SKLEPNO SOOČENJE

Predsedniški kandidati predstavili boljše polovice, Kordiš poskrbel za rahel šok (FOTO)

Prebilič poleg predsedniške oddal tudi kandidaturo za župana občine.
Fotografija: Kandidat levice je namesto soproge predstavil svojega kolega, ki ga kličejo kar J. J.
Odpri galerijo
Kandidat levice je namesto soproge predstavil svojega kolega, ki ga kličejo kar J. J.

Na sklepnem soočenju pred nedeljskimi volitvami za predsednika republike je RTV Slovenija gostila sedem kandidatk in kandidatov, ki so razpravljali o aktualnih temah za predsedniško funkcijo, Milana Brgleza, Anžeta Logarja, Janeza Ciglerja Kralja, Miho Kordiša, Natašo Pirc Musar, Vladimirja Prebiliča in Sabino Senčar

image_alt
To pa je presenečenje: toliko Slovenk in Slovencev je že volilo predsednika republike

image_alt
Se še niste odločili, koga bi volili? To bi vas lahko prepričalo, s kom se najbolj ujamete

image_alt
Poglejte, kako je Pirc Musarjeva namočila Brgleza (VIDEO)

image_alt
Tega vam kamere niso pokazale: Pirc Musarjeva se je močno razburila (VIDEO)

Predsedniški kandidat in aktualni kočevski župan Vladimir Prebilič je vložil kandidaturo za župana občine Kočevje, je potrdil sinoči v soočenju predsedniških kandidatov na Televiziji Slovenija. A kot pravi, to ne pomeni, da je nad predsedniško tekmo že obupal. Kot je pojasnil, se je pred vložitvijo kandidature o tem temeljito pogovoril s svojo listo. »To ne pomeni, da bom v čemer koli zmanjšal svojo participacijo v predsedniški tekmi,« je poudaril.

Golobova izjava

Voditeljica je uvodoma izpostavila izjavo premierja Robert Golob, ki je ob predstavitvi kandidature Brgleza dejal, da razbijanje leve sredine na oblast pripelje avtoritarce in da nekateri zelo zreli ljudje tega še ne vedno ne dojamejo, s čimer je mislil na podporo, ki sta jo kandidatki Pirc Musarjevi izrekla nekdanja predsednika države. Ta je o izjavi dejala, da ji je žal, da se na predsedniško funkcijo gleda kot na tisto, ki bi se morala ujeti v stranke in strankokracijo. Brglez, kandidat strank SD in Gibanje Svoboda, premierjeve izjave ni komentiral in se je obema strankama zahvalil za podporo. 

FOTO: RTV Slovenija
FOTO: RTV Slovenija

Obešanje zastave

»Rdečo zastavo za 1. maj,« je na vprašanje, ali v času praznikov na svojem domu izobesijo slovensko zastavo, odgovoril  Kordiš in pojasnil, da slovenske države ne izobeša, ker se država izkazuje kot zelo mačehovska do svojih državljank in državljanov. Ostalim kandidatom na domovih ob večjih praznikih visi slovenska zastava.

Vojna v Ukrajini

Premierju Golobu sta nedavno kot prvopodpisana Spomenka Hribar in Aurelio Juri poslala odprto pismo, ki poziva, naj Nato ali EU v Moskvo napotita pogajalsko delegacijo. To, čemur smo priče zdaj, je popolna kontinuiteta politike sedanje vlade z Janševo, je še zapisano v njem. Mnenja so bila deljena, Senčarjeva se strinjam s pismom, tudi Kordiš podpira vsebino pisma v celoti in se sprašuje, zakaj mu vlade Slovenije niso sledile že zdavnaj. Logar pa podpira vlado RS in zunanjo ministrico, da vztrajata pri skupni evropski politiki. »Ukrajina se bori za mir vseh nas, če se ne bi uprla in branila, se Putin ne bi ustavil samo pri Ukrajini, ampak bi še bolj ogrozil celotno Evropo, morda tudi nas,« pa meni Cigler Kralj.

O nizkih plačah

Logar je dejal, da na nobeno funkcijo ni prišel zaradi plače, ampak zaradi tega, kaj lahko naredi. Brglez pa je dejal, da bo v primeru izvolitve za predsednika republike prejemal nižjo plačo, kot jo prejema kot evropski poslanec. Tudi Kordiš je poudaril, da se je treba najprej posvetiti najnižjim plačam. Pirc Musarjeva pa sploh ni vedela, kakšna je plača predsednike republike, in dodala, da ne kandidira zaradi plače. 

Predsedniška rezidenca

Ali bi si prizadevali, da bi imel predsednik svojo rezidenco in častno stražo vedno pred svojo palačo ves čas, ne zgolj ob državnih praznikih? Kordiš je dejal, da predsednik ne potrebuje rezidence kot tudi ne še več častne straže, ampak predvsem kredibilnost med ljudmi. 

Cigler Kralj je ocenil, da je po 30 letih morda čas, da pride na vrsto tudi predsedniška rezidenca, a dodal, da je pred tem treba storiti še mnogo, denimo, recimo urediti stanovanja za mlade. 

Senčarjeva je dejala, da je častna straža bolj kot ne okras, prav tako pa se ne zavzema za to, da bi vlagali denar v predsedniško rezidenco. 

Prebilič je poudaril, da si mora predsednik dostojanstvo, čast in moralno avtoriteto pridobiti skozi delo, znanje in aktivnosti. Pirc Musarjeva je dejala, da predsedniška rezidenca ni visoko na njeni listi prioritet.

Brglez je dejal, da glede častne straže ne bi uvajal sprememb.

Logar je osebno sicer pristaš vpeljave predsedniške rezidence oziroma uvedbe stalne častne straže, a je poudaril, da razprava o tem ob trenutni krizi ni primerna.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije