O MEJI V PIRANSKEM ZALIVU

Sancinova: Odločitev evropskega sodišča o ribičih je kontradiktorna in napačna

Pravna strokovnjakinja meni, da je odločitev zelo nenavadna in po njenem globokem prepričanju napačna.
Fotografija: Slovenski ribič v Piranskem zalivu. FOTO: Matej Družnik
Odpri galerijo
Slovenski ribič v Piranskem zalivu. FOTO: Matej Družnik

Evropsko sodišče za človekove pravice (ESČP) je včeraj v primeru pritožb slovenskih ribičev proti Hrvaški zaradi izdajanja kazni za ribolov v Piranskem zalivu soglasno sprejelo odločitev, da pritožbe na sodišče v Strasbourgu niso dopustne. Odločitev je dokončna.

ESČP je v odločitvi zapisalo, da ni pristojno za odločanje o veljavnosti in pravnih učinkih arbitražne razsodbe iz leta 2017, s katero je bila določena meja med Slovenijo in Hrvaško na morju.

Je pa v odločitvi, objavljeni na svoji spletni strani, tudi zapisalo, da bi pritožniki lahko razumno predvideli, da bo njihovo ravnanje v spornih vodah predstavljalo manjše prekrške v skladu z veljavno hrvaško zakonodajo. Zato sodišče meni, da so tožbe očitno neutemeljene v smislu 35. člena evropske konvencije o varstvu človekovih pravic in jih je zato treba zavrniti. Več o tem preberite tukaj.

V včerajšnjih Odmevih na TVS je gostovala Vasilka Sancin, predstojnica inštituta za mednarodno pravo in mednarodne odnose, ki odločitev kritizira. Pravi, da je odločitev sodišča v veliko točkah kontradiktorna, in pojasnjuje: »Razsodba velja, dokler je ne nadomesti recimo nova mednarodna pogodba, ki bi jo Slovenija in Hrvaška sklenili, velja in nedvomno velja, da slovensko morje sega do točk, ki jih je v razsodbi določilo arbitražno sodišče – in navsezadnje ta današnja odločitev evropskega sodišča tega ne zanika, pove, da nima pristojnosti odločati ne o veljavnosti ne o pravnih posledicah razsodbe.«

Sancinovi se zdi odločitev evropskega sodišča neverjetna: »To je zelo skrb vzbujajoče ter kaže na to, da na tem sodišču očitno dramatično primanjkuje strokovnjakov za mednarodno pravo in da je nujno, da se ta konstelacija v prihodnosti spremeni.«

Kljub vsemu pa ribičem kazni zaradi lovljenja čez sredinsko črto Piranskega zaliva v skupni višini treh milijonov in štiristo tisoč ostajajo. Ali jim jih bo država res poravnala, bomo videli. 

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije