ANKETA DELA

Skoraj leto dni po poplavah zelo slaba novica za vlado

Mediana je raziskavo za časnik Delo izvedla od 5. do 8. avgusta na reprezentativnem vzorcu 722 prebivalcev Slovenije.
Fotografija: Delo vlade je 48,7 odstotka vprašanih ocenilo kot negativno oz. zelo negativno. FOTO: Leon Vidic/Delo
Odpri galerijo
Delo vlade je 48,7 odstotka vprašanih ocenilo kot negativno oz. zelo negativno. FOTO: Leon Vidic/Delo

Na parlamentarnih volitvah bi zmago slavila SDS, obkrožilo bi jo 22,6 odstotka vprašanih, sledi Gibanje Svoboda s 15,7-odstotno podporo, kaže avgustovska raziskava javnega mnenja inštituta Mediana za časopis Delo. Ocena dela vlade je zopet nekoliko padla, kar Delo pripisuje nezadovoljstvu z njenim delom po poplavah.

Delo vlade je 48,7 odstotka vprašanih ocenilo kot negativno oz. zelo negativno. Kot pozitivno ali zelo pozitivno je delo vlade ocenilo 18,2 odstotka vprašanih. Srednja ocena dela vlade je spet nekoliko padla, in sicer z julijske 2,55 na 2,47. Časnik ocenjuje, da se pri oceni kaže nezadovoljstvo z delom vlade po poplavah, ki so lanskega 4. avgusta prizadele kar 183 slovenskih občin in povzročile za več kot tri milijarde evrov škode. Številni menijo, da se delo ne odvija dovolj hitro.

Slabša je tudi ocena dela DZ. Kot negativno oz. zelo negativno ga vidi 40,7 odstotka vprašanih. Kot pozitivno ali zelo pozitivno ga je ocenilo 17,2 odstotka vprašanih. Državnemu zboru so volivci tokrat namenili srednjo oceno 2,60 (julija 2,62).

Med parlamentarnimi strankami ostajata vodilna največja opozicijska stranka SDS in največja vladna stranka Gibanje Svoboda, ki se jima je podpora malenkost znižala. SDS bi volilo 22,6 odstotka vprašanih (julija 22,9 odstotka). Gibanje Svoboda bi izbralo 15,7 odstotka vprašanih (julija 15,8 odstotka). Na tretjem mestu je NSi, ki bi jo izbralo 5,6 odstotka (julija 4,5 odstotka) vprašanih. Sledita SD, ki bi jo po tokratni raziskavi volilo 5,4 odstotka vprašanih (julija sedem odstotkov), in Levica s 4,7 odstotka podpore (julija 3,2 odstotka).

Sledijo še zunajparlamentarne stranke Vesna (3,8 odstotka), Resni.ca (3,2 odstotka), Piratska stranka (3,2 odstotka), SLS (2,3 odstotka) in Naša prihodnost (1,5 odstotka). SNS bi dobila 0,8 odstotka, Konkretno 0,7 odstotka, Naša dežela pa 0,6 odstotka glasov.

Da ne bi volili nobene stranke, je odgovorilo 4,3 odstotka vprašanih, 21,1 odstotka pa je izbralo odgovor ne vem. 2,4 odstotka jih ni želelo odgovoriti, 0,6 odstotka bi oddalo prazno glasovnico.

Vodilna na lestvici priljubljenosti tudi ta mesec ostaja predsednica republike

Kot ugotavlja Delo, vodilna na lestvici priljubljenosti tudi ta mesec ostaja predsednica republike Nataša Pirc Musar, sicer z največjim padcem meseca (0,15 odsotne točke). Sledita predsednik SD in minister za gospodarstvo Matjaž Han ter poslanec SDS in ustanovitelj Platforme sodelovanja Anže Logar. Četrta je predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič, peti pa vodja poslanske skupine NSi Janez Cigler Kralj. Predsednik NSi Matej Tonin je na osmem mestu, koordinatorka Levice Asta Vrečko na 13., predsednik SDS Janez Janša na 14., predsednik vlade Robert Golob pa na 16. mestu.

Mediana je raziskavo za časnik Delo izvedla od 5. do 8. avgusta na reprezentativnem vzorcu 722 prebivalcev Slovenije.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije