Priporniki zahtevajo večje porcije hrane

Uprava zaporov: dobijo dovolj za ohranjanje zdravja in kondicije. Imajo fitnes, dovoljeni so prenosni računalniki in igralne konzole.
Fotografija: Vrhunske kulinarike zagotovo nimajo, imajo pa zagotovljene tri obroke na dan. FOTO: SHUTTERSTOCK
Odpri galerijo
Vrhunske kulinarike zagotovo nimajo, imajo pa zagotovljene tri obroke na dan. FOTO: SHUTTERSTOCK

Podpisniki sporočajo, da bi z vodstvom ustanove, v kateri so prisiljeni živeti, radi dosegli miren dogovor. Imajo pa kar več prošenj oziroma zahtev, kot denimo: »Želimo večje porcije hrane in toplo večerjo štirikrat na teden, tako je bilo prej.« Če njihove želje ne bodo uslišane po mirni poti, pa naj bi bil njihov naslednji korak »zelo dolg in obsežen gladovni štrajk«.
Pisali so nam moški, ki so zaradi sumov različnih kaznivih dejanj priprti v koprskem zaporu, sodeč po imenih in priimkih pa vsaj kot polovica podpisnikov ni Slovencev in zagotovo ne razumejo našega jezika (veliko tujcev je priprtih zaradi tihotapljenja migrantov). Vendar pa, tako avtor pisma, »vsem pripornikom, ki ne razumejo slovensko, smo pojasnili, kaj piše v pismu in za kaj se borimo«. In zakaj se borijo?

Zahtevajo, naj jim pogosteje dovolijo na igrišče. FOTO: MAVRIC PIVK
Zahtevajo, naj jim pogosteje dovolijo na igrišče. FOTO: MAVRIC PIVK

Odkar je poleti vodenje koprskega zapora kot direktorica prevzela Danijela Devčić, naj bi se v priporu spremenilo, razmere naj bi postale nevzdržne in nehumane. »Premestili so nas v del zapora, ki mu lahko pravimo tudi izolacija.« Ukinili naj bi jim vse ugodnosti, ki jim pripadajo in so jih imeli prej. »Obljubili so nam, da so to samo začasni poskusni pogoji, vendar trajajo že mesece in so ostale le še prazne obljube vodstva. To si zatiska oči pred našim negodovanjem in nam grozi s premestitvijo v druge pripore ali izolacijske sobe, če se bomo upirali.«

Na prostoru za sprehajanje, ki naj bi bil velik le 20 kvadratnih metrov, naj bi se jih naenkrat stiskalo po 30 ali 40, zato naj bi med njimi prihajalo do nesoglasij in konfliktov. Tudi v tem primeru je torej njihova zahteva povrnitev stanja pred nastopom novega vodstva, »ko smo imeli štirikrat na teden zjutraj na voljo veliko igrišče, popoldne pa smo se sprehajali«.
V koprskem zaporu imajo telovadnico in direktorica jim menda pravi, da so edini pripor, ki jo ima, toda kaj ko naj bi jo smeli uporabljati le enkrat na teden, in še to za pičlo uro. »To je čisto zgrešena politika uprave ... Športa in gibanja tako rekoč ni, kar vpliva tudi na naše zdravje in počutje.«
Se v koprskem zaporu obeta gladovna stavka pripornikov? FOTO: MAVRIC PIVK
Se v koprskem zaporu obeta gladovna stavka pripornikov? FOTO: MAVRIC PIVK

Pričakujejo torej tudi večje porcije hrane in štiri tople večerje na teden. Ukinili naj bi jim tudi možnost naročanja hrane v kantini. V vseh priporih naj bi imeli priporniki pravico do naročanja hrane, le v koprskem ne, odkar so pristojni za direktorico ustoličili Devčićevo, negodujejo priporniki. Pod njenim vodstvom naj bi na podlagi informacij od policije pripornike celo dajali v izolacijo, čeprav naj bi upoštevali dnevni red in se vedli vzorno. »S tem jih želijo psihično uničiti, saj so zaprti po 22 ur na dan po več mesecev in so jim kršene človekove pravice.«

In ker naj bi priporniki do pravnomočne sodbe veljali za nedolžne, tudi koprski pričakujejo več pravic, ki naj bi jim po zakonodaji pripadale. Te pa naj bi jim torej kratilo novo vodstvo zapora, »ki sloni na neizkušenem osebju. Tudi pazniki, ki delajo tu že dolgo, so nezadovoljni z novim režimom, nekaj jih je že dalo odpoved,« zaključujejo priporniki Zavoda za prestajanje kazni zapora Koper.

Ursiks: pravice jim niso kršene

Pismo so naslovili tudi na direktorico Devčićevo ter na nacionalno upravo za izvrševanje kazenskih sankcij (Ursiks). In kako na upravi slovenskih zaporov komentirajo njihovo pisanje?
Z oddelka za odnose z javnostjo potrjujejo, da so seznanjeni s pismom pripornikov, v katerem ti izražajo nezadovoljstvo. Očitno pa se z njimi ne strinjajo. Po njihovem so pripornikom zagotovljene vse pravice po zakonu o kazenskem postopku, »zato ocenjujemo, da v vodenju in možnostih, ki jih imajo zaprte osebe v zavodu, ne gre za kršenje človekovih pravic«.
Glede konkretnih očitkov in zahtev pa: »Število priprtih oseb v zaporu Koper se je v zadnjem letu in pol povečalo, zato smo bili za zagotavljanje reda in izvajanje pravic dolžni sprejeti določene ukrepe. Zaradi povečevanja števila pripornikov in zagotavljanja primerne ravni varnosti smo bili primorani bivanje na prostem organizirati v več skupinah po dnevnem razporedu. Vsi priporniki imajo dve uri bivanja na prostem, možnost gibanja zunaj svojih sob na oddelku do 12. ure, imajo možnost uporabe fitnesa in telovadnice po razporedu trakta, možnost vnosa osebnega prenosnega računalnika, vnosa igralnih konzol in vnosa televizijskih sprejemnikov.«
Med medijsko bolj znanimi podpisniki pisma so Aleksander Vettorazzi (na fotografiji), Aris Alibašić in Gregor Setnikar, ki naj bi bili povezani s 302,3 kilograma heroina, odkritega v koprski luki. FOTO: Tomaž Primožič/FPA
Med medijsko bolj znanimi podpisniki pisma so Aleksander Vettorazzi (na fotografiji), Aris Alibašić in Gregor Setnikar, ki naj bi bili povezani s 302,3 kilograma heroina, odkritega v koprski luki. FOTO: Tomaž Primožič/FPA


In kaj porečejo o hrani ter zahtevanih štirih toplih večerjah na teden? »Priporniki dobivajo hrano, ki zadošča za ohranitev njihovega zdravja in popolne telesne sposobnosti. Na dan imajo zagotovljene tri obroke: zajtrk, kosilo in večerjo. Vsi so pripravljeni na podlagi normativov in jedilnikov, ki so verificirani pri pristojni državni instituciji in se enotno uporabljajo v vseh zavodih.« Sicer pa, pravijo na Ursiksu, »nad priporom redno vsak teden izvaja nadzor tudi sodišče in še nikoli nismo prejeli pripomb oziroma prošenj za pojasnila«. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije