DOVOLJ PODPISOV

SDS uspelo: preiskovalna komisija bo ugotavljala nezakonitosti pri gradnji kanala CO

Po njihovem mnenju projekt ogroža pitno vodo za 300 tisoč ljudi.
Fotografija: Gradnja CO kanala Vižmarje v Rojah. FOTO: Blaž Samec 
Odpri galerijo
Gradnja CO kanala Vižmarje v Rojah. FOTO: Blaž Samec 

Poslancem SDS so se s podpisi pod zahtevo za odreditev parlamentarne preiskave o ugotavljanju zlorab in nezakonitosti pri gradnji povezovalnega kanala C0 pridružili v NSi, preiskovalna komisija bo tako lahko ustanovljena, je danes povedala poslanka SDS Anja Bah Žibert. Ljubljanskemu županu Zoranu Jankoviću je ob tem očitala ekološko nasilje.

Bah Žibert je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani uvodoma spomnila, da so se v SDS za ustanovitev parlamentarne preiskovalne komisije zavzeli, ker projekt gradnje kanala C0 na območju ljubljanskega vodonosnika ogroža pitno vodo za več kot 300.000 ljudi, pitna voda pa je neprecenljiva.

Ponovila je, da je pravica do pitne vode v Sloveniji od leta 2016 ustavno zaščitena. »Zato nihče v tej državi ne sme imeti pravice, da to veliko in pomembno dobrino, nenadomestljivo dobrino, kakorkoli ogroža. Tudi župan Janković ne. Gre za ekološko nasilje, ekološki kriminal,« je bila ostra.

Za ustanovitev parlamentarne komisije potrebnih tretjina podpisov

Poslanka je podčrtala, da v SDS na problematiko kanala C0 opozarjajo že dlje časa, v tej luči je bila leta 2019 sklicana seja DZ, na kateri so bili sprejeti nekateri zavezujoči sklepi, »ki pa se danes ne spoštujejo«.

Med njimi je omenila sklep, naj se projekt ustavi, dokler ne bo presoje vpliva na okolje. Prav tako je bilo sprejeto, da je treba zagotoviti potrebno dokumentacijo, ki je projekt še vedno nima, tudi okoljevarstveno soglasje. Sprejeto je bilo še, da se mora spoštovati ustavo, ki govori tako o zaščiti pitne vode kot lastnine, v katero se ne more posegati.

Bah Žibert je zato zadovoljna, da so se v NSi odzvali na njihov poziv k prispevanju podpisov za ustanovitev parlamentarne komisije. Preseneča pa jo, da se ni odzvala koalicija. »Verjeli smo, da bo prevladal razum, da bomo stopili skupaj, ko gre za zaščito javnega dobrega, pitne vode, a žal je pri tej koaliciji povsem drugače,« je dejala.

Za uvedbo parlamentarne preiskave so sicer potrebni podpisi tretjine poslancev. Doslej je bilo v DZ ustanovljenih 38 preiskovalnih komisij, končnih poročil je bilo sprejetih 12.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije