Poglejte, kako ohranjajo izročilo: prikazali so tudi žaganje z žago lisičji rep (FOTO)
Pohorski gozdovi in voda so naravne danosti, ki so v Vitanju tlakovale pot žagarstvu. Nekdaj je bilo ob Hudinji kar 32, ob Jesenici pa šest žag na vodno kolo, v času pred drugo svetovno vojno so iz Vitanja na leto izvozili tudi 100 vagonov lesa. Turistično društvo Vitanje, ki je pred dvema letoma praznovalo 60-letnico, pa je organiziralo že 33. Holcerijo, s katero ohranjajo to bogato izročilo gozdarjev, po domače olcarjev, ki so se nekdaj ukvarjali z lesarstvom in se še danes.
Prireditev vsako leto privabi v Vitanje veliko obiskovalcev iz bližnje in daljne okolice, letos okoli tri tisoč. Na Holceriji obudijo običaje, povezane z lesom, predstavijo se različna društva, na prizorišču odmeva ljudska glasba. Ob letošnji reviji narodnozabavnih ansamblov so zaplesali člani Folklorne skupine Jurij Vodovnik iz Skomarij.
Po tradiciji se je osrednje dogajanje začelo s povorko skozi Vitanje. Prikazali so običaje, skupine pa je v sočni pohorščini predstavila Mateja Rebernak, tudi članica igralske ekipe v komediji Je kir ke riku. »Letošnja Holcerija je zelo lepo uspela, za kar gre zahvala tudi vsem društvom v kraju. Planinsko društvo Vitanje je najelo in pripeljalo v naš kraj plezalno steno, ki so jo mladi s pridom preizkušali, Balonarsko društvo Vojnik je obiskovalce v balonu dvignilo v višave,« je povedal predsednik Turističnega društva Vitanje Milan Pogladič.
So pa Vitanjčani letos privabili k sodelovanju tudi društva iz sosednjih občin. Tako je društvo Tabor iz Vojnika pripeljalo v Vitanje Gutenbergovo tiskarno, ki so jo izdelali iz zavrženega lesa. »Zelo se je potrudilo tudi naše Lovsko društvo Vitanje, ki je predstavilo svoje trofeje. Članice društva Zimske urice, ki je podsekcija našega turističnega društva, pa so nakvačkale planete našega osončja in jih predstavile pod naslovom Holcerija v vesolju,« je naštel Pogladič.
Vitanjčani so letos k sodelovanju privabili tudi društva iz sosednjih občin.
V centru Noordung sredi Vitanja so bile na ogled razstave, obiskovalce so privabile tudi bogato obložene stojnice. Z izdelki iz drevesnih korenin se je predstavilo Lesarstvo Šmid, Anže Kobola je razstavil lesene skulpture živali, ki jih je oblikoval z motorno žago. V povorki je sodelovala tudi Godba na pihala Vitanje, ki je po 10 letih spet aktivna. Predstavil se je tudi svetovno priznani violinist Pavli Skaza.
V povorki je jezdila Jurjeva konjenica, predstavilo se je Društvo starodobnih mopedov iz Slovenj Gradca, pa Društvo upokojencev Vitanje, Farovška ulica je predstavila stari mlin, ekipa iz Spodnjega Doliča pa peko v krušni peči. Kaj vse počnejo, je na enem od vozov predstavilo Turistično društvo iz sosednje Nove Cerkve. Tudi letos so priredili olcarsko tekmovanje, na katerem so se gozdarji pomerili v žaganju z amerikanko, motorno žago, in žaganju z lisičjim repom.
Vitanjčani so letos k sodelovanju privabili tudi društva iz sosednjih občin.