Pomočnice vzgojiteljic na robu joka najavile protest: Objem mi ne bo plačal položnice (VIDEO)
Na novinarski konferenci Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) so glavni tajnik Sviza Branimir Štrukelj, predsednica Sindikalne konference predšolske vzgoje Sviz Marjana Kolar ter vzgojiteljice predšolskih otrok – pomočnice vzgojiteljic predstavili položaj zaposlenih, njihove zahteve in podrobnosti protestnega shoda, ki bo potekal 14. januarja na Prešernovem trgu pod geslom Moja odgovornost ni minimalna.
Štrukelj je pojasnil, da bodo pomočniki vzgojiteljev protestni shod izpeljali v soboto, da ne bi povzročili težav staršem pri varstvu otrok med tednom zaradi nečesa, za kar so odgovorni odločevalci.
Vsi na sestanku so menili, da je delo pomočnic vzgojiteljic razvrednoteno in izrazito nepravično plačilno ovrednoteno. »Odnos države do dela vzgojiteljev predšolskih otrok in pomočnikov je ciničen. Ministri, ki prihajajo iz izobraževanja v tujini, hvalijo, da imamo res kakovostne javne vrtce in da so primerljivi s skandinavskimi, delo pomočnic pa je plačano manj kot minimalna plača. Zato smo protestni shod naslovili z 'Moja odgovornost ni minimalna', da bi pokazali, kako podcenjeno je sicer zahtevno in odgovorno delo pomočnic vzgojiteljic,« je dejal Štrukelj.
Kolarjeva: To je nesprejemljivo!
Marjana Kolar je pojasnila, da je povprečna plača pomočnika vzgojitelja s V. stopnjo izobrazbe za 20 odstotkov nižja od ostalih primerljivih poklicev v javnem sektorju z enako stopnjo izobrazbe in za polovico nižja od vojaka z isto stopnjo izobrazbe. »To je nesprejemljivo,« je dejala.
Njihova zahteva je, da odpravijo »nesprejemljive zaostanke v plačah na primerljivih delovnih mestih«.
Štukelj: Povprečna plača ne dosega niti 80 % povprečne plače tistih zaposlenih v javnem sektorju, ki imajo enako srednjo izobrazbo. Neto plača ali povprečni plačni razred, ki ga pomočnica vzgojiteljica dosega, je 25. plačni razred oziroma 800 evrov neto.
Vzgojiteljica Karmen: Smo razočarane, prizadete, ponižane
Pomočnica vzgojiteljica Karmen Kasesnik je v vrtcu zaposlena 28 let. »V tem času se je delo vzgojitelja zelo spremenilo. Žal se ne vrednoti naše delo pri naših plačah. Marsikdo ne ve, da je izhodiščna plača krepko pod minimalno plačo. Z izobraževanjem smo septembra prejeli strokovni naziv mentor, a je ta naziv ovrednoten z nič evrov. Smo razočarani, prizadeti, ponižani. Tega je dovolj. Zaradi nespoštovanja do našega dela gremo na protest. Imamo podporo staršev in sodelavcev. To je edina pot, ki jo še vidimo."
Vzgojiteljica Jelka: Ob delu, ki ga imamo, bi lahko postale živčni bolniki
Pomočnica vzgojiteljice Jelka Rafolt delo opravlja 38 let. »Od tistih časov, ko smo bile samo varuhinje in smo le previjale ritke, čistile igralnico in noske, se je do danes veliko spremenilo. Počutimo se pomembne in smo v tandemu z vzgojiteljico, skupaj načrtujemo naloge in se trudimo dati dober zgled in otroke popeljemo naprej v šolo. Imamo zelo veliko odgovornost do otrok in do staršev – pa ne le do vzgoje in izobraževanja, temveč tudi do njihove varnosti. Na vsakem koraku preži nevarnost. Če bi razmišljali, kaj vse se lahko pripeti otroku, ki nam je zaupan v varstvo, bi lahko postale živčni bolniki. Popoldan imamo še izobraževanja, seminarje, se nenehno izobražujemo in usposabljamo svoje prijeme. Tu moramo nekaj napraviti, da bomo plačani za svoje delo, odgovornost in izobrazbo, ki jo imamo.«
Vzgojiteljica Tina: To je sramotno, vlado pozivamo na pomoč!
Pomočnica vzgojiteljice Tina Rajsar: »Po enem letu spet sedim tukaj in razočarano ugotavljam, da se spet ni nič spremenilo. Mi smo obupani, a je prav, da imamo glas in da to povemo. Kljub pridobljenim nazivom, ki smo jih dobili septembra 2022, in dvigu plač v oktobru ostajamo pod minimalno plačo. Mi začnemo pri 22. plačilnem razredu, kar je sramotno,« pravi.
Opozorila je, da bo vse večji problem s kadrom, če se plače ne bodo uredile. »Že od 2008. opozarjamo na težave. Ljudje si ne morejo več privoščiti opravljati takega dela, kot ga imamo. /…/ Vse več je tudi otrok s posebnimi težavami, dietami, soočajo se s poklicnimi boleznimi …« je pojasnila in pozvala vlado, naj pride na pomoč.
Štukelj: Pri teh ogromnih razlikah v plačah država kolegicam sporoča, da njihovo delo ni nič vredno, da sta vsa odgovornost in zahtevnost tega delovnega mesta nepomembni. Država pričakuje, da bodo delali na zrak, ampak to se je s tem trenutkom končalo.
Pomočnica vzgojiteljice Špela: Objem otroka mi ne bo plačal položnice
Pomočnica vzgojiteljice Špela Štempelj: »Plača je absurdna in katastrofalna. Isto govorimo že leta in leta, a kot da nas ni. Na primerljivih delovnih mestih imajo vsi višje plače. Kako bodo zdravnik, vojak, policist opravljali svoje delo, če nas ne bo? Stisk otroka mi ne bo plačalo položnice, vlada se obnaša podcenjujoče,« pojasnjuje. Prepričana je tudi, da bo kakovost dela padla, ker ljudje ne bodo več želeli opravljati tega poklica.
Kaj, če ne bodo uslišani?
»Danes popoldan bodo potekala pogajanja, protestni shod pa je zadnje svarilo pred tem, da bi Sviz začel zaostrovati svoje aktivnosti do obnovitve splošne stavke s celotnim članstvom v javnem sektorju,« je posvaril Štrukelj in dodal, da »najmanj, kar pričakujejo na današnjih pogajanjih, je, da se odpravi 20-odstotna razlika v plačah«.