VOJAŠKE ZADEVE

Pred jugovojsko branil Slovenijo, zdaj Dejanova zgodba drugačna

Dejan Mauko se je ponesrečil v skladišču Slovenske vojske. Obrambno ministrstvo zdaj toži zaradi izključitve in žalitev.
Fotografija: Med vojno za Slovenijo
Odpri galerijo
Med vojno za Slovenijo

GORNJA RADGONA – Leta 1991 je pred napadi jugovojske branil Gornjo Radgono in Slovenijo. Dejan Mauko, takrat komaj polnoletni fant, je zato prejel številna priznanja in odlikovanja. Danes, ko je star 46 let, je njegova zgodba drugačna.
Med vojno za Slovenijo
Med vojno za Slovenijo

Kot pogodbeni pripadnik Slovenske vojske (SV) se je pred dvema letoma poškodoval v skladišču SV. S pogodbenim delom za SV si je izboljševal družinski proračun, saj mu plača v podjetju Odelo Slovenija v Preboldu ni zadostovala za vse življenjske stroške ter vračilo nekoliko višjega posojila. Na Upravi za obrambo Maribor so ga dodelili 72. brigadi in maja 2017 je moral na tridnevno usposabljanje v Vojašnico Franca Uršiča v Novem mestu.
Veteranova odlikovanja FOTO: Oste Bakal
Veteranova odlikovanja FOTO: Oste Bakal

»Začelo se je 10. maja 2017, ko se mi je v vojaškem skladišču Roje ob opravljanju vojaške dolžnosti zaradi napačnih delovnih postopkov v SV in njihove malomarnosti zgodila huda poškodba kolena, kar dokazujeta poziv na usposabljanje ter obrazec o poškodbi. V SV so nam vedno zatrjevali, da smo vpoklicani pripadniki PPRS (prostovoljna pogodbena rezervna sestava, op. a.) popolnoma izenačeni s stalno sestavo SV in da nam ob tem pripadajo popolnoma enake pravice.

Očitno so nam pripadnikom PPRS glede tega ves čas lagali in nas zavajali. Zakaj zdaj na Ministrstvu za obrambo RS (Mors) o tem nočejo nič slišati, preprosto ignorirajo vse moje dokaze in navedbe? Še več, trdijo celo, da sem kršil 13. člen uredbe o službi v SV, ker nisem nikogar obvestil o svojem zdravstvenem stanju. Omenjeno ni res, njihova trditev v odločbi je napačna, kar dokazuje priporočeno po pošti posredovana dokumentacija. Zgrožen sem nad njihovim početjem in ga ne razumem,« žalostno razlaga Mauko, ki trdi, da je uradnika z Uprave za obrambo Maribor osebno po telefonu poklical 14. februarja lani ter mu natanko povedal, da je na bolniški, zakaj in od kdaj. Ima dokaz, izpis klicev, v trajanju 10 minut in 34 sekund.
 

Še žalili so ga


Mauko je prejel tako imenovani mobilizacijski poziv, po katerem bi se moral 12. aprila lani zglasiti v vojašnici. Opravičiti se je mogoče le z ustrezno listino o bolniškem staležu. »Meni izostanka, čeprav sem se edini pravilno opravičil, niso dovolili, vsem preostalim pa so napačna opravičila sprejeli in jim izostanek dovolili,« razloži.
Dejan Mauko pravi, da mu ne gre za odškodnino, temveč so ga prizadele laži in prikrivanja dejstev ter mnoge žalitve Morsa in njegovih uradnikov. FOTO: Oste Bakal
Dejan Mauko pravi, da mu ne gre za odškodnino, temveč so ga prizadele laži in prikrivanja dejstev ter mnoge žalitve Morsa in njegovih uradnikov. FOTO: Oste Bakal

Čeprav, kot opozori, je na upravo za obrambo konec marca poslal vso dokumentacijo, ki dokazuje njegovo zdravstveno stanje, celo termin operacije v bolnišnici, ki je bila 4. aprila.

Že naslednji dan je dobil klic uradnika z Uprave za obrambo Maribor. Ta ga je, kot se spominja, »nadrl, češ kaj si jaz mislim, da mu celo invalid pošilja opravičila, kako si to dovolim in ali se iz njega norčujem«. Ter da bo poskrbel za to, da ga bodo odstranili iz PPRS in prekinili z njim pogodbo, »saj preverjanja gibalnih sposobnosti nikoli več ne bom opravil«. Potem so mu na Morsu odpovedali pogodbo.

Mauko poudari: »Zelo me je prizadelo, kako me je uradnik zmerjal in žalil. Omenil sem mu, da sem veteran vojne za Slovenijo, to je ignoriral. Kako hudo sem poškodovan, 28. marca še nisem vedel, zato me je zmerjanje, da sem invalid in nesposoben opravljanja vojaške službe, zelo prizadelo. V več kot 12 letih se nikoli nisem opravičil ali izostal od usposabljanja, na katero sem bil klican.« Ker mu v bran ni stopilo niti Združenje veteranov vojne za Slovenijo, je iz njega nepreklicno izstopil.


»In to je tudi spor. Če bi Mors odločbo popravil in me ne bi več žalil, se zdaj ne bi tožili in ne bi imel zelo visokih sodnih stroškov,« poudari sogovornik. Treba je poudariti, da je Mauko še vedno na bolniški in po odločitvi zavoda za zdravstveno zavarovanje še vedno prejema 100-odstotno nadomestilo za bolniško zaradi poškodbe na delovnem mestu. Vztrajal bo in poskušal po sodni poti doseči, da se mu na mariborski upravi za obrambo opravičijo, poleg tega seveda želi doseči priznanje SV, da se je poškodoval med služenjem SV in v prostorih SV.
 

Ni več sposoben


Predstavnik SV Simon Korez nam je odgovoril, da »omenjenega primera ne moremo komentirati, še posebno če gre za zadevo, ki pravno ni zaključena«. Iz Službe za strateško komuniciranje na Morsu pa so sporočili, da ministrstvo pogodbenemu pripadniku PPRS enostransko odpove pogodbo iz razlogov, ki jih določa Uredba o pogodbenem opravljanju vojaške službe v rezervni sestavi Slovenske vojske. Že 10. aprila lani je namreč Mors prejel predlog pristojne uprave za obrambo za odpoved pogodbe o službi v rezervni sestavi SV.
Predstavnik SV Simon Korez nam je odgovoril, da omenjenega primera ne morejo komentirati. FOTO: Oste Bakal
Predstavnik SV Simon Korez nam je odgovoril, da omenjenega primera ne morejo komentirati. FOTO: Oste Bakal

»Skladno s pogodbo se je pogodbeni pripadnik namreč zavezal, da bo pristojni upravi za obrambo sporočil podatek o zdravljenju zaradi bolezni ali poškodbe, ki je daljše od 30 dni, in sicer v roku 8 dni po podaljšanju zdravljenja nad 30 dni. Imenovani je kršil navedeno pogodbeno obveznost, saj je iz dokazil v spisu razvidno, da je bil prvi dan njegove zadržanosti z dela 15. januar 2018, o tem pa je upravo za obrambo obvestil šele po prejemu poziva na usposabljanje, to je 9. aprila 2018.


Namesto prekinitve pogodbe mu je bilo 10. aprila 2018 vzpostavljeno mirovanje pravic in dolžnosti zaradi zdravljenja, daljšega od 30 dni. Skladno s predpisi lahko mirovanje zaradi zdravljenja traja največ eno leto, pogodbeni pripadnik pa v tem času ne prejema nadomestila za pripravljenost. Zoper sklep o vzpostavitvi mirovanja pravic se je imenovani pritožil, pritožbeni organ pa je potrdil odločitev organa prve stopnje. Imenovani je v tej zadevi sprožil upravni spor, o tem pa še ni bilo odločeno,« so med drugim sporočili iz SV ter dodali, da je Mauko 21. marca 2019 predložil ustrezno zdravstveno dokumentacijo, na podlagi katere je komisija za ocenjevanje zdravstvene sposobnosti za vojaško službo ocenila, da ni sposoben za vojaško službo. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije