NAZAJ V ŠOLO

Prvi šolski dan: model B, učenci z maskami v skupnih prostorih

Za 190.990 učencev in 73.900 dijakov se danes začenja šola, od tega za 21.366 otrok sploh prvič.
Fotografija: FOTO: Jure Eržen, Delo
Odpri galerijo
FOTO: Jure Eržen, Delo

Za 190.990 učencev in 73.900 dijakov se danes začenja šola, od tega za 21.366 otrok sploh prvič. Drugače od preteklih let bo novo šolsko leto letos drugačno, saj bodo morali vsi vsaj nekaj časa upoštevati priporočila za omejevanje širjenja koronavirusa.
 

Pouk po modelu B


Dolgo časa se je ugibalo, ali bodo vsi učenci in dijaki septembra lahko odšli v šolo, saj se razmere, povezane z novim koronavirusom, spreminjajo iz tedna v teden. Negotovost je prejšnji teden pretrgala ministrica za izobraževanje, znanost in šport Simona Kustec, ko je sporočila, da bodo v primeru, da se epidemiološka slika v državi ne bo bistveno poslabšala, v šolo odšli vsi učenci in dijaki, bodo pa morali skupaj z učitelji in tudi starši upoštevati priporočila Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ).


V torek bo pouk stekel po t. i. modelu B, ki predvideva vrnitev v šole vseh s prilagoditvami oziroma ob upoštevanju priporočil NIJZ. Med drugim bodo morale šole zagotavljati ustrezno razdaljo med učenci različnih oddelkov, redno umivanje rok in zračenje prostorov. Malica bo potekala v učilnici, za kosilo pa bo treba določiti urnik oziroma število učencev, ki so lahko istočasno v jedilnici.
 

Prvi teden šole za uporabo mask za vse učence v skupnih prostorih


NIJZ je pred dnevi izdal priporočila za nošenje zaščitnih mask v prihodnjem tednu. Med drugim predlaga, da vsi učenci v osnovni šoli v skupnih prostorih nosijo maske, medtem ko je po dozdajšnjih priporočilih veljalo, da naj jih nosijo le stari 12 let ali več.
Prvi šolski učenci z maskami v skupnih prostorih. FOTO: Shutterstock Photo
Prvi šolski učenci z maskami v skupnih prostorih. FOTO: Shutterstock Photo

NIJZ tudi priporoča, da otroci do vključno 5. leta ne uporabljajo mask, otroci od 6. do 11. leta pa naj jih uporabljajo skladno s splošnimi in specifičnimi priporočili, kar pomeni v zdravstvenih ustanovah in v javnem prevozu. Starejši od vključno 12. leta pa naj jih uporabljajo enako, kot to za odrasle priporočajo vladni odloki.
 

Za spremljanje prvošolčka izredni dopust


V novem šolskem letu bo osnovno šolo obiskovalo okoli 3500 več učencev kot v iztekajočem se šolskem letu, prav tako bo tudi nekoliko več dijakov. Več bo tudi prvošolcev. Lani jih je bilo 20.796, letos jih bo 21.366. Na petih podružničnih šolah sicer ne bodo imeli nobenega prvošolčka.

Novo šolsko leto novost prinaša tudi za starše prvošolcev. V začetku leta je namreč začela veljati dopolnitev zakona o delovnih razmerjih, ki določa, da staršem prvošolčkov, ki svojega prvošolčka na prvi šolski dan pospremijo v šolo, pripada dan izrednega dopusta. »Ker gre za izredni dopust, ga bo delodajalec delavcu odmeril, če bo ta zanj zaprosil in predložil dokazilo, da gre njegov otrok v prvi razred,« so pojasnili na ministrstvu.
 

V srednjih šolah več o delovanju države


Na področju srednjega šolstva novo šolsko leto prinaša več vsebin iz t. i. aktivnega državljanstva. Na ministrstvu so najprej načrtovali, da bo šlo za nov samostojni predmet, a so se nato odločili, da se bodo dijaki z dodatnimi vsebinami o delovanju države seznanili pri obveznih izbirnih vsebinah in interesnih dejavnostih, ki bodo po novem imele več omenjenih vsebin.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije