Sevniški sokoli letijo že 110 let: poglejte, kako so proslavili jubilej (FOTO)
Veliki in majhi, stari in mladi, tako nastopajoči kot gledalci so se nagnetli v Športno dvorano v Sevnici, da bi skupaj zaznamovali 110-letnico domačega sokolskega društva, katerega naslednik je Športno društvo (ŠD) Partizan Sevnica, ki je tudi organiziralo veličastno prireditev. Dušo in pečat omenjenemu društvu daje družina Bizjak-Savič-Martinšek. Gre za očeta Boruta, mamo Estero in hčer Saro, slednji sta tudi trenerki, v društvu Sokol pa so bili aktivni tudi Borutovi starši. Estera je pred dnevi ob občinskem prazniku za dolgoletno aktivno delo na področju vadbe prejela srebrno plaketo občine Sevnica.
16 trenerjev deluje v društvu.
V ŠD Partizan Sevnica pod taktirko 16 licenciranih trenerjev inštruktorjev in sedmih bodočih trenerk aktivno telovadi skoraj petsto članov, večina vadb je brezplačnih. Člani se lahko pridružijo štirim skupinam predšolskih otrok, sedmim skupinam gimnastike za osnovnošolce, skupini za dijake, študente in odrasle, vadbi za ženske in otroke. Najmanjše baby žverce vadijo v spremstvu staršev, žverce so samostojni najmlajši člani, gym žverce pa že osvajajo prve gimnastične prvine.
ŠD Partizan Sevnica je kot prvo športno društvo začelo vadbo za otroke in letos tudi za odrasle s posebnimi potrebami, vadba pa je brezplačna.
Nasprotnikove smole ni izkoristil
V dveurnem programu prireditve so se zvrstili nastopi vseh domačih skupin ter gostov: ŠD Sevnica-Radeče, ŠD Sokol Ljubljana Bežigrad, ŠD Sokol Brežice in metliški Sokoli. Skupaj je nastopilo okrog 350 telovadcev. Najstarejša je bila ekipa fantov izza Bežigrada, ki je nastopila na bradlji ob spremljavi pesmi Zorana Predina Bolj star, bolj nor, s svojimi sokolskimi uniformami pa so izstopali metliški Sokoli. Za boljše razpoloženje so poskrbeli sevniška pihalna godba pod taktirko Matica Nejca Kreče ter sevniške mažoretke, himno pa je zapel vokalni trio Veritas.
Dodaten pomen prireditvi je dal obisk predsednice državnega zbora Urške Klakočar Zupančič, sevniškega župana Srečka Ocvirka, metliškega župana Darka Zevnika, Dušana Gerloviča, predsednika slovenske sokolske zveze, ter olimpionika Miroslava Cerarja.
Na prireditvi, posvečeni tudi 100. obletnici največjega mednarodnega sokolskega zleta v Ljubljani, avgusta 1922, so podelili priznanja Sokolske zveze Slovenije, ki je bila poleg občine Sevnica pokrovitelj te prireditve. Srebrno plaketo sta prejela Sara Martinšek in Roman Kragl iz domačega ŠD, zlato pa Boris Pirc iz ŠD Moste ter ŠD Partizan Sevnica. Predsednica ŠD Sara Martinšek je podelila priznanja vaditeljem, ki v društvu delajo pet, deset, dvajset ali več let.
Župan Ocvirk je ob tem podelil tudi listino občine Sevnica mlademu Aleksu Švelcu iz OŠ Boštanj, ki trenira borilne veščine v sevniškem klubu Ippon in ki je pred dvema tednoma v Rimu dobil posebno priznanje za fer plej. Slednje si je prislužil na slovenskem pokalu za mladince, ko je sotekmovalcu spodrsnilo in je padel.
Aleks te prednosti za pridobitev pomembne točke v finalni borbi ni izkoristil, temveč je sotekmovalcu podal roko, da je lahko vstal. Tekmo je izgubil in osvojil srebrno medaljo. »To, kar je naredil Aleks, je navdihujoče, in kaj takega bi moral storiti še kdo in še kje,« je dejala Urška Klakočar Zupančič in dodala, da politika razdvaja ljudi, šport pa jih povezuje.