Interpelacija zoper Stojmenovo Duh: Želja po prikritju negospodarnega in nesmotrnega trošenja denarja
Poslanci SDS so danes v DZ vložili interpelacijo o delu ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh. Med očitki navajajo sum storitve kaznivega dejanja nevestnega dela, sum oškodovanja davkoplačevalcev zaradi negospodarnega nakupa 13.000 računalnikov in zavajanje javnosti glede omenjenega nakupa računalnikov.
Osrednji razlog nakup 13.000 prenosnih računalnikov
Poslanci SDS v danes vloženi interpelaciji, ki so jo sicer predstavili v sredo, Stojmenovi Duh očitajo, da je bilo njeno delovanje od nastopa funkcije »zgolj in samo z vsemi njenimi močmi usmerjeno v rušenje dobrega in učinkovitega dela njenega predhodnika« Marka Borisa Andrijaniča. Ministrica po prepričanju največje opozicijske stranke po letu in pol ministrovanja ni pripravila enega zakona, ki bi prispeval k digitalni preobrazbi Slovenije.
»Danes je jasno naslednje: ministrica Emilija Stojmenova Duh je v želji po prikritju negospodarnega in nesmotrnega trošenja davkoplačevalskega denarja vpletla ministrstvo za vzgojo in izobraževanje, ministrstvo za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti ter celo Javni štipendijski, razvojni, invalidski in preživninski sklad RS, medtem pa je 13.000 prenosnih računalnikov še vedno praktično v celoti nerazdeljenih, saj jih očitno nihče noče ali ne potrebuje,« so zapisali v SDS.
Osrednji del razlogov za interpelacijo se nanaša na nakup 13.000 prenosnih računalnikov za nekaj manj kot 6,5 milijona evrov, ki ga je lani izvedlo ministrstvo za digitalno preobrazbo. Stojmenovi Duh očitajo sum oškodovanja davkoplačevalcev in javnih financ zaradi negospodarnega in nesmotrnega nakupa računalnikov ter negospodarno in nesmotrno upravljanje z javnimi sredstvi pri nakupu omenjenih računalnikov.
Poslanska skupina SDS je vložila še peto interpelacijo v tem mandatu, tokrat o delu ministrice za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh. Na podlagi omenjenih interpelacij sicer ni bil razrešen še noben od ministrov.
Najmanj 15 in največ 30 dni časa za odgovor
Nadalje ministrici očitajo zavajanje javnosti v zvezi z njenim ravnanjem pri nakupu računalnikov. Ministrica ima zdaj skladno s poslovnikom DZ najmanj 15 in največ 30 dni časa za odgovor nanjo.