Poglejte, kako je vinar leta spremenil mošt v vino (FOTO)
Kolikor je Slovencev, toliko trt obdeluje tudi slovita klet Puklavec Family Wines, za vsakega ena, kot pravijo! Gre namreč za eno največjih slovenskih vinskih kleti, ki je konec septembra na sejmu v Gornji Radgoni že tretjič zapored in šestič skupno osvojila tudi laskavi naziv – vinar leta. In kot vinarji leta so v torek zvečer povabili na gala martinovanje na Ljubljanski grad.
Vse, kar je tristoglava množica povabljencev, takole čez palec, v tisti noči pojedla in popila, je počastila ta znamenita vinska klet, ki je martinovala prvič zunaj svojega raja, ta pa je v jeruzalemskih in ormoških goricah.
Svojo vinsko pripoved pišejo že od leta 1934, ko se je Martinu Puklavcu porodila ideja, še bolje vizija, ki še danes velja, skupaj z družino in okoliškimi vinogradniki ustvarjati najboljša možna vina.
V letih po drugi svetovni vojni je njegovega sina Vladimirja močno prizadela zgodba njegovega očeta. Ki je bil svojčas tudi direktor vinarske zadruge v Ormožu in je bila ena od njegovih predčasnih idej tudi moderna klet, takšna, kot jo imajo (pravzaprav šele) danes. Dve leti pred upokojitvijo je moral namreč med politično motivirano reorganizacijo Martin odstopiti. Za Vladimirja, takrat že diplomiranega strojnika, je bil to takšen udarec ter jasen namig, »da v tistem sistemu ni prihodnosti za sposobne ljudi in da bom moral zapustiti domovino«, je nekoč dejal ta vizionar iz Ormoža, ki se je potem preselil v Nemčijo, ustvaril globalni energetski imperij, postal eden najbogatejših Slovencev ter leta 2009 prevzel ormoško in ljutomersko klet in vse pripadajoče vinograde, vse skupaj pa združil pod blagovno znamko Puklavec Family Wines.
Klet je po prevzemu popolnoma prenovil, in sicer z najsodobnejšo opremo, zato velja daleč naokoli za tehnološko najbolj dovršeno. Ne le da jo je popeljal na vrh svetovnih lestvic, ogromen pečat je pustil tudi pri razvoju Ljutomersko-Ormoških goric in ji pomagal do ene najboljših vinskih regij na svetu. In tudi zato gre odtlej družinska klet Puklavčevih, ki jo je upravljal s svojima hčerama Tatjano in Kristino, le še navzgor. Zavedajoč se očetovih načel in temeljnih vrednot, potrpežljivost, vztrajnost in dobri sodelavci, etika in lepo vedenje, strast, trdo delo in predanost najvišji kakovosti, je bilo jasno, da bo šlo v njihovem primeru lahko samo še navzgor.
Prestižne nagrade
Čeprav nas je pred dnevi Vladimir na žalost za vselej zapustil, pa je Tatjana, ki nadaljuje očetovo pot in je prevzela njegovo poslanstvo, poprosila vse prisotne, naj ji ne izrekajo sožalnih besed. »Želim si, da se zabavamo in da storimo to, kar bi si tudi oče želel,« je dejala. Zato je že v naslednjem trenutku Skalno dvorano preplavila vedrina, resnično dobra volja, polne kupice so se dvignile in trčile med sabo, ne moje sožalje, slišati je bilo na zdravje!
Direktor kleti Puklavec Family Wines Gorazd Bedenčič je ponosno našteval, da so v zadnjih treh letih dobili več kot 50 nagrad na Decanterju, med drugim so prejemniki zlate Decanterjeve nagrade za njihovo najbolj prodajano vino, sauvignon & sivi pinot, »ki ga prodamo v tujino v 800 tisoč steklenicah, kar pomeni, da je to tudi najbolj prodajano slovensko vino na tujih trgih«. Čeprav spada v trgovinski segment, je to vino prejelo zlato medaljo na Decanterju. »Naš cilj je prodati milijon steklenic tega vina, ki ga je mogoče kupiti za sedem evrov v trgovini in je prejemnik najprestižnejše nagrade.«
Martinovanje je povezoval Peter Poles, vrhunec večera pa je nastopil, ko je zapel Petar Grašo z bendom. Še prej sta vinska kraljica Ana Protner in duhovnik Rok Pogačnik svečano krstila mošt in po obredu so iz soda pritekli prvi curki mladega vina. Med gosti smo opazili člane vodstva Košarkarske zveze Slovenije, predstavnike Smučarske zveze Slovenije, nizozemskega veleposlanika Johana O. Verbooma, številne poslovne partnerje iz Hrvaške, Bosne in Hercegovine, Srbije, Makedonije ter še mnoge, ki so se pojavili na prestižnem dogodku, kjer je aktualni vinar leta Puklavec Family Wines spremenil mošt v vino.