Skok v pustni čas
Pustni oziroma peti letni čas se na Ptujskem že dobri dve desetletji tradicionalno začenja z nočnim kurentovim skokom na svečnico, ko se kurenti zberejo ob ognju na domačiji 2. princa karnevala Matevža Zokija v Budini. To je uvod v prireditve ob letošnjem že 63. kurentovanju, ki bo v najstarejšem slovenskem mestu uradno potekalo od 11. do 21. februarja.
Kurentov skok je dogodek, ki zaznamuje začetek pustnega časa, na ta dan si kurenti prvič v tem letu nadenejo zvonce, s katerimi zaplešejo ob ognju, s tem pa začnejo svoje poslanstvo odganjanja zime in zla v zameno za pomlad, srečo in dobro letino. Dogodek na Budini poleg obiskovalcev že po tradiciji privabi več sto kurentov, ki tako na svoj način uradno odprejo pestro pustno ptujsko dogajanje. Tam dočakajo polnoč, ko skoči prvi kurent in glasno zazvoni, potem pa mu sledijo preostali. Šele potem lahko začnejo obhode, ki so bili pred šestimi leti vpisani na Unescov seznam nestvarne kulturne dediščine.
Letošnje 63. kurentovanje bo po dveh letih virtualnega dogajanja znova potekalo v vsem svojem obsegu, festival se bo začel 11. februarja z etno povorko, na kateri bo ptujska županja v skladu s tradicijo za čas pustnih dogajanj oblast predala 18. karnevalskemu princu Hinku Šoštariču iz Sodincev oziroma vitezu Hinku Sodinskemu plemenitemu Gallu. Dan pozneje, na pustno nedeljo, bo Ptuj v sklopu Karnevalfesta upravičil sloves največje pustnokarnevalske prireditve v Sloveniji in širše, na kateri bo nastopilo okoli 2500 pustnih mask iz Slovenije in tujine. Na vseh prireditvah javnega pomena organizatorji pričakujejo približno 4000 udeležencev iz desetih držav, kar Kurentovanje uvršča med največje prikaze pustne dediščine v Sloveniji in Evropi. Sklenilo se bo s pokopom pusta na pustni torek.