OCENA: NEUČINKOVITO
Razkrito, kaj vse se je dogajalo na Slovenskih železnicah
Celo javni uslužbenci so bili upravičeni do ugodnosti pri nakupu železniških vozovnic oziroma so jim bile te zagotovljene brezplačno, zaradi česar je imela družba Potniški promet nižje poslovne prihodke.
Odpri galerijo
LJUBLJANA – »Računsko sodišče meni, da poslovanje družbe Slovenske železnice na področju medsebojnega poslovanja družb v skupini Slovenske železnice v letih 2013 in 2014 ni bilo učinkovito.« Tako je zapisano v revizijskem poročilu za leti 2013 in 2014.
Spodaj navajamo nekaj ugotovitev:
Računsko sodišče je družbi Slovenske železnice naložilo izvedbo popravljalnih ukrepov in podalo priporočila za učinkovitejše poslovanje družbe Slovenske železnice na področju medsebojnega poslovanja skupine Slovenske železnice, so zapisali v poročilu.
Vas zanima več? Celotno poročilo računskega sodišča najdete na povezavi.
Spodaj navajamo nekaj ugotovitev:
- Družba Slovenske železnice ni preprečila, da direktorji oziroma posamezni člani poslovodstva družb v skupini Slovenske železnice ne bi bili hkrati tudi člani poslovodstev oziroma nosilci dejavnosti zasebnih podjetij, ki so bila registrirana za opravljanje konkurenčne dejavnosti družbam v skupini Slovenske železnice, v katerih so bili direktorji oziroma člani poslovodstva.
- Družbe v skupini Slovenske železnice so poleg rednih pogojev za delovanje sindikatov zagotavljale tudi neposredno financiranje sindikatov in sindikalnih dejavnosti v skupnem znesku 87.902 evrov, čeprav za financiranje sindikalnih dejavnosti v takšnem obsegu ni obstajala podlaga v zakonu ali sklenjenih kolektivnih pogodbah.
- Družbe Slovenske železnice, Potniški promet in Infrastruktura so posle znotraj skupine Slovenske železnice sklepale brez izvedbe postopkov javnega naročanja, pri čemer so se neutemeljeno sklicevale na izjeme od uporabe pravil postopkov javnega naročanja, v skupni vrednosti poslov 36.793.769 evrov. Družba Slovenske železnice z nadzornimi aktivnostmi ni preprečila navideznih oddaj 'notranjih naročil' med odvisnimi družbami v skupini Slovenske železnice v skupni vrednosti poslov 5.015.743 evrov.
- Družba Slovenske železnice ni vzpostavila ustreznega sistema notranjih kontrol na področju izvajanja medsebojnih poslov z odvisnimi družbami v skupini Slovenske železnice, kar se je izrazilo v pomanjkljivostih pri delovanju notranjih kontrol, v nepravilnostih in v nesmotrnostih pri poslovanju družbe Slovenske železnice. Prav tako ni razpolagala z dokumentacijo, ki bi dokazovala dejansko izvedbo podpornih storitev odvisnim družbam v skupini Slovenske železnice.
- Na podlagi pravilnika o prevozu železniških delavcev so bile do različnih ugodnosti pri nakupu železniških vozovnic upravičene različne skupine (zaposleni in nekdanji zaposleni v družbah v skupini Slovenske železnice ter njihovi družinski člani, člani kulturnih društev, ki delujejo v okviru skupine Slovenske železnice, nekateri javni uslužbenci, zunanji izvajalci pogodbenih del), ki so lahko imele dodatne ugodnosti pri nakupu železniških vozovnic, čeprav za to ni obstajala podlaga v zakonu ali na njegovi podlagi sprejetem predpisu.
- Družba Slovenske železnice ni zagotovila nadzora na področju nadomestil za opravljanje nalog obvezne gospodarske javne službe prevoza potnikov, ki jih opravlja družba Potniški promet, in vzdrževanja javne železniške infrastrukture in vzdrževalnih del v javno korist, za katere je odgovorna družba Infrastruktura. Tako so bila iz državnega proračuna v letu 2013 izplačana nadomestila v znesku 141.894 evrov in v letu 2014 v znesku 2.511.639 evrov, do katerih družba Potniški promet ni bila upravičena. Družba Infrastruktura je za gradbene projekte vzdrževanja javne železniške infrastrukture, katerih izvajanje je prenesla na družbo Železniško gradbeno podjetje, ki pa jih je v celoti prenesla na podizvajalce (zunanje izvajalce), tej družbi plačala vsaj 667.827 evrov več, kot je bilo plačano zunanjim izvajalcem.
- Družba Slovenske železnice ni zagotovila, da bi odvisne družbe razpolagale samo z naložbami, ki so povezane z izvajanjem dejavnosti, za katere je bila ustanovljena skupina Slovenske železnice. Družba Slovenske železnice je sklenila pogodbi o sponzoriranju društev, v katerih ni določila časovne omejitve trajanja pogodb o sponzoriranju niti ni omejila vrednosti sponzoriranja po teh pogodbah. Prav tako ni objavila informacij o sponzorskih sredstvih, ki jih vsakoletno prejemata društvi.
- Za družbe v skupini Slovenske železnice evidentiranje poslovnih dogodkov v poslovnih knjigah v letih 2013 in 2014 ni bilo urejeno z notranjim aktom, zato računovodske usmeritve za izkazovanje računovodskih postavk v računovodskih izkazih niso bile zapisane. Način evidentiranja poslovnih dogodkov v zvezi z medsebojnimi transakcijami v poslovnih knjigah družb v skupini Slovenske železnice ni bil transparenten.
- Družba Slovenske železnice ni učinkovito spremljala izvajanja medsebojnega poslovanja družb v skupini Slovenske železnice.
- Družba Slovenske železnice ni zagotovila celovite izvedbe ocene tveganja za nepravilnosti in nesmotrnosti pri poslovanju družb v skupini Slovenske železnice kot podlago za načrtovanje notranje revizije, zato ni prepoznala področij, kjer obstajajo največja tveganja in na teh področjih ni načrtovala revizij.
Računsko sodišče je družbi Slovenske železnice naložilo izvedbo popravljalnih ukrepov in podalo priporočila za učinkovitejše poslovanje družbe Slovenske železnice na področju medsebojnega poslovanja skupine Slovenske železnice, so zapisali v poročilu.
Vas zanima več? Celotno poročilo računskega sodišča najdete na povezavi.