TRENDI GIBANJA PLAČ

Rezultatov raziskave se boste razveselili: toliko delodajalcev napoveduje dvig plač

Največji delež slovenskih delodajalcev (36 odstotkov) v raziskavi napoveduje, da se plače v drugem polletju 2022 ne bodo spremenile.
Fotografija: Fotografija je simbolična. FOTO:  Philippe Wojazer/Reuters Reuters Pictures
Odpri galerijo
Fotografija je simbolična. FOTO:  Philippe Wojazer/Reuters Reuters Pictures

Približno dve tretjini slovenskih delodajalcev napovedujeta zvišanje plač za drugo polovico leta 2022, v najnovejši napovedi gibanja plač in ugodnosti ugotavlja skupina Manpower. Največ delodajalcev, ki napovedujejo dvig, prihaja s področja informacijskih tehnologij in turizma. Med razlogi za dvig sta zadrževanje zaposlenih in privabljanje novih.

Največji delež slovenskih delodajalcev (36 odstotkov) v raziskavi razkriva, da se plače v drugem polletju 2022 ne bodo spremenile, 30,7 odstotka jih napoveduje, da jih bodo zvišali za pet odstotkov, 26,7 odstotka pa napoveduje dvig plač za med šestimi in 10 odstotki.

Manjši delež, 3,33 odstotka delodajalcev, napoveduje dvig plač med 11 odstotki in 15, dva odstotka delodajalcev pa napovedujeta povišanje med 16 in 20 odstotki. Za več kot 21 odstotkov bo plače zvišalo 0,67 odstotka delodajalcev, prav tako 0,67 odstotka delodajalcev napoveduje znižanje plač od šest do 10 odstotkov.

Raziskava Trendi gibanja plač in ugodnosti za zaposlene drugo letošnje polletje je del širše raziskave skupine Manpower, v katero so poleg Slovenije vključene še Hrvaška, Srbija, Bolgarija ter Bosna in Hercegovina.

V Sloveniji je bilo v raziskavo vključenih 531 različno velikih podjetij iz celotne države, in sicer 38 odstotkov srednje velikih podjetij z med 51 in 200 zaposlenimi, 34 odstotkov manjših podjetij z do 50 zaposlenimi, 14 odstotkov podjetij z od 201 do 500 zaposlenimi, 7,3 odstotka velikih podjetij z od 501 do 1.000 zaposlenimi in 6,7 odstotka velikih podjetij z več kot 1.000 zaposlenimi.

Na vprašalnik so odgovarjali kadroviki in vodstveni kadri, ki prihajajo iz dejavnosti proizvodnje (36,7 odstotka), informacijske tehnologije (14 odstotkov), trgovine na drobno in veleprodaje (12,7 odstotka), storitvenega sektorja (10,7 odstotka), bančništva, zavarovalništva in financ (4,7 odstotka), avtomobilske industrije (3,3 odstotka), gostinstva in turizma (3,3 odstotka), transporta in logistike (2,7 odstotka), gradbeništva (1,3 odstotka) in drugih dejavnosti (9,3 odstotka).

V katerih panogah se obeta dvig?

Zvišanje plač v največji meri napovedujejo delodajalci na področjih informacijskih tehnologij in turizma. V turizmu napovedujejo zvišanje plač vsi vključeni delodajalci, v informacijskih tehnologijah pa bo plače zvišalo 90,5 odstotka podjetij.

Panoge, v katerih največji delež delodajalcev ne predvideva spremembe plač, so avtomobilska industrija, transport in logistika, zdravstvo, farmacija in gradbeništvo.

Podjetja, ki v največji meri napovedujejo dvig plač z namenom zadrževanja zaposlenih, prihajajo iz panoge informacijskih tehnologij, sledijo proizvodnja, storitvene dejavnosti ter turizem in gostinstvo. Največji delež podjetij, ki napoveduje zviševanje plač z namenom privabljanja zaposlenih, pa je v gradbeništvu.

»Pomanjkanje kadra vpliva na uspešnost poslovanja, tako da se podjetja tega izziva lotevajo na različne načine. Občutno se je povečalo povpraševanje po tuji delovni sili in s tem pritisk na hitrost urejanja delovnih dovoljenj. Več pozornosti se namenja delovnim pogojem, ustvarjanju pozitivne klime v podjetjih ter notranjem izobraževanju oz. napredovanju,« je pojasnila vodja kadrovskih storitev pri skupini Manpower Nives Orešnik.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije