Vsak deseti Slovenec s to boleznijo: preverite, ali jo imate (FOTO)
Za ozaveščanje o eni najbolj razširjenih kroničnih bolezni na svetu, s katero živi vsak deseti Slovenec, je včeraj Zveza društev diabetikov Slovenije začela letošnjo akcijo #darujemkilometre. Z današnjimi zdravili ob zgodnjem ukrepanju je mogoče spremeniti potek sladkorne bolezni tipa 2.
Rade Pribaković Brinovec, dr. med., spec., iz Nacionalnega inštituta za javno zdravje (Nijz) je predstavil najnovejše izsledke, ki izhajajo iz raziskav Odkrijmo sladkorno in raziskave EHIS – European Health Interview Survey. »Ocenjujemo, da je med starejšimi od 55 let kar 96.300 oseb z neodkrito sladkorno boleznijo. To pomeni, da ima ena oseba od desetih sladkorno bolezen, a tega ne ve.« Dodal je še opažanje, da so pri osebah s sladkorno boleznijo ukrepi za zdrav življenjski slog učinkovitejši kot pri ostalem prebivalstvu, in poudaril pomen dvigovanja zdravstvene pismenosti prebivalcev.
Z današnjimi zdravili je povsem mogoče reči, da je bolezen obvladljiva
Prof. dr. Tadej Battelino, dr. med., diabetolog, iz UKC Ljubljana je povedal, da v današnjem času sladkorna bolezen nujno ne pomeni, da je to bolezen za vse življenje. »Z današnjimi zdravili je povsem mogoče reči, da se bolezni za nekaj časa rešiš, da je ozdravljiva, če začnemo ukrepati dovolj zgodaj v poteku bolezni, če sprejmemo nasvete, če zgodaj prejmemo zdravila, ki štejejo, lahko spremenimo potek sladkorne bolezni tipa 2 in potek življenja.« Pohvalil je še ZZZS, da ima v zadnjem obdobju izreden posluh za sladkorno bolezen, saj je omogočil širši dostop do takšnega novejšega zdravila, ki je dosegljivo tudi družinskim zdravnikom. Izpostavil je, da lahko Slovenija v prihodnje postane vzorna država, ki bo tudi ostalim povedala, kako ukrepati na tem področju.
»Dve minuti rahle aktivnosti na dvajset minut mirovanja«
Andreja Širca Čampa, univ. dipl. ing. živilske tehnologije, klinična dietetičarka, iz UKC Ljubljana je izpostavila, da smo Slovenci dobro osveščeni o zdravi prehrani, ampak smo nekoliko slabši pri izvedbi. »Ključno je, da začnemo v zgodnjem otroštvu, saj se takrat oblikujejo prehranjevalne in gibalne navade, ki jih potem nosimo s seboj vse življenje. Najpomembnejše pa je gibanje, saj je nemogoče tako malo pojesti, da bi bili urejeni in zdravi. Če se gibaš, potem si lahko več privoščiš.«
Prof. dr. Vojko Strojnik, prof. šp. vzg., specialist s področja športa, s Fakultete za šport je govoril o pomenu gibanja: »Gibanje je osnovna dejavnost, ki jo moramo začeti, ne pa tudi končati. Mišice niso samo organ za gibanje, ampak imajo še kup drugih funkcij. Za tiste, ki niso aktivne, je pomembno, da jih aktiviramo. Ni pomembno, kako, samo da jih. Dve minuti rahle aktivnosti na dvajset minut mirovanja zadošča kot osnovna zaščita.«
Z akcijo #darujemkilometre izpostavljajo pomembnost gibanja za vse
Akcijo #darujemkilometre Zveza društev diabetikov Slovenije organizira že četrto leto zapored. Z njo spodbujajo Slovence in Slovenke k telesni aktivnosti, ki pripomore k celovitemu obvladovanju bolezni.
Sekretarka zveze Špelca Rudolf je predstavila rezultate akcije iz zadnjih treh letih in potek letošnje: »V letu 2021 smo zbrali 81.342 kilometrov, skupno kar 139.342. Do Lune nas loči še 245.058 kilometrov. Letos se tako 12 obstoječim pohodnim točkam pridružujejo še tri nove.«
Letos dodane tri nove pohodne točke v akciji #darujemkilometre
Akcijo #darujemkilometre organizatorji izvajajo s prav posebnim ciljem. Z zbiranjem kilometrov za ozaveščanje o bolezni na izbranih 15 pohodniških točkah po Sloveniji in drugih pohodniških poteh s tekom in kolesarjenjem želijo zbrati 384.400 kilometrov. Toliko znaša razdalja od Zemlje do Lune.
15 pohodniških točk je enakomerno razporejenih po Sloveniji. Na vrhu vsake obodo organizatorji spremljali število oseb, ki so jih obiskale, opravljene prehojene kilometre in skupno višinsko razdaljo. Vseh 15 pohodnih točk je lahko dostopnih in primernih tudi za starejše osebe s sladkorno boleznijo in družine z majhnimi otroki. Letošnjo traso so razširili za tri nove pohodne točke, in sicer Pot na Cerje, Pohod na letališče Prilozje (Metlika), Pot na Mestni vrh (Ptuj).
Število sodelujočih oseb v akciji #darujemkilometre bodo organizatorji spremljali na facebooku in instagramu prek fotografij športnih aktivnosti. Vse sodelujoče prosijo, da se na vrhu vsake od 15 točk, na drugih pohodniških poteh, na teku ali kolesarjenju, fotografirajo, pri objavi na družbenih omrežjih fotografijo označijo s ključnikom #darujemkilometre in pripišejo število opravljenih kilometrov.