Po Sloveniji tulile sirene, potekale tudi evakuacije, v Piranu izredno stanje (FOTO)
V Dravogradu je Drava dopoldne prestopila bregove, zato so ob Ribiški poti preventivno evakuirali devet objektov oziroma 15 ljudi, je povedal poveljnik občinske civilne zaščite Bojan Zavec. Narasle vode, predvsem podtalne, poplavljajo na drugi strani Drave, na območju ob izlivu Meže. Ponekod na Koroškem imajo težave tudi zaradi plazov.
V Dravogradu je na terenu okoli 70 gasilcev, ki so objekte ob Dravi na Ribiški poti pomagali tudi preventivno zaščititi, ko pa se je voda začela približevati objektom, so se odločili za evakuacije.
Pretok Drave ne narašča več
Trenutno imajo dravograjski gasilci kar nekaj dela tudi na drugi strani reke, na območju, kjer se v Dravo izliva Meža, v katero malo pred Dravogradom priteče tudi reka Mislinja. Iz objektov na drugi strani Drave trenutno poteka prečrpavanje vode, objekte pa tam bolj ogroža narasla podtalnica, je povedal Zavec.
Po podatkih dravograjske civilne zaščite zdaj že nekaj časa pretok Drave ne narašča in je stabilen pri okoli 1700 kubičnih metrih na sekundo. Glede na zadnje informacije, ki jih imajo, naj bi bil danes do 18. ure pretok podoben, to je od 1700 do 1800 kubičnih metrov na sekundo.
Prižgali so sirene
Tako v Dravogradu kot Vuzenici se je zjutraj zaradi naraščanja pretoka Drave sprožila sirena za opozorilo na nevarnost, nato pa so nekaj pred 9. uro v Dravogradu zaradi naraščanja reke aktivirali še sireno za neposredno nevarnost.
V Vuzenici je po besedah župana Franja Goloba Drava ponekod prešla rob obrežja, ni pa doslej poplavljala. Že od zgodnjega jutra so aktivirani gasilci, ki so s protipoplavnimi vrečami in folijo pomagali zaščititi najbolj izpostavljene objekte, trenutno pa je že poldrugo uro po podatkih župana pretok Drave stabilen pri približno 1700 kubičnih metrih na sekundo. Glede na prejete informacije pričakuje, da se bo stanje čez dan umirjalo, je povedal.
»Tudi na območju ReCO Ptuj so bile zaradi nevarnosti poplavljanja reke Drave sprožene sirene za javno alarmiranje, in sicer za občine MO Ptuj, Hajdina, Markovci, Gorišnica, Cirkulane, Videm, Zavrč, Ormož in Središče ob Dravi,« javlja Uprava RS za zaščito in reševanje.
Znova se je sprožil plaz
Z nekaterih lokacij po Koroški medtem poročajo o težavah zaradi zemeljskih plazov. Z Mestne občine Slovenj Gradec so sporočili, da se je zaradi močnega deževja znova sprožil plaz v Velunji. Zasul je lokalno cesto, zato je ta do nadaljnjega zaprta, so pa delavci že na terenu. Ravenski gasilci so posredovali na zasuti cesti na območju Strojne, občasne težave z naplavinami so bile dopoldne na cesti Prevalje–Mežica.
Na Bohinjskem se je sprožilo več zemeljskih plazov
Obilno deževje je minulo noč nemalo težav povzročilo tudi na Bohinjskem. Gasilci so imeli polne roke dela predvsem s prečrpavanjem vode iz kleti, sprožilo pa se je tudi več zemeljskih plazov. Zaprtih je bilo nekaj poplavljenih cest, ker se je voda umaknila, pa so spet prevozne, je za STA povedal župan Bohinja Jože Sodja. Ponoči je zaradi vetra padlo tudi nekaj dreves, vendar hujših posledic vetra niso beležili.
»Sava je začela upadati, tudi potoki so se umirili, upadajo, vendar se bojimo, kaj bo še z nedeljsko napovedjo. Jaz upam, da bo manjša, da ne bo več v takem obsegu in da pridemo brez velikih ran iz teh ujm,« je sklenil Sodja. Zaradi nepredvideno visokih vodostajev pa so za zagotovitev varnosti obiskovalcev morali zgodaj za to sezono zapreti tudi Sotesko Vintgar, so sporočili iz Turističnega društva Gorje.
V Piranu izredno stanje
Medtem ko so se razmere v Izoli umirile, je bilo v Piranu po besedah Petra Ventina iz koprske gasilske brigade izredno stanje, poroča Nataša Čepar. Voda je zalila lokale ob promenadi in povzročila veliko škode. Premikalo je skalovje valobrana, tako da je cesta proti piranski Punti neprevozna. Trenutno so zaradi močnega vetra še prisotni večmetrski valovi, ki butajo ob obalo. Kakšna škoda je nastala na plovilih v mandraču bo mogoče oceniti šele pozneje.
V Piranu je tako močan veter povzročil velike valove, ki so uničili precej lokalov v prvi vrsti ob morju, razdejalo je skalnat valobran in skale nametalo na cesto, zato trenutno ni prevozna, je za STA dejal Peter Ventin iz Gasilske brigade Koper. Ker se stanje še vedno ni umirilo, gasilcem in civilni zaščiti še ni uspelo vzpostaviti intervencijske poti.
»Jaz sem domačin, Pirančan in lahko rečem, da takih valov skorajda ne pomnim, da bi naredili toliko škode,« je dejal Ventin.