NAVODILA ZDRAVNIKOV

Rekordno število okužb med otroki! Zdravniki opozarjajo: ne hodite v dežurno ambulanto po nepotrebnem, nosite masko

Starše pozivajo, naj se v dežurne ambulante odpravijo le v primeru nujnih stanj.
Fotografija: Staršem novorojenčkov in dojenčkov svetujejo, naj starejših sorojencev v naslednjih dneh in tednih ne vodijo v vrtec. Simbolična fotografija. FOTO: Eric Gaillard Reuters
Odpri galerijo
Staršem novorojenčkov in dojenčkov svetujejo, naj starejših sorojencev v naslednjih dneh in tednih ne vodijo v vrtec. Simbolična fotografija. FOTO: Eric Gaillard Reuters

V Zdravstvenem domu Ljubljana so pediatri in šolski zdravniki opozorili na izjemno povečano število okužb med predšolskimi in šolskimi otroki. Kot so sporočili, število obolelih še vedno narašča, kar močno obremenjuje zdravstveni sistem. Zaradi povečanega števila bolnikov so redne ambulante tako zasedene, da morajo odpovedovati preventivne preglede.

Čezmerno obremenjena je tudi pediatrična nujna medicinska pomoč, zato zdravniki starše pozivajo, naj se v dežurne ambulante odpravijo le v primeru nujnih stanj.

Nositi je treba zaščitno masko, izogibajte se vrtcu

V ZD Ljubljana paciente prosijo, naj ob obisku ambulante nosijo zaščitno masko. Staršem novorojenčkov in dojenčkov svetujejo, naj starejših sorojencev v naslednjih dneh in tednih ne vodijo v vrtec. Prav tako priporočajo, da se starši z majhnimi otroki v tem obdobju izogibajo obisku nakupovalnih središč in drugih krajev, kjer se zbira veliko ljudi.

Znaki samomorilnosti so razlog za obisk pediatrične urgence. Simbolična fotografija. FOTO: Kirisa99 Getty Images/istockphoto
Znaki samomorilnosti so razlog za obisk pediatrične urgence. Simbolična fotografija. FOTO: Kirisa99 Getty Images/istockphoto

Zdravstvene službe pozivajo k odgovornemu ravnanju in doslednemu upoštevanju priporočil, saj se okužbe še naprej širijo, zdravstveni sistem pa ostaja močno obremenjen.

Kdaj poiskati pediatrično nujno medicinsko pomoč?

Pediatrična nujna medicinska pomoč (PNMP) je namenjena obravnavi otrok in mladostnikov do 19. leta starosti, ki so življenjsko ogroženi ali pri katerih lahko bolezenski znaki hitro privedejo do resnega poslabšanja zdravstvenega stanja. Starši naj dežurno službo obiščejo le v primeru nujnih stanj, saj nenujni pregledi spadajo v pristojnost izbranega osebnega zdravnika.

Kje in kdaj deluje PNMP?

PNMP za otroke in mladostnike v Ljubljani deluje v ZD Ljubljana – Center na Metelkovi ulici 9.

Ob prihodu so pacienti razvrščeni po triažnem protokolu, ki določa vrstni red obravnave glede na nujnost stanja, ne glede na čas prihoda.

Če pregled v PNMP ni nujen, je samoplačniški, izjem ni. Simbolična fotografija. FOTO: Agfang Getty Images/istockphoto
Če pregled v PNMP ni nujen, je samoplačniški, izjem ni. Simbolična fotografija. FOTO: Agfang Getty Images/istockphoto

Kdo ima prednost pri obravnavi?

Najbolj življenjsko ogroženi otroci po triažnem postopku:

  • dojenčki do 3. meseca starosti,
  • otroci z rakavimi obolenji,
  • otroci s posebnimi potrebami,
  • otroci na imunosupresivnem zdravljenju.

Kdaj je obisk PNMP nujen?

Pomembno: Če pregled v PNMP ni nujen, je samoplačniški, izjem ni. V ambulanti se ne izdajajo napotnice za kontrolne preglede, nenujni recepti ali zdravila iz proste prodaje.

Staršem svetujejo, naj ob blažjih težavah najprej kontaktirajo osebnega zdravnika, saj je PNMP namenjena le za nujne primere.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije

Spletna mesta Dela d.o.o. uporabljajo piškotke z namenom zagotavljanja spletne storitve in funkcionalnosti, ki jih brez piškotkov ne bi mogli nuditi. Ali soglašate z namestitvijo piškotkov na omenjenih straneh?


Potrjujem vse Sprejmem nujne Več informacij