LEVICA OPOZARJA

Prevzem Gorenja: To pomeni selitev proizvodnje iz Velenja in Slovenije

Levica nasprotuje prevzemu Gorenja.
Fotografija: Gorenje. FOTO: Arhiv Dela
Odpri galerijo
Gorenje. FOTO: Arhiv Dela

VELENJE – V kitajski skupini Hisense, ki jo je po oddaji zavezujoče prevzemne ponudbe velenjsko Gorenje izbralo za prihodnjega strateškega partnerja, obljubljajo razvoj slovenskega podjetja. Spoštovali bodo načela zvestobe in integritete, pospešili razvoj Gorenja in ohranjali stabilnost delovnih mest, so sporočili. Medtem se je že oglasila Levica, ki opozarja, da Hisense v posel ne vstopa iz dobrodelnih vzgibov, ampak z enim samim namenom – povečanjem profita.

Goran Lukič, sindikalni aktivist in kandidat za poslanca: »Levica nasprotuje prevzemu Gorenja.« Po njenem mnenju lahko pričakujemo tudi najbolj negativne scenarije: »Scenarij je predvidljiv, pričakovati je selitve proizvodnje iz Velenja in Slovenije, s čimer je že začela Bobinčeva uprava. V Levici temu odločno nasprotujejo in pozivamo vse (sindikate, svet delavcev Gorenja ter šaleško in širšo javnost), da se takšnim načrtom uprejo! Hkrati pozivamo vodstvo KAD, ki je največji posamični lastnik Gorenja, naj deleža ne proda, svoj lastniški vpliv pa raje izkoristi za zaščito delovnih mest.«

Vlada se izmika odgovornosti

Pri Levici dodajajo, da je Cerarjeva koalicija poleti 2015 v strategiji upravljanja Gorenje opredelila kot pomembno podjetje, sedaj pa povozila svoja lastna merila, po katerih bi ga bilo treba obravnavati kot družbo strateškega pomena. »S svojim ignorantskim odnosom vlada Gorenje tako izpostavlja tveganju prevzema od podjetja, ki ne potrebuje dodatnih proizvodnih aktivnosti (Hisense menda zaposluje 75.000 delavcev, največ na Kitajskem), še kako pa bo znalo izkoristiti Gorenjevo blagovno znamko in tehnologije. Tako kot zna izkoriščati svoje kitajske delavce.«

Gorenje je s 6600 zaposlenimi med največjimi zaposlovalci v Sloveniji.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije