V IZRAEL

Pri Šarcu potrdili: slovenskemu podjetju smo zavrnil izdajo dovoljenja za izvoz orožja

Iz javno dostopnih podatkov ministrstva za obrambo je sicer možno razbrati, da Slovenija v Izrael redno izvaža orožje. Zadnje dostopno poročilo iz leta 2022 kaže na to, da je država izdala osem dovoljenj za izvoz v Izrael v skupni vrednosti 217.358 evrov.
Fotografija: Marjan Šarec. FOTO: Jože Suhadolnik
Odpri galerijo
Marjan Šarec. FOTO: Jože Suhadolnik

Ministrstvo za obrambo je danes za STA potrdilo, da je upravni organ Mors slovenskemu podjetju zavrnil izdajo dovoljenja za izvoz orožja v Izrael. Odločitev je bila sprejeta na podlagi zakona o obrambi, ki predvideva zavrnitev izvoznega dovoljenja v primeru pospeševanja ali omogočanja spopadov v državi, ki je končni uporabnik orožja, so pojasnili.

image_alt
Hamas se veseli, Izraelci bodo znoreli: Levica je povezala genocid in judovsko državo

Na ministrstvu za obrambo so navedli, da se je na upravni organ znotraj ministrstva obrnilo več slovenskih podjetij in prosilo za informacije glede možnosti izvoza v Izrael, saj se je z eskalacijo spopadov v Gazi tam situacija močno zaostrila.

Ministrstvo jim je pojasnilo, da bo »tako kot za Ukrajino tudi v tem primeru sledilo določbi 77. člena zakona o obrambi, in sicer 3. alineji 3. odstavka, ki pravi, da se izdaja izvoznega dovoljenja zavrne, če bi se pospeševalo ali omogočalo oborožene spopade v državi, ki je končni uporabnik vojaškega orožja ali opreme«.

Po navedbah ministrstva je eno podjetje kljub temu podalo vlogo za izdajo izvoznega dovoljenja v Izrael. Upravni organ Mors je vlogo sprejel, jo obravnaval in za predhodno mnenje zaprosil medresorsko komisijo za nadzor prometa z vojaškim orožjem in opremo ter prenosa obrambnih proizvodov, ki je podala negativno mnenje.

Odločitev je bila sprejeta na podlagi zakona o obrambi, ki predvideva zavrnitev izvoznega dovoljenja v primeru pospeševanja ali omogočanja spopadov v državi, ki je končni uporabnik orožja, so pojasnili na MORS-u. FOTO: Christian Hartmann Reuters
Odločitev je bila sprejeta na podlagi zakona o obrambi, ki predvideva zavrnitev izvoznega dovoljenja v primeru pospeševanja ali omogočanja spopadov v državi, ki je končni uporabnik orožja, so pojasnili na MORS-u. FOTO: Christian Hartmann Reuters

»Mnenje komisije je temeljilo pretežno na obstoju očitnega tveganja, da bi se vojaška tehnologija ali oprema, namenjena za izvoz, lahko uporabila za povzročitev hujših kršitev mednarodnega humanitarnega prava, kar je uradna oseba upoštevala pri upravnem odločanju in zato izdala zavrnilno odločbo,« so še sporočili na Morsu.

image_alt
Fajonova v Varnostnem svetu ZN: »Dovolj je«

Tednik Mladina je namreč danes poročal, da naj bi zunanje ministrstvo (MZEZ) decembra zavrnilo izvoz orožja v Izrael. Kot so za STA pojasnili na zunanjem ministrstvu, odločitve o dovoljenjih sprejema obrambno ministrstvo ob posvetovanju z MZEZ.

 

 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije