Šampion MasterChefa odkrival skrivnosti bograča
V petek se je v Lendavi začel festival Vinarium s pestro ponudbo za obiskovalce ter dvema vrhuncema. V soboto so pripravili tekmovanje v kuhanju bograča Bogračfest, prihodnjo soboto bo trgatev. Bogračfest v starem mestnem jedru se je začel, ko je lendavski podžupan v funkciji župana Ivan Koncut (župan Janez Magyar funkcije ne opravlja, ker je bil izvoljen v državni svet) zaželel dobrodošlico v svetovni prestolnici bograča in zagnal gasilsko sireno ter s tem tudi kuhalnice 63 ekip.
Peturno tekmovalno kuhanje je spremljal kulturno-zabavni program, predstavili so rekordni Guinnessov bograč, v tako imenovani sladki ulici so poskrbeli za otroke, vozil je avtobus do stolpa Vinarium, zapela je Tanja Žagar. Trlo se je obiskovalcev iz vse Slovenije in sosednjih držav Madžarske, Hrvaške in Avstrije.
V neodvisni strokovni komisiji, ki je ocenjevala jed na žlico, so bili trije kulinarični strokovnjaki: predsednica Zdenka Tompa (upokojena učiteljica kuharstva) in člana Dušan Zelko (učitelj kuharstva v Srednji šoli za gostinstvo in turizem Radenci) ter Danilo Kozar (vodja kuhinje v Termah 3000 v Moravskih Toplicah). Najpomembnejša je bila seveda kakovost jedi, ocenjevali pa so tudi urejenost delovne površine.
»Zelo veseli smo, da se počasi vračamo v čase pred covidom, da je festival spet v starih okvirih in lahko gostimo tudi ekipe iz drugih držav, iz Srbije, Hrvaške in Madžarske,« je dejal Ivan Koncut, direktorica Zavoda za turizem in razvoj Lendava Martina Bukovec pa je poudarila, da gre za največji kulinarični dogodek v Sloveniji: »Bogračfest je sinonim za največjo kulinarično prireditev daleč naokrog, upam si trditi, da tudi v celotni Sloveniji. Zelo smo ponosni, da je danes sodelovalo lepo število ekip. Prav ponosni smo, da nam uspe takšno prireditev pripraviti v osrčju Lendave ob vznožju Lendavskih goric.«
Ko so se na Madžarskem in tudi v prekmurskih krajih ustalili nomadi, so za hrano uporabljali meso živali, ki so jih že od nekaj redili ali lovili – svinjino, govedino, divjačino in kdaj kak kos konjetine. Ko se je nekoč zastrupila voda in so se srečali za praznik sv. Štefana, je vsak prinesel, kar je imel doma: krompir, meso in vino – z njim so namesto z okuženo vodo zalili sestavine v kotlu. Tako gre legenda, pravi bograč pa še danes vsebuje tri vrste mesa, mleto in presno papriko, krompir in domače vino. V Prekmurju se ta jed imenuje po posodi, ki visi nad ognjem in se imenuje bograč (bogrács). Madžarske različice te jedi se imenujejo: bográcsgulyás, pincepörkölt in pusztapörkölt. Nikar v madžarskih gostilnah ne naročajte bograča, saj vas bodo čudno pogledali, če boste naročili kotel za kuhanje nad ognjiščem, v katerem se na Madžarskem kuha marsikatera jed.