Slovenijo zajelo mrčasto ozračje: razkrivamo, kaj to pomeni
»Končno sončen dan, najtopleje letos. Temperatura že zgodaj dopoldne ponekod blizu 20 °C. Ozračje mrčasto, zrak obogaten s puščavskim prahom,« je na družabnem omrežju X zapisal vremenoslovec Blaž Šter.
K zapisu je pripel še satelitsko sliko, ki prikazuje dogajanje na nebu.
Šter je pri opisu uporabil besedo mrčasto ozračje, izraz, ki je za nekatere morda nekaj novega. Izraz mrčasto vremenoslovci uporabijo takrat, ko je ozračje motno. Tokrat motnost povzroča puščavski prah, ki je Slovenijo zajel že v minulih dneh. Nad naše kraje ga je prineslo v sredo, ob prehodu hladne fronte.
Modelska napoved delcev PM10, ki so jo objavili na spletni strani agencije za okolje, še razkriva, da bo prisotnost delcev največja v večernih urah. Glede na vremensko napoved za prihodnje dni lahko pričakujemo, da bodo pesek odplaknile padavine, ki bodo v začetku tedna zajele našo državo.
Povišane ravni delcev PM 10 bodo v zraku prisotne tudi v nedeljo. Arso predlaga redno spremljanje izmerjenih urnih vrednosti delcev oziroma indeksa kakovosti zunanjega zraka ter prilagoditev aktivnosti na prostem skladno s priporočili NIJZ.
Glede na indeks kakovosti zraka je bila ob 12. uri kakovost zraka na merilnih mestih po državi dobra, razen na območju Črne na Koroškem, kjer je bila kakovost zraka slaba, ter območju Maribora, kjer je bila sprejemljiva.
Na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NIJZ) vsem prebivalcem, zlasti pa ranljivim skupinam, med katerimi so dojenčki in otroci, starejši, srčni in pljučni ter sladkorni bolniki ob povišani onesnaženosti zraka z delci priporočajo, naj gibanje na prostem omejijo na čas, ko je onesnaženost zraka v dnevu najnižja. Pri tem svetujejo izogibanje bližini prometnic. »Izberimo park ali gozd, ne izvajajmo napornejših fizičnih aktivnosti, omejimo se na sprehod,« priporoča NIJZ.
Onesnaženost zraka z delci ima lahko pomembne vplive na zdravje ljudi. Povišane ravni delcev v zraku se po navedbah NIJZ pojavljajo predvsem pozimi, ko se cestnem prometu, ki je pomemben vir onesnaženosti zraka, in industrijskim virom priključijo še dodatni viri - kurišča in neugodni podnebni pogoji.
STA