DRUŽINSKO

Po sto letih se je rodbina prvič zbrala skupaj

Brata Miklavc sta se poročila s sestrama Purnat in odplula v obljubljeno deželo Colleen Dowd, ki je začela iskati prednike, pomagala Aleš Miklavc in Tomaž Čretnik.
Fotografija: Colleen Dowd je želela spoznati svoje korenine in dom prednikov. FOTO: Jože Miklavc
Odpri galerijo
Colleen Dowd je želela spoznati svoje korenine in dom prednikov. FOTO: Jože Miklavc

GORNJI GRAD – Vprašanje je, ali bi se tako velika rodbina s slovenskimi koreninami do takšnih razsežnosti sploh kdaj razkrila, če se 54-letna Američanka Colleen Dowd ne bi lotila tako velikega zalogaja, kot je iskanje daljnih prednikov. A preden pridemo do nje, poglejmo na začetek slovenske zgodbe.
Colleen Dowd je želela spoznati svoje korenine in dom prednikov. FOTO: Jože Miklavc
Colleen Dowd je želela spoznati svoje korenine in dom prednikov. FOTO: Jože Miklavc

Stara vsaj 103 leta in grafično v obliki rodbinske študije zapisana na 7 metrov dolgem posterju traku in v t. i. sončevi projekciji se je začela v letih 1800 in naprej z rojstvi Frančiške Potočnik in Ivana Purnata ter Franca Miklavca in Ane Pečnik. Med potomci teh sta se dva brata, Jožef in Franc Miklavc ml., s Trnovca pri Rečici ob Savinji poročila z dvema Purnatovima sestrama iz Bočne: Jožef Miklavc se je poročil z Jožefino Purnat, brat Franc pa z njeno sestro Marijo Purnat.
Za skupinsko sliko se je postavilo več kot 80 prisotnih na srečanju v Gornjem Gradu. FOTO: Jože Miklavc
Za skupinsko sliko se je postavilo več kot 80 prisotnih na srečanju v Gornjem Gradu. FOTO: Jože Miklavc

Že pred prvo svetovno vojno se je odpravil čez širni ocean v Severno Ameriko mlajši brat Jože, nekaj let zatem še Franc. Zaposlila sta se v industriji, prvi v usnjarski predelavi, drugi v tovarni biciklov. Kasneje sta k njima odpluli še zaljubljeni sestri, para sta se vzela v Ameriki na severu države New York v mestu Little Falls. Jožef in Jožefina sta ostala tam in si ustvarila šestčlansko družino, iz katere je v več državah ZDA nastala velika sorodstvena veja.
 

Vrnitev v Slovenijo


Franc in Marija Miklavc sta se leta 1921 vrnila v Jugoslavijo (na dom na Trnovec v fari Rečica ob Savinji) s štiriletno hčerko Marijo, kasneje Kovačevo Miciko, ki je v domovini dobila še štiri brate. V obljubljeno deželo se je iz Bočne leta 1914 odselil tudi brat sester Purnat, Ivan Purnat - Johnny, a je po dveh desetletjih zapustil Ameriko in se vrnil na svojo, Fržemovo domačijo. Tretja sestra, Frančiška Purnat, se je v Bočni omožila z Ivanom Žmavcem. Imela sta 12 otrok, od tega le eno deklico.
Jožefa Purnat in Jože Miklavc alias Jozephin in Jozeph Miklave
Jožefa Purnat in Jože Miklavc alias Jozephin in Jozeph Miklave

Po obeh sorodstvenih vejah je tako v sto in več letih nastalo v 6 do 7 kolenih skoraj 20 družinskih skupnosti s 403 člani, od tega 214 moških in 189 žensk, vseh živečih pa je 320. Povezav med ameriško vejo in večinsko populacijo sorodnikov v Zgornji Savinjski dolini ni bilo, s tem pa tudi ne poizkusov resnih raziskav o rodbini.


Konec lanskega in v začetku letošnjega pa je radovedna 54-letna Američanka slovenskih korenin, pravnukinja po Jožefini in Jožefu Miklavcu, Colleen Dowd, raziskala ameriško sorodstveno vejo in naletela na povezave s slovenskimi koreninami, na Aleša Miklavca iz Nizke in na Tomaža Čretnika iz Bočne.

Vsi trije so strnili podatke v posebnem modelu rodoslovnega drevesa ter poleg zbranega fotografskega gradiva, natančnih podatkov ter povezav izdelali študijo, ki zajema okrog 400 potomcev v ZDA in v Evropi (največ jih živi v Sloveniji oziroma Zgornji Savinjski ter Zadrečki dolini).
 

Presenetili ameriško gostjo


Medtem ko se je radovedna Američanka Colleen pripravljala na turnejo po Evropi s ciljem prvič obiskati Slovenijo in rojstne kraje prednikov staršev, sta obsežno, natančno pridobivanje in preverjanje podatkov, fotografskega materiala ter družinskih povezav izvajala Aleš Miklavc in Tomaž Čretnik.


Do začetka aprila sta v trimesečnem garanju in v sodelovanju z zainteresiranimi člani obširne rodbine ter z že znanimi in pridobljenimi podatki Dowdove končala izdelavo grafičnega prikaza. Potrebno je bilo še organizacijsko delo okrog srečanja s predstavitvijo študije in sprejemom gostje iz Nashvilla v državi Tennessee.

V kulturnem domu v Gornjem Gradu se je 28. aprila zbralo 86 radovednih ljudi, ki so se prvič v takšnem številu zbrali v okviru širšega sorodstva po obeh vejah. Nestrpno so čakali na Colleen, ki za tako velik in topel sprejem sicer ni vedela.


Vsega vajeni ljudskih tribun, umetnik besede in etnografski zanesenjak Jernej Slapnik - Nejc je vskočil s slikovito predstavitvijo gostje, vsi skupaj pa so po prvem vzhičenju Colleen pripravili profesionalno predstavitev študije. Vsem temeljnim družinskim nosilcem so vročili večmetrski rodbinski trak ter naknadno še digitalno gradivo. Jože Miklavc

Več iz te teme:

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije