Poglejte, kako buče pripovedujejo poročno zgodbo (FOTO)
Tam pod Orliškim pogorjem, v Pavlovi vasi pri Pišecah, se je pred dnevi znova rodila čarobna pravljica iz buč. Letos že osemnajsta zapovrstjo in znova polna pisanih jesenskih barv in lepote pa tudi simbolike, saj sta jo Marija in Milan Bračun ponovno stkala z osebno noto, tokrat z zlato poroko, ki sta jo praznovala pred mesecem dni. Kar 1200 buč različnih oblik in velikosti pripoveduje zgodbo o poroki. Pa ne o poroki kar tako, pač pa o zaobljubi Milana in Marije pred pol stoletja.
»Tole je dekle, ravno polnoletno je postalo, ob njej pa leto in pol starejši fant črnih las, ki je ničkolikokrat prišel s kolesom iz Pavlove vasi v Dečno selo. Ker se je naveličal dvoletnega vasovanja, je dekle prosil za roko,« začne zgodbo pri ženinu in nevesti pripovedovati Marija in niza pripoved, ki obiskovalca pelje ne samo skozi poročni dan na vasi, pač pa tudi naprej skozi življenje, ki zna biti polno čeri, trnja in temnih oblakov, prinese pa tudi veliko lepih, svetlih in sončnih trenutkov.
Zgodbo pripoveduje skozi buče, ki so tudi letos zrasle nekoliko nižje od Bračunovega doma, na njivi, ki jo Marija in Milan vsako leto pripravita z veliko mero skrbnosti in ljubezni. Kajti njuna bučna pravljica je postala že tradicija in prava lokalna zanimivost, ki v Pavlovo vas ne privabi le otrok, mladine in starejših iz bližnjih krajev, pač pa k gostoljubnima upokojencema prihajajo ljudje iz vseh koncev naše domovine, celo iz tujine.
1200 sta jih razstavila.
Zalivanje vsako jutro
»Letos so bile za vzgojo buč res nenormalne razmere, suša in pripeka sta še kako vplivali na njihovo rast in razvoj. Vsako jutro sem jih moral zalivati, uro in pol sem tako nosil vodo najprej iz potoka, potem iz vodnjaka in cisterne. Od 300 do 400 litrov vode sem znosil vsak dan, da sem jih ohranil pri življenju, tako da sem eno 'cehto' (zalivalko) uničil. No, na zlati poroki sem zato dobil novo,« se pohvali Milan, upokojeni kriminalist, ki mu Marija, pred upokojitvijo je delala v komerciali nuklearke Krško, v smehu prizna vlogo pomočnika v celotni bučni zgodbi.
Njemu harmonika, njej violina
»Letošnjo razstavo posvečam svojemu možu Milanu,« se hudomušno namuzne Marija in Bračunova, polna vtisov od zlate poroke, že začneta razlagati, kako je bilo na zadnji fešti, ko je bilo skoraj tako kot za ohcet pred 50 leti. »Vse je bilo: glasba, priče, starešina, 'draga svatovska obseda'. No, govor sem ženi tokrat pripravil jaz,« se nasmehne Milan in pove, da jim je igral ansambel Jarica, glasbeniki pa so si ime nadeli po roži, ki ima naravno rastišče na južnem pobočju Bohorja.