Ekol pa je tisto kranjsko podjetje, ki je specializirano za prevzem, odstranjevanje in sanacijo nevarnih odpadkov.

Podrla se je konstrukcija

Ker od podjetja Elan ni in ni bilo odziva, so se nanje obrnili z dopisom ter zahtevali takojšnja pojasnila. Odgovor so dobili šele po tednu dni, še huje, dobili so ga v angleškem jeziku. Kar jih je, kot pravi Hrovatova, še posebno razočaralo.

Izvršni direktor Elana Jeffrey Tirman je v njem navedel, da se je, ko so nanjo postavili še en manjši rezervoar, podrla kovinska podporna konstrukcija, ki je ščitila rezervoar, v katerem je bilo tudi nekaj nekorozivne epoksidne smole. Več kilogramov snovi je izteklo na parkirišče, del pa je iztekel v odtok na parkirišču. »O dogodku smo, kot glede incidentov s kemijskimi spojinami zahteva zakonodaja, takoj obvestili gasilce, policijo in druge pristojne službe,« jim je zagotovil Tirman. »Celoten postopek je trajal nekaj ur, izpolnjena so bila ustrezna poročila in noben organ ni več zahteval ničesar. Prepričan sem, da je ekipa družbe Elan ta manjši incident ustrezno obravnavala.«

Jeffrey Tirman, izvršni direktor Elana FOTO: Roman Šipić
Jeffrey Tirman, izvršni direktor Elana FOTO: Roman Šipić

V KS Begunje se seveda zavedajo, da se nesreče dogajajo, vseeno pa jih že po človeški plati skrbi. Zavedajo pa se tudi, da je za uspešno sobivanje kraja in podjetja ključnega pomena prav odprta in pravočasna komunikacija. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije