POKLICNI BAROMETER
Poklici, ki jih bo primanjkovalo
V kategoriji presežkov so med drugimi bibliotekarji, filozofi, zgodovinarji, fotografi in novinarji.
Odpri galerijo
LJUBLJANA – Zavod za zaposlovanje (ZRSZ) je objavil prvo raziskavo Poklicni barometer, ki prinaša vpogled v predvideno razmerje med ponudbo in povpraševanjem po poklicih v prihodnjem letu.
Raziskave je poklice razvrstila v tri skupine. V prvo, ki opredeljuje primanjkljaj, sodijo poklici, za katere se predvideva, da bodo potrebe delodajalcev po njih v naslednjem letu presegle ponudbo na trgu dela. Kadra v teh poklicih bo premalo, da bi lahko pokrili potrebe delodajalcev.
Med poklici, ki jih bo po pričakovanjih primanjkovalo, so številni tehniški in deficitarni. V kategoriji presežkov pa so med drugimi bibliotekarji, filozofi, zgodovinarji, fotografi in novinarji. Celoten seznam za vse tri skupine je objavljen na spletnih straneh zavoda.
Pri vojakih, kuhinjskih pomočnikih, voznikih, čistilcih, prodajalcih ... so za pomanjkanje kadra navedeni izključno delovni pogoji. Drugače je pri inženirjih strojništva, fizioterapevtih, varilcih, kleparjih, orodjarjih, mesarjih ..., kjer kadra sploh ni. Kader, ki ga je v Sloveniji dovolj, a ni dobro usposobljen, pa je med poklici elektrotehnike, strokovnjaki za računovodstvo, mehaniki, odvetniki in strokovnjaki za kadre.
Raziskave je poklice razvrstila v tri skupine. V prvo, ki opredeljuje primanjkljaj, sodijo poklici, za katere se predvideva, da bodo potrebe delodajalcev po njih v naslednjem letu presegle ponudbo na trgu dela. Kadra v teh poklicih bo premalo, da bi lahko pokrili potrebe delodajalcev.
Kadra za večino poklicev bo premalo
Kar 111 od skupno na nacionalni ravni ocenjenih 173 poklicnih skupin se je uvrstilo med primanjkljaj, med ravnovesje je bilo umeščenih 39 poklicnih skupin, za 23 poklicnih skupin pa je predviden presežek, kar pomeni, da bo za te poklice manj razpisanih prostih delovnih mest, kot bo iskalcev zaposlitve.Med poklici, ki jih bo po pričakovanjih primanjkovalo, so številni tehniški in deficitarni. V kategoriji presežkov pa so med drugimi bibliotekarji, filozofi, zgodovinarji, fotografi in novinarji. Celoten seznam za vse tri skupine je objavljen na spletnih straneh zavoda.
Razlogi za primanjkljaj?
Kar 111 poklicev zaznava primanjkljaj kadra. V ZRSZ so pri vsakem od poklicev navedli ključne razloge za to. Bodisi ni kadra ali pa kader je, le da ni dovolj usposobljen, kot tretje so zapisali delovne pogoje (plača, delovni čas, težko fizično delo ...). Več najdete na tej povezavi.Pri vojakih, kuhinjskih pomočnikih, voznikih, čistilcih, prodajalcih ... so za pomanjkanje kadra navedeni izključno delovni pogoji. Drugače je pri inženirjih strojništva, fizioterapevtih, varilcih, kleparjih, orodjarjih, mesarjih ..., kjer kadra sploh ni. Kader, ki ga je v Sloveniji dovolj, a ni dobro usposobljen, pa je med poklici elektrotehnike, strokovnjaki za računovodstvo, mehaniki, odvetniki in strokovnjaki za kadre.