DRUŽENJE Z DELFINI?

S piranskega zvonika do delfinov

Približno 150 delfinov naše morje uporablja za svoj življenjski prostor. Tiste, ki bi jih radi spoznali od blizu, Morigenos – slovensko društvo za morske sesalce vabi na desetdnevne poletne raziskovalne tabore.
Fotografija: Čudoviti prizor v Piranskem zalivu FOTO: MORIGENOS
Odpri galerijo
Čudoviti prizor v Piranskem zalivu FOTO: MORIGENOS

V Morigenosu pravijo, da lahko vsakdo prispeva k spoznavanju raziskovanja delfinov, pomaga ugotavljati grožnje za njihov ekosistem in tako postane del znanosti, ki omogoča boljše varstvo morja. Zato že od leta 2003 organizirajo poletne raziskovalne tabore, na katerih lahko vsakdo postane del raziskovalne ekipe in pomaga pri raziskovanju delfinov v njihovem naravnem okolju.

Dodajajo, da so tabori pravi za vse, ki svoj čas radi preživljajo zunaj in ob vodi, za vse, ki si želijo biti del pozitivnih sprememb, so navdušeni nad naravo ter divjimi živalmi in si želijo aktivno sodelovati pri njihovem proučevanju ter varstvu.

»Na taboru boste lahko iz prve roke spoznali raziskovanje in ohranjanje delfinov pa tudi morskih želv v slovenskih in okoliških vodah. Seznanili se boste z raziskovalnimi metodami in terenskim delom ter sodelovanjem pri zbiranju podatkov prispevali k dolgoročni zaščiti teh vrst v severnem Jadranu. Tako boste pomagali popeljati Morigenosova spoznanja še dlje,« vabi Ana Hace, raziskovalka v društvu Morigenos.
 

Eni v čolnu, drugi na kopnem


Raziskovalni tabori trajajo po 10 dni in bodo potekali od 1. do 10. julija, od 15. do 24. julija, od 29. julija do 7. avgusta, od 14. do 23. avgusta in od 28. avgusta do 6. septembra. Z raziskovalci se bodo udeleženci vsako jutro podali na opazovanja s kopnega in s plovili na morje ter poskušali odkriti delfine.

Delo bo tako potekalo v dveh skupinah: ena se bo odpravila na čoln, druga pa se bo podala na kopensko opazovalno točko. Obe bosta iskali delfine, jih opazovali in zbirali podatke. Zgodaj popoldne sledi vrnitev v raziskovalno bazo na kosilo ter počitek. Popoldne se ekipi zamenjata.

Ko delfine najdejo, sledi fotografiranje, zabeleži se njihova lokacija, velikost skupine, obnašanje in prisotnost mladičev.

Zbrati je treba okoljske podatke oziroma zabeležiti temperaturo, vidljivost in stanje morja, GPS-lokacijo ter tudi prisotnost drugih divjih živali, kot so morske ptice, tuni in podobno. V raziskovalni bazi sledi fotoidentifikacija delfinov oziroma pregledovanje fotografij delfinov, na katerih lahko prepoznamo posameznike po naravnih oznakah na njihovih hrbtnih plavutih. Tudi druge podatke, ki jih zberejo na terenu, udeleženci vnesejo v raziskovalno bazo.

Nemalokrat imajo priložnost pomagati pri reševanju nasedlih ali ranjenih morskih želv, ki so se zapletle v ribiške mreže. Morigenos je namreč dobro znan med ribiči, domačini in ne nazadnje navtiki, tako da pogosto prvi prejme klice, ko opazijo morske živali v stiski. Udeležencem taborov se torej ob druženju z delfini ponuja vrsta vznemirljivih doživetij, predvsem pa s takšnim sodelovanjem neposredno prispevajo k dolgoročnemu raziskovanju in varstvu delfinov ter morskih ekosistemov v severnem Jadranu.

Pogoj za prijavo je starost nad 16 let, znanje plavanja, zmerna kondicija, zmožnost prenašanja poletne vročine in predvsem pozitiven odnos do okolja. Ker se taborov udeležujejo tudi tujci, je priporočljivo znanje angleščine.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije