UMETNOST

Slikali tudi veterinarka in knjižničarka (FOTO)

Na Ptuju priredili že 30. likovno delavnico. Vodil jo je akademski slikar in priznani likovni pedagog Dušan Fišer.
Fotografija: Danijela Milašinovič iz Nove Gorice je po poklicu oblikovalka tekstila.
Odpri galerijo
Danijela Milašinovič iz Nove Gorice je po poklicu oblikovalka tekstila.

Ob omembi slikarskih delavnic si nekateri predstavljajo popoldanske likovnike, ki si vzamejo vikend ali nekaj prostih dni ter sproščeno ustvarjajo. Toda srečanje slikarjev na delavnicah je v resnici vsakič znova svojevrstna zgodba. V začetku septembra je Javni sklad za kulturne dejavnosti (JSKD) v Narodnem domu na Ptuju pripravil že 30. likovno delavnico, ki se je je udeležilo devet slikark in slikarjev iz celotne Slovenije.



Mojca Velikonja iz Maribora in Danijela Milašinovič iz Nove Gorice sta na slikanje v najstarejše slovensko mesto pripotovali prvič. Goričanka je oblikovalka tekstila, zato sta ji risba in oblikovanje nekako blizu. A tokrat je stopila pred veliko platno in naslikala gigantske cvetove in svetlo zelene liste bilk v človeški velikosti. Ko se gledalec približa taki slikariji, dobi občutek, da je stopil nekam v Guliverjev pravljični svet velikanov.

Mariborčanka Mojca Velikonja je bila navdušena nad novim raziskovalno-ustvarjalnim načinom dela.
Mariborčanka Mojca Velikonja je bila navdušena nad novim raziskovalno-ustvarjalnim načinom dela.
Zagotovo ena bolj zanimivih udeleženk delavnice je bila podjetnica Veronika Židanek iz Radomelj. Delala je v družinski proizvodnji avtomobilskih delov, zato so bili včasih dnevi kar stresni. »Nato pa mi je prijateljica, slikarka Tanja, namignila: Poglej, kako boš izgorela. Primi za čopič in začni slikati. Rekla sem ji, da tega ne znam, da nisem nikoli prijela za čopič. Nato je žal Tanja zbolela, in pri 55 sem na njeno pobudo začela slikati.« Prva učna leta je ustvarjala vse, od tihožitij do figure: »Potem pa sem se našla v sodobni umetnosti, abstrakciji.« Na Ptuju je naslikala pajkovo mrežo.

Zaključna razstava je bila v veliki dvorani Narodnega doma, načrtujejo pa še javno v enem od ptujskih razstavišč. FOTOgrafije: Monika Ivančič Fajfar
Zaključna razstava je bila v veliki dvorani Narodnega doma, načrtujejo pa še javno v enem od ptujskih razstavišč. FOTOgrafije: Monika Ivančič Fajfar
Pika Seničar
iz Babne Gore pri Svetem Štefanu je po poklicu veterinarka, specialistka za ribe. Pravi, da zaradi terenske službe manj slika, kot bi si želela. »Vedno sem rada risala, imela sem ta nagib v sebi od otroštva. A življenje me je peljalo v drugo smer in zdaj, ko so otroci odrasli, spet obudiš tega otroka v sebi. Odkrila sem Likovno društvo Senožeti v Radomljah in nekaj časa sem slikala v okviru društva.« Danes naslika platno za kakšno darilo. »Sicer nimam svojega motiva, a narava mi je blizu, zato jemljem od tam.« Na Ptuju je ustvarila kompozicijo dveh stolov. »Ležala sta doma v drvarnici in čakala na prenovo. Potem sem ju nesla s seboj in poskušala z dvema stoloma ustvariti Odsev v vodi.«

Veronika Židanek iz Radomelj je pletla pajkovo mrežo.
Veronika Židanek iz Radomelj je pletla pajkovo mrežo.
Alenka Ana Stante
je po poklicu knjižničarka na Institutu Jožef Stefan. Slikati je začela pred sedmimi leti. »Zares nisem vedela, da imam to v sebi, čeprav so me barvite table vselej privlačile.« V srednjih letih se je odločila in začela študirati slikarstvo. Na delavnici na Ptuju je naslikala cvet hortenzije na velikem platnu. A če pogledamo njena platna s figurami in abstrahiranimi liki iz narave, vsaj na oko prevladuje modra barva. Nam je priznala, da je modra v resnici njena najljubša. Imela je že nekaj razstav. »Če bi bila še enkrat mlada, bi slikala, verjetno ne bi bila knjižničarka.«

Delavnica na Ptuju je bila intenzivna in je trajala polnih pet dni. Vodil jo je akademski slikar in priznani likovni pedagog Dušan Fišer.

Predstavitvene informacije

Komentarji:

Predstavitvene informacije