EVROPSKI PARLAMENT

Pritiski na podrejene in sodelovanje z Udbo? Marta Kos na zaslišanju (V ŽIVO)

Če z njenim nastopom ne bodo zadovoljni, lahko zahtevajo tudi dodatna pojasnila.
Fotografija: Marta Kos. FOTO: Črt Piksi
Odpri galerijo
Marta Kos. FOTO: Črt Piksi

Člani odbora Evropskega parlamenta za zunanje zadeve (Afet) danes zaslišujejo kandidatko za evropsko komisarko za širitev EU Marto Kos. Po približno triurnem zaslišanju bodo predstavniki političnih skupin v Afetu predvidoma podali tudi oceno njenega nastopa. Od nje sicer lahko zahtevajo tudi dodatna pojasnila.

Zaslišanje Marte Kos na odboru Afet, v katerem so tudi slovenski poslanci Milan Zver (EPP/SDS), Matej Tonin (EPP/NSi), Matjaž Nemec (S&D/SD), Marjan Šarec (Renew/Svoboda) in Vladimir Prebilič (Zeleni/Vesna), se je začelo ob 9. uri.

 

Upirati se ruski agresiji bo njena prioriteta

Kandidatka je imela na začetku na voljo 15 minut za predstavitev. Zbrane je nagovorila v slovenskem, nemškem in angleškem jeziku. »Ko se je moja država Slovenija bližala samostojnosti, sem bila del mlade generacije, ki je zahtevala demokracijo,« je dejala uvodoma. Poudarila je, da se je večino svoje kariere ukvarjala z evropskimi in mednarodnimi zadevami. »Kot slovenska veleposlanica v Nemčiji in Švici sem dobila neposredne izkušnje z evropsko politiko in diplomacijo,« je še dejala.

Kosova je poudarila, da živimo v času globokih sprememb, ko avtoritarni režimi želijo propad Evrope. Po njenih besedah bo njena prioriteta podpirati Ukrajino in upirati se ruski agresiji. 

Poslanci imajo minuto časa, da ji zastavijo vprašanje

Sledijo vprašanja poslancev, ki so si čas razdelili glede na velikost političnih skupin. Kos pa bo imela na koncu še pet minut za sklepne besede.

Po zaslišanju bodo imeli člani odbora približno eno uro časa za posvetovanja znotraj svojih političnih skupin. Njihovi predstavniki se bodo nato sestali za zaprtimi vrati in ocenili kandidatko.

Pojasniti bo morala tudi domnevne pritiske na podrejene 

Za uspešno opravljeno zaslišanje jo bodo morali podpreti koordinatorji skupin, ki imajo skupaj najmanj dve tretjini oziroma 51 od skupno 79 članov. Če ne bodo zadovoljni z njenim nastopom, ji lahko pošljejo tudi dodatna pisna vprašanja ali pa jo povabijo na dodatno zaslišanje.

Pričakovati je, da bodo evroposlanci poleg o širitvi unije nekdanjo slovensko diplomatko spraševali tudi o domnevnih pritiskih na podrejene na veleposlaništvu v Švici in očitkih, da naj bi sodelovala z jugoslovansko tajno službo Udba. Verjetno pa jih bodo zanimala tudi njena stališča do ruske agresije na Ukrajino.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije