Slovenke in Slovenci za uvedbo preferenčnega glasu
Zdaj je jasno, večina Slovenk in Slovencev je za uvedbo preferenčnega glasu. Na posvetovalnem referendumu, je na vprašanje, ali smo za to, da se za volitve poslank in poslancev v Državni zbor Republike Slovenije uvede preferenčni glas, ki bo zagotovil odločilen vpliv volivcev na izbiro poslanca, več kot 70 odstotkov volivcev in volivk odgovorilo pritrdilno.
Vprašanje, kakšen volilni sistem bi bil za Slovenijo najbolj primeren slovensko politiko deli že dolgih 35 let. Če je jasno, kako so tej ureditvi naklonjene politične stranke, pa bo danes postalo jasno tudi, kakšno je mnenje državljank in državljanov.
Ob 19. uri se je zaprlo 2981 rednih volišč in 55 volišč omnia, še 31 volišč pa je bilo odprtih na diplomatsko-konzularnih predstavništvih v 27 državah. Na njih je imelo 1,7 milijona volilnih upravičencev priložnost izbirati nove evropske poslance iz Slovenije ter se na treh posvetovalnih referendumih opredeliti do štirih referendumskih vprašanj.
Po zaprtju volišč bodo volilni odbori začeli šteti glasovnice. Najprej bodo prešteli glasovnice z evropskih volitev, saj so zaradi upoštevanja preferenčnih glasov te najbolj zahtevne. A bodo rezultati znani šele po 23. uri, ko se zapre zadnje volišče v EU.
Po 97 odstotkih preštetih glasov je jasno, da je večina volivcev in volivk za uvedbo preferenčnega glasu na naslednjih državnozborskih volitvah. ZA uvedbo preferenčnega glasu se je izreklo 70,75 odstotkov volivcev, PROTI pa 29,25 odstotkov. Glasovnice še preštevajo, zato končni rezultat še ni znan.
Kaj sledi?
Gre za posvetovalni referendum, ki nima enake teže kot zakonodajni. O uvedbi preferenčnega glasu bodo odločali poslanci v državnem zboru. Za spremembo bo potrebnih 60 glasov in glede na trenutno stanje je veliko vprašanje, ali bo predlagateljem uspelo dobiti potrebno podporo. Uvedbi jasno nasprotujejo v SDS, pomisleke imajo tudi posamezniki iz SD in NSi.
Da je večina naklonjena uvedbi prednostnega glasu so kazale tudi zadnje raziskave, ki so bile objavljene v petek. 64,3 odstotka sodelujočih v raziskavi za to, da se za volitve poslancev v državni zbor uvede preferenčni glas, ki bi zagotovil odločilen vpliv volivcev na izbiro poslanca, 19,6 odstotka proti, 16 odstotkov jih pravi, da ne ve, ali ne želi odgovoriti. Med opredeljenimi jih 77 odstotkov namerava obkrožiti za in 23 proti.
Za uvedbo preferenčnega glasu so se zavzemale stranka Gibanje Svoboda, Vesna, SD, Zeleni Slovenije, Levica in Pirati. Proti pa so bili v SDS, NSi, Stranka mladih – Zeleni Evrope in SLS.
Kaj je referendum?
Referendum je neposredno odločanje ali izjavljanje volivcev o predlogu zakona, zakonu oz. drugem pomembnem vprašanju ali političnem predlogu z glasovanjem. Pravico glasovanja na referendumu imajo vsi državljani, ki imajo volilno pravico.
Kaj je posvetovalni referendum?
Državni zbor lahko razpiše posvetovalni referendum o vprašanjih iz svoje pristojnosti, ki so širšega pomena za državljane. Izid referenduma ni zavezujoč. Državni zbor lahko razpiše posvetovalni referendum na celotnem območju države ali na določenem ožjem območju, kadar vprašanje zadeva samo prebivalce tega ožjega območja.