Poglejte, kako moker je bil začetek novega leta (FOTO)
Vstop v novo leto je vedno nekaj posebnega. To je za mnoge tudi pravi čas za sprejemanje novih odločitev in novih izzivov. Skok v zimsko morje na novega leta dan pa je prav gotovo priložnost za to, da človek stori nekaj drznega, nekaj drugačnega. Tudi za vse več Slovencev to postaja kar nekakšen rekreativno-terapevtski trend.
Ker si te dni vsi na prvem mestu izrekamo obilo želja za zdravje, za katero pa največ lahko storimo prav sami, so mnogi prepričani, da ima tak skok za klenega človeka s kondicijo zdravilne učinke, predvsem pa naj bi psihološko pomagal, da se lotimo sprememb v življenju. Če kdaj, potem je prvi dan novega leta za to najlepša priložnost. Pravijo, da to ni le zabava in adrenalin, temveč tudi terapevtsko doživetje.
Blagodejni vpliv na počutje
Dokazano je namreč, da plavanje v mrzli vodi blagodejno vpliva na počutje, pomaga pri regeneraciji telesa, krepi imunski sistem ter dviga prag dovzetnosti za različne bolezenske vplive. In še mačka po silvestrski noči menda pozdravi. Marsikje v svetu je tam okoli novega leta tako kopanje tradicionalno in ne manjka se jih, ki celo razbijejo led, da so lahko deležni tega »užitka«.
Zimsko plavanje pa očitno postaja vse bolj priljubljeno tudi pri nas, čeprav se ne dogaja v ekstremno nizkih temperaturah, kot je to na primer v Rusiji, Skandinaviji ali Kanadi. Vse bolj organizirano in množično ga namreč oživljajo v Kopru in Ankaranu, v Savi, Savinji, Dravi na Bledu ter še kje. A portoroški novoletni skok v morje je med njimi očitno najbolj priljubljen in nadvse množičen. Letos je bil že 17. leto, in če je bil na začetku prvi z nekaj deset udeleženci sila skromen ter skoraj anonimen, danes podira vse slovenske rekorde in poleg plavalcev na portoroško plažo vabi tudi več tisoč navijaških gledalcev.
»Mnogi skakalci v morje so zvesti povratniki in se dogodka udeležujejo vsako leto znova, drugi so se tega pogumnega podviga letos lotili prvič, a zagotovo ne zadnjič,« pravi vodja prireditve Nino Cokan iz Športnega društva Slovenc iz Ljubljane.
»Gre za vrhunsko doživetje, ki predrami telo in duha. Danes je za to idealno vreme, saj je bilo prejšnje dni tu oblačno in megleno, danes pa se nam celo malo nasmiha sonce. Morje ima 14,5 stopinje Celzija, zrak 14, torej je v vodi skoraj malo topleje.«
Prizorišče je zaživelo po 10. uri, ko so še sprejemali zadnje prijave, skoki v morje pa so se začeli ob 13. uri. Skupine s po nekaj deset od skupaj okoli kar 450 udeležencev so drzno poskakale s pomola ena za drugo, tisti bolj previdni pa so se v morje podali počasi po stopničkah in kdo tudi dokaj obotavljajoč se in boječe. Vsi so se seveda prej ogreli z vodeno telovadbo in razgibavanjem v družbi animatorjev. Po kakih dveh, treh minutah pogumnega plavanja do sosednjega pomola so bili vsi hitro zunaj. Tik pred pljuski v vodo pa je bilo slišati nemalo vriskanja, vzdihovanja, cviljenja in tudi stokanja. Udeleženci so bili stari od 7 pa tja do 75 let in so prišli iz 11 držav.
Veselo in družabno
»Prvič sva na novoletnem skoku v morje in sva navdušena. Samo na to lepo izkušnjo sva danes zjutraj prišla iz Radelj ob Dravi, kamor se popoldne vračava,« sta povedala Vid in njegov oče Marjan Ledinek.
Portorož je malo zaspal pri takih veselih družabnih dogodkih, a se tega ne da kar čez noč spremeniti.
Gospa iz Ljubljane je v skok v morje prepričala dva svoja sorodnika in rada dejala: »To je že moja deseta udeležba na tem dogodku in nanj smo prišli samo s tem namenom. Hladna voda ti sčisti glavo, veselo je, družabno in zame je to postalo kar tradicija.« Bernarda Modic iz Pirnič pa je bila prav tako vzhičena: »Sem mislila, da bo huje, nič me ni treslo, super je bilo, čeprav je bilo prvič. Prav toplo mi je pri srcu in drugo leto gotovo še pridem.«
Tam je bil tudi piranski župan Andrej Korenika, ki je pozdravil udeležence in domačinom svetoval, da naj čim večkrat tudi sami pozimi skočijo v morje. Izrazil je svoje navdušenje nad takim dogajanjem. »Portorož je malo zaspal pri takih veselih družabnih dogodkih, a se tega ne da kar čez noč spremeniti. Vendar se bomo trudili, da bo takih dogodkov več in da bo tako živahno, kot smo danes tu začeli, čez leto čim večkrat,« je povedal.
Vsi udeleženci so postali ambasadorji Novoletnega skoka v morje in so se s prejeto diplomo simbolično zavezali, da bodo vestno skrbeli za neokrnjenost in čistočo ter promocijo slovenskega morja.
Če morda tudi vas te dni mika tak podvig, se zato vsekakor raje prej posvetujte s svojim zdravnikom. Zimsko kopanje namreč odsvetujejo ljudem s slabo telesno pripravljenostjo ali visokim krvnim pritiskom. Zaradi nizke temperature vode se namreč žile na periferiji krčijo, kar zelo obremeni srce in je lahko tudi nevarno.
Zimsko plavanje očitno postaja vse bolj priljubljeno tudi pri nas, čeprav se ne dogaja v ekstremno nizkih temperaturah.
Organizatorji ne skrivajo želje, da bi se portoroški novoletni skok v morje kot eden najbolj množičnih zapisal v Guinnessovo knjigo rekordov, a so ugotovili, da so administrativni stroški za kaj takega zanje previsoki. Tudi sicer pravijo, da njihov cilj ni podiranje rekordov, in dodajajo željo, da bi vsak Slovenec vsaj enkrat pozimi šel v morje, tako kot to velja za vzpon na Triglav.