Arso prižgal opozorilo, v teh primerih hitro poiščite zdravniško pomoč
Danes in v naslednjih dneh bodo v večjem delu celinske Slovenije presežene dnevne mejne vrednosti delcev PM10, opozarjajo na agenciji za okolje. Kljub sončnemu vremenu ne pričakujemo znatnega znižanja ravni delcev. Predlagamo spremljanje izmerjenega indeksa kakovosti zraka in prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili NIJZ, svetujejo.
»Sicer so presežene dnevne koncentracije, a brez alarmantnih vrednosti,« nam je zaupal dežurni prognostik na Arsu.
Kakovost zraka je po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) zelo slaba na območjih Ljubljane, Celja, Murske Sobote, Črne na Koroškem in Črnomlja, slaba pa v Mariboru, Ptuju, Novem mestu, Kranju, Ilirski Bistrici ter na območju Zagorja. Sprejemljivo kakovost zraka indeksi kažejo le v Kopru in Novi Gorici, zelo dobro pa na območju Kočevja.
Visoke ravni vrednosti delcev PM10 so posledica temperaturnega obrata, ki zadržuje onesnažen zrak v nižinah. Vremenoslovci za naslednjih nekaj dni sicer napovedujejo jasno oz. delno jasno vreme in nekaj višje dnevne temperature. Najvišje dnevne temperature bodo dosegle tudi do 11 stopinj Celzija, v notranjosti Primorske pa do 13 stopinj. Kljub temu na Arsu ne pričakujejo znatnega znižanja teh delcev.
Upoštevajte opozorila
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) opozarjajo, da ima onesnaženost zraka z delci lahko pomembne vplive na zdravje ljudi. Zato vsem prebivalcem, zlasti pa ranljivim skupinam, dojenčkom in otrokom, starejšim, srčnim in pljučnim ter sladkornim bolnikom, ob povišani onesnaženosti zraka z delci svetujejo upoštevanje priporočil.
Gibanje na prostem omejimo na čas, ko je onesnaženost zraka v dnevu najnižja in se pri tem izogibamo bližini prometnic. Svetujejo, da namesto tega izberemo park ali gozd. Bivalne prostore moramo občasno tudi učinkovito prezračiti, še posebej, če je v njih večje število ljudi. Na NIJZ priporočajo tudi, da v zaprtih prostorih ne kadimo in ne prižigamo sveč.
Prebivalci naj bodo pozorni tudi na simptome in znake, kot so kašelj ali pomanjkanje sape. »To so opozorila, da je treba fizične napore zmanjšati,« so poudarili. Kronični pljučni in srčno-žilni bolniki naj redno jemljejo predpisano terapijo, pri roki pa naj imajo tudi zdravila za hitro lajšanje napadov oziroma poslabšanj. »Pospešen srčni utrip, pomanjkanje sape ali neobičajna utrujenost lahko napovedujejo resno poslabšanje osnovne bolezni. V takih primerih naj hitro poiščejo zdravniško pomoč,« so zapisali na spletni strani NIJZ.
Kaj vse vpliva na onesnaženost?
Dejstvo je, da je Slovenija še daleč od kakovosti zraka, ki jo priporoča Svetovna zdravstvena organizacija, k čemur po navedbah ministrstva za okolje veliko prispevajo kurilne naprave na trdna goriva.
Kurjenje lesne biomase, vključno s kurjenjem v neustreznih ali zastarelih malih kurilnih napravah, je izjemno pomemben vir onesnaževanja zraka. Pri kurjenju lesne biomase nastajajo številne zdravju in okolju škodljive snovi.
Kurjenje v malih kurilnih napravah je po podatkih Agencije RS za okolje (Arso) prispevalo 73 odstotkov letnih emisij drobnih delcev PM2,5 ter 80 odstotkov letnih emisij drugih policikličnih aromatskih ogljikovodikov, je ta teden objavilo ministrstvo za okolje, podnebje in energijo.
Pri tem so izpostavili, da bo letos sprejeta prenovljena direktiva EU o kakovosti zunanjega zraka, ki bo uveljavila bolj ambiciozne standarde. Da jih bo Slovenija, ki aktivno krši direktivo, dosegla, bo po njihovi oceni morala vložiti veliko napora. Svetovna zdravstvena organizacija medtem priporoča še strožje mejne vrednosti onesnaževal.
Onesnaženost zraka je največja okoljska grožnja za zdravje ljudi in še vedno najpomembnejši okoljski vzrok za prezgodnje smrti. Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje zaradi izpostavljenosti onesnaženemu zraku z drobnimi delci PM2,5 vsako leto prezgodaj umre približno 1200 prebivalcev Slovenije.
V strnjenih naseljih bi bila vsota virov onesnaževanja po njihovi oceni prevelika, če ne bi omejili individualnih malih kurilnih naprav na trdna goriva. Kot so poudarili, zgolj ukrepi za pravilno kurjenje v ustreznih malih kurilnih napravah še zdaleč ne bi zadostovali za doseg predpisane kakovosti zraka.