TEHARJE

Pričevalci morije: »Od skupine 11 mladih fantov se je le štirim uspelo rešiti«

V spominskem parku Teharje je potekala obletna maša za teharske žrtve.
Fotografija: FOTO: Černivec Aleš
Odpri galerijo
FOTO: Černivec Aleš

V spominskem parku Teharje je danes potekala obletna maša za teharske žrtve, ki jo je vodil upokojeni mariborski nadškof Marjan Turnšek. Kot je povedal v pridigi, so Teharje kraj nesrečnega imena, zato ga je treba spreminjati, da bi postal kraj blagega spomina. A to je dolg proces, ki so ga sposobni le duhovno prebujeni ljudje, je dejal.

Po Turnškovih besedah je v »deželi tej nekaj gnilega«, veliko je še ideološke megle, celo sovraštva tistih, ki pravijo, da gospodove poti kesanja, spreobrnjenja, odpuščanja, sprave in bratskega sožitja niso pravilne. Ta »megla« pa preprečuje novim generacijam, da bi videle, doživljale in živele iz resnice o nas samih, meni.

Za Turnška ima spomin strašno moč

Spomin na negativne stvari lahko človeka oblikuje negativno, če mu nasproti še v večji meri ne stoji spomin na dobre, lepe in svete reči, je še dejal.

Zbrane na slovesnosti je nagovoril tudi zgodovinar Tomaž Debevec, sin Lojzeta Debevca, ki mu je uspelo pobegniti iz teharskega taborišča. Kot je povedal, je njegovemu očetu uspelo uiti junija 1945.

Na mestu nekdanjega taborišča so leta 2004 odprli spominski park, ki pa je še vedno nedokončan, a je po mnenju teharske župnije premalo politične volje, da bi ga v celoti uredili. FOTO: Piano Brane
Na mestu nekdanjega taborišča so leta 2004 odprli spominski park, ki pa je še vedno nedokončan, a je po mnenju teharske župnije premalo politične volje, da bi ga v celoti uredili. FOTO: Piano Brane

Foto: Brane Piano 
Foto: Brane Piano 

»Od skupine 11 mladih fantov se je le štirim uspelo rešiti na svobodo. Začela se je dolga pot begunstva. Na Teharjah je bil tudi njegov brat Tone, ki ga je zadnjič videl približno deset dni pred pobegom,« pravi Debevec.

Izpostavil je, da ni bilo lahko, še posebno razumeti, kako si kdo jemlje pravico streči po življenju ljudi. Danes le razumemo načrt, program in začetek revolucionarnega iztrebljanja ljudi že v letih 1941/42, ko so Slovenijo zasedli štirje okupatorji in privabili še petega, je dejal Debevec.

Vprašal se je tudi, kako je mogoče veseliti se umorov, kakor pričajo pisni viri intelektualnih storilcev zločinov, ter kako razumeti organiziran teror in ustrahovanje nedolžnih ljudi.

 

 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije