Noro! Poglejte, kaj je zaznala slovenska opazovalnica za potrese
Japonska je ena izmed najbolj potresno aktivnih držav na svetu, saj leži na stičišču štirih tektonskih plošč: pacifiške, filipinske, severnoameriške in evrazijske. Zaradi tega je redno izpostavljena potresom, ki jih pogosto spremljajo cunamiji in vulkanski izbruhi.
V sredo, 23. oktobra, je opazovalnica šolske mreže v Podbočju (občina Krško) zaznala potres, ki je stresel Kurilske otoke na Japonskem, in sicer z magnitudo 6,2, je na omrežju X zapisal ARSO potresi.
ARSO ob tem spodbuja uporabo mobilne aplikacije Raspishake, s katero lahko vsak preveri, ali se v njegovi bližini tresejo tla.
Na Japonskem je to nekaj vsakdanjega
Zaradi stalne nevarnosti potresov je pripravljenost na tresenje tal na Japonskem nekaj vsakdanjega. Poleg zgodnjih opozorilnih sistemov in seizmično odporne infrastrukture so prebivalci tudi dobro izobraženi o tem, kako ravnati med potresom in po njem, kar zmanjšuje število žrtev in škodo.
Ko zazna potres, japonski sistem v nekaj sekundah pošlje opozorila na mobilne telefone in televizijo, kar da ljudem čas, da se pripravijo. Ta sistem je še posebno učinkovit, ker lahko vnaprej opozori tudi na cunamije, kar je ključno za zaščito obalnih območij.
Japonska je tako primer države, ki se je učinkovito prilagodila življenju z naravnimi nesrečami, hkrati pa se še naprej trudi izboljševati svojo varnostno infrastrukturo.